PLC'nin Kullanılmadığı Yerler ve Çözümler?

burhan2055

Üye
plc nin kullanılmadığı yerler var mı ve buralarda plc nasıl kullanılır?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
plc kullanılmadığı yer derken neyi kastediyorsunuz plc kullanarak yapılan devreler farklı şekillerde yapılabilir. bazen röle ile yapılır. bazen elektronik devreler ile eski sistemlerde röleler ile kurulan sistemler veya elektronik kontrol yapılmış sistemler plc ile yapılmış sistemlere dönüştürülebilir.

Seri üretimi yapılan ürünlerde PLC yerine ASIC olarak tabir edilen elektronik vb. devreler kullanılır maliyeti düşürmek, yerden kazanç sağlamak gibi nedenlerle.

plc nin kullanım alanı okadar geniştirki istediğin her yerde kullanabilirsin. mesela 1 butonla lamba yakma için bile plc kullanabilirsin. ama kullanıp kullanmaman yaptığın işin sonucuyla ve karmaşıklığı ile alakalı.

Maliyeti düşürmek için PLC yerine özel elektronik devreler tasarlanıyor. Biz bu iş üzerine çalışıyoruz.

PLC nin kullanılmadığı yerden kastınızı birazdaha açarsanız yardımcı olmabiliriz.

maliyet ve boyut sorunu yoksa kullanırsın heryerde.
ben savunma sanayinde çalışıyorum makinacıyım anlamam elektronikten ancak.
füzelerde fpga kullanılıyor. PLC kullanılan bir uygulama görmedim sanırım daha çok otomasyoncular tercih ediyor plc'yi.
görüntü işleme gibi ağır işlem gerektiren durumlarda plc'nin mikro denetleyicisi veya giriş çıkış modülleri yavaş kalabilir belki, bu konuda usta arkadaşlara sormak lazım.

maliyet ve boyut sorunu yoksa kullanırsın heryerde.
ben savunma sanayinde çalışıyorum makinacıyım anlamam elektronikten ancak.
füzelerde fpga kullanılıyor. PLC kullanılan bir uygulama görmedim sanırım daha çok otomasyoncular tercih ediyor plc'yi.
görüntü işleme gibi ağır işlem gerektiren durumlarda plc'nin mikro denetleyicisi veya giriş çıkış modülleri yavaş kalabilir belki, bu konuda usta arkadaşlara sormak lazım.

Zaten PLC'ler görüntü işlemezler. Endüstride görüntü işleme için Keyence, Tattile ve Omron gibi sistemler mevcuttur. PLC'ler sadece bu görüntü işleme modüllerinden gelen bilgileri mantıksal olarak işlerler. Mesela bir ürünün kalite kontrolu görüntü işleme sistemi tarafından yapılır. Eğer bu üründe bir kalite hatası tesbit edilirse PLC'ye bilgi verilir ve PLC de bu ürünün atılmasını sağlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri