PLC VE PIC i ayırt eden şey

arkadaşlar ben piclerle yaklaşık 10 sene, plclerlde yaklaşık 3 senedir iş yapıyorum. kısaca söylicem, bu maç sabaha kadar oynansa berabere biter..

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
arkadaslar bizim kullandigimiz endustriyel urunler PIC ile calisiyor plc ile alakasi yok PIC entegrelerde bunyesinde bir nevi PLC barindirir yani ikiside ayni seydir fakat devrede kullanilacak olan yardimci elemanlar degismektedir mesela 1000000 euro degerindeki yeni bitirdigimiz yurtdisindaki bir projede iklim kontrolu ve buna bagli olarak tesisin otomasyonu PIC ile yapilmistir bu proje nin degeri 5000000 euro da olsa PIC ile yapilirdi cunku halen devam ettigimiz islerde yurtdisindan gelen iklimlendirme makinalarimiz PIC ile tasarlanip geliyor ve fiyati 6000$ ve bu rakamla 1000000 euro luk bir tesis yonetiliyor bu tesisin kalbi PIC diyebilirim sizlere ayni isi PLC yaptirmak istedik fiyat 22000 euro ya cikti :)
simdi kisaca soruyorum size hangisi daha mantikli ?

PIC sistemi 12 yildir kullanan tesis var hic sorunsuz hala ilk gunku gibi calismasina devam ediyor
fakat tr de ve yurtdisinda PLC ile calisan tesis sayisi neredeyse hic yok (sera toomasyon sektoru)

saygilarimla herkese iyi forumlar

arkadaslar bizim kullandigimiz endustriyel urunler PIC ile calisiyor plc ile alakasi yok PIC entegrelerde bunyesinde bir nevi PLC barindirir yani ikiside ayni seydir fakat devrede kullanilacak olan yardimci elemanlar degismektedir mesela 1000000 euro degerindeki yeni bitirdigimiz yurtdisindaki bir projede iklim kontrolu ve buna bagli olarak tesisin otomasyonu PIC ile yapilmistir bu proje nin degeri 5000000 euro da olsa PIC ile yapilirdi cunku halen devam ettigimiz islerde yurtdisindan gelen iklimlendirme makinalarimiz PIC ile tasarlanip geliyor ve fiyati 6000$ ve bu rakamla 1000000 euro luk bir tesis yonetiliyor bu tesisin kalbi PIC diyebilirim sizlere ayni isi PLC yaptirmak istedik fiyat 22000 euro ya cikti :)
simdi kisaca soruyorum size hangisi daha mantikli ?

PIC sistemi 12 yildir kullanan tesis var hic sorunsuz hala ilk gunku gibi calismasina devam ediyor
fakat tr de ve yurtdisinda PLC ile calisan tesis sayisi neredeyse hic yok (sera toomasyon sektoru)

saygilarimla herkese iyi forumlar

Pic ler içerisinde bir nevi plc barındırmaz. Plc ler içlerinde bir işlemci barındırır; pic benzeri. (Alıntıya konu olan kısım)

Farkı endüstriyel ortamlara uygun; manyetik alanlara, gürültülere karşı koorumalıdır plc. Ama pic in de korunması için elemanlar var. Ve daha ucuz sonuç veriyor. Ama plc daha kolay olduğu fazla bilgi gerektirmediğinden tercih ediliyor. Herkesin prgoramcı diye ortaya fırlamasını nedeni bu zaten. Makineye vereceğiniz aklı arttırırsanız maliyet düşer; ama akıl yoksa maliyet artar bakınız PLC. Ama bazen maliyetler kafa kafaya geliyor o zaman tabiki plc; istisnalar kaideyi bozmaz.

arkadaşlar ben piclerle yaklaşık 10 sene, plclerlde yaklaşık 3 senedir iş yapıyorum. kısaca söylicem, bu maç sabaha kadar oynansa berabere biter..

Tamamen katılıyorum ve ekliyorum. PLC ve MCU farklı klasmanda oynayan iki oyuncudur. PLC lerin beyni Microchip olmasa da başka bir markanın MCU sunu ihtiva eder. Eğer bir MCU nun giriş ve çıkışlarını verimli bir şekilde filtreler, yalıtır ve korursanız PLC ye yakın performans alabilirsiniz ki PLC üreticilerinin de yaptığı şey zaten budur.
Hem PLC, hem de PIC kullanan biri olarak herbirinin kullanım yeri farklıdır. Yaptığı iş çok basit olsa bile dış etkenlere (elektriksel gürültü, ısı, nem vs) açık yerlerde PLC kullanırken, diğer projelerde MCU kullanabiliyorum. Hiçbir fabrikanın üretim bantında nasıl PIC kullanılmıyorsa, hiçbir hesap makinası veya POS makinasında da PLC kullanılmaz.

fabrisio işi özetlemiş.
Pic kullanılacak yerler var PLC kullanılacak yerler var.

