PLC VE PIC i ayırt eden şey

iibrahimc

Üye
Arkadaşlar bu konuyu PLC ve PIC' in hemen hemen aynı şeyler olduğunu belirtmek için açıyorum.Size şöyle söyiyeyim bir yerde PLC gördünüz işi PLC yapıyor....Ama PLC nin en ucuzu en az 150$ civarında...PIC ise 2$ arasındaki farkı gördünüzmü....Size şu kadar söyleyeyim PLC' nin yaptığını PIC ile de yaptırabiliriz...
PIC neden bu kadar yaygın değil ve küçük bir iş olsa bile PLC' ye başvuruluyor ???....
PIC' i progralayabilmek için ASM programlama dilini bilmen lazım....Bunu her adam bilmez...Yani her adam kod yazamaz....
PLC' yi programlamak için amcanlar oturmuş program yapmış....Kumandayı bilen herkes bu işi az çok yapabiliyor...Adam ladder ile işi bitiriyor ve 200$ ı bayılıyor...Oysa PIC programlamayı bilseydi en fazla ıvırı zıvırı 20 YTL ye bağlardı işi.....

PIC' i görsel programlayamazmıyız....Tabiki programlarız...Biraz logic bilmek lazım...
Bu program PARSİC diye bir yazılım...Ben bunu kullanıyorum çok güzel bir program iş yapıyor yani...Sidede PIC programlama konusunun içinde link olduğu için buraya yazmadım...

Son düzenleme:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Ben pic entegresiyle 1 adet için tasarlanan devrenin çokta endüstriyel bir ürün olduğuna inanmıyorum açıkçası.Sonuçta Bir pic ile devre yapabilmek için baskı devre ve diğer çevresel elemanlar ihtiyaç var.Karaköy'den alınan patates baskı elemanların ömrüne ne kadar güvenebiliriz ki? Bir Plc'nin içine baktığınız zaman dijital inputlarda bobinler, ters gerilim için kullanılan diyotlar ve bunun gibi birkaç korumayı arttırıcı devre dizaynı ürünler mevcut.Hangi pic devresi tasarlayan arkadaş bu tür elemanları kullanıyor ve devrenin 0 dereceyle 50 derece arasında stabil çalışacağını garanti edebilir.Ben piyasada amatör arakadaşlar yaptığı birçok devre gördüm ya baskı devrelerin kalitesizliğinden dolayı lehimler atıyor, ya entegreler yanıyor yenisini çizip yaptırmanız gerekiyor o devreyi tasarlayan adama ulaşılamıyor gibi birçok olumsuz etkisi mevcut.Plc'de ise programı yedeklersen ve ürün yanarsa yeni ürün alıp programı direkt atıp devreye en kısa sürede alabilirsin.Plc'de hele biraz daha pahalı ürünlere doğru gidildiğinde insanın o ürüne güvenide artıyor açıkçası.Örneğin s5'ler 20 senedir çalışan s5 modülleri var.Tek bir iş için tasarlanmış hangi pic devresi gördünüzde 20 sene çalışmış.Bence pic le endüstriyel sistem tasarımı yapılması işi ucuza nasıl kapatırız düşüncesinden yola çıkılmasıdır.

Ama seri imalat bir iş olur ve devreyide gerçekten endüstriyel şartlara uygun bir şekilde tasarlayım bazı belgelere sahip olursun o zaman iş değişir.Pic tasarımına güvenilir.

Son düzenleme:
Canerlande katılıyorum pic in hamballıgı cok ve güven vermiyor.Ben pic programlama deneyimleri olarak plc ye göre amatör kalıyor.Simdilerde kucuk uygulamarda dahi millet panel istiyor ve panelli uygulama plc ile cok cabuk cıkıyor.Ha pic le yaparsanız tabi daha ucuza cıkacaktır.Amaaaa 1 ise 1 ay ugrasacan bir tane iş cıkaracanda ooooo ölme esegim ölme
Yani burda ben 1 ayda pic le 1 iş yapacagıma plc le 3 üc iş yaparım daha kazanclı olur.

Ben de Canerlan'da katılıyorum.

PIC'in maliyeti düşük tamam, temel işlevleri olan; kapıydı, şarttı, girişti, çıkıştı, kapıdı, kıldı tüydü hepsini yerine getiriyor ona da eyvallah. Ama kullanım şekli ve ömrü nedir? Ben 50.000 TL'lik bi' iş almışım, onu 20-30 TL'lik PIC'le Allah'a emanet mi yapayım yoksa 300 - 500 TL neyse onu verip arkama mı yaslanayım?

Sonuç olarak otomasyonda PIC'in sağlıklı çalışacağını düşünmüyorum. Nedir; Bi' çamaşır makinesi kontrolü yaparsın en fazla. Ama bir pnömatik sistem ya da bant kontrolü yahut herhangi bir mekanik sistem neyse onun yükünü PIC'e bırakamam. PLC'de endüstride karşılaşılacak tüm fiziksel problemler hesaba katılmışken macera aramam.

arkadaşlar çamaşır makinaları PIC ile işlem yapıyor ve yıllarca çalışıyor...benim demek istediğim ufacık bir iş için yüzlerce YTL lik PLC kullanılıyor....tamam PLC de koruma elemanları gibi inceliklere inilmiş olabilir....ama incelik var diyede adam küçük bir iş için onu tercih etmez PIC ile 10 YTL lik bir secenek varken....

arkadaşlar çamaşır makinaları PIC ile işlem yapıyor ve yıllarca çalışıyor...benim demek istediğim ufacık bir iş için yüzlerce YTL lik PLC kullanılıyor....tamam PLC de koruma elemanları gibi inceliklere inilmiş olabilir....ama incelik var diyede adam küçük bir iş için onu tercih etmez PIC ile 10 YTL lik bir secenek varken....
simdi arkadasim siz belki kendi acinizdan hakli olabilirsiniz.
1-siz bir devre tasarladiniz vede bunu bir makina firmasina taktiniz buda tuttu makinayi rusyaya satti simdi siz rusyada bu yaptiginiz sisteme nasil destek vereceksiniz
2-eger 150$lik cihazi alsaydi ona cesitli yollarla modem veya oradaki bir elemana mail yoluyla programi yollarak sorununuzu cozebilecektiniz
3-picler endustriyel ortamlarda kullanilirken gurultu vede diger sorunlara karsi tedbirleri alinmalidir
4-artik herkesin bildigi gibi avrupa birligine katilma asamasinda olan ulkemizde ce aranmaktadir.buda piclerle yapilmis devrede bunu saglamamanin maliyeti cok fazladir
5-incelik dediginiz konu takilan makinada olan bir hata sonucunda bir veya birkac insanin hayatina mal olabilecegini aklimizdan cikarmamaliyiz

Pic ile sınırlı tutmayalım,atmel- TI - mitsubishi gibileride dahil edip devam