Siz karaköyden veya konya sokaktan patates baskı malzemelerle picli bir devre oluşturup bunu da harmonik filtrelemenin yapılmadığı, elektromanyetik gürültünün bol olduğu, sıcak soğuk mevhumlarının çok sık değişebildiği yerde kullanırsanız sistem çok çabuk halt olur. ama aynı sistemi askeri standartlarda üretilmiş elektronik malzemeler kullanarak ve pici yeterli çalışma sıcaklığında kararlı tutabilirseniz, dış ortam etkilerini ekranlama benzeri uygulamalarla minimuma indirirseniz uygun picle yapılamayacak iş yoktur.
tabi olayı sadece pic varmış pic mikrodenetleyicilerin kralıymış gibi gösterircesine sürekli pici öne sürmenin de mantığı yok. mitsubishi texsas gibi işlemciler varken.bu işlemciler de parsicle programlanır mı bilmem. stabil bir sistemde en az c ile yazılmış bir program gerekir diye düşünüyorum.(assemblerin komut yazımını göz önüne aldığımızda)

Ama arkadaş haklı. piyasada PLC ler on-off tarzı uygulamalarda kullanılıyor PID türü sistemleri bırakın, analog işlemler bile çok nadir kullanılıyor. onu da yaparken örneğin pt100 için analog modül yerine dijital termostat kullanıp işin kolayına kaçıyorlar.

selamlar..

Ben hem plc hem de pic programlıyorum ama otomasyon sistemlerinde kesinlikle pic kullamıyorum çünkü plc gibi profosyonel çalışmıyor örneğin pic E enkoder bağlayıp belirlediğim pulslerde işlem yapmak istedim kimi zaman işlem yaptı kimi zaman yapmadı(ENKODERDEN SANİYEDE 300 PULS GELİYOR) birde plc ve hmi ile vermiş olduğun görselliği ve çalışma kararlılığını kesinlikle picle yapamazsın ARKADAŞLARINDA DEDİĞİ GİBİ İKİSİDE FARKLI ŞEYLER İKİSİNİ BİRBİRİYLE KIYASLAMAK YANLIŞ OLUR İKİSİNİNDE KULLANILACAĞI YERLER VARDIR

PLC nin için de de mikrğdenetleyici var(8051). sonuç olarak ikiside mikro denetleyici. eğer pic ide giriş çıkışlarını yalıtırsan optolarla ve bobinlerle salınım etkilerini yok edersen aynı randımanı elde edersin. kendine sağlam bir kart yaparsın istediğin her sisteme koyar hangi iş geliyorsa yazılım değiştirirsin. doananım olarak pice anında lcd ,Grafik lcd, dokunmatik ekran, analog giriş gibi öğeleri ekleyebilirken bu plc de olur ama maliyet çok artar.
peki plc yi avantajlı kılan tek şey nedir? emin olun arkadaşlar sadece yazılımı.ladder yani. bunu evrenselleştirmişler. yani piyasayı bu şekilde elde tutuyorlar.
bizde sağlam bir donanım yapıp pekiala yıllarca geriye dönüp bakmayacak şekilde sistemler tasarlayabiliriz.

Kullanım yerine göre değişir bence her ikisininde farklı kullanım yerleri var tutupta PİC le servo yada Scada yada operatör panel haberleştirmek olurmu bilmem ama olmaz gibi geliyor. ama röle aç kapa olaylarında PİC kullanılabilir.

arkadaşlar bu konuda çok tecrübeli olmasamda bir kaç şey söylemek istiyorum.
PLC nin tek avantajı ladder dilidir demek haksızlık olur. Buraya yorum yazan herkesin de bildiği gibi PLC kararlı çalışan bir sistemdir. Yalnız yine buradaki meslektaşlarımın yazdığı gibi pic ile öle bi kart tasarlarsın ki plc kadar kararlı olabilir. Bu çok sağlam elektronik bilgisine sahip olmayı gerektirir. Benim şahsi kanaatim PIC seri üretimi yapılan makina otomasyonlarında daha verimli olur. Bir kart tasarlarsınız. Düzgün bir şekilde basarsınız. Makinaya koyarsınız. Canavar gibi çalışır. Ben şu an Osmaniye'de Tünel Otomasyonu yazılımıyla uğraşıyorum. Uğraşmamız gereken 14000 I/O var. Bunun için kart tasarlamak oldukça zahmetli olurdu. PLC bu zahmeti oldukça azaltıyor. Yani herşeyi yerine göre kullanmak lazım.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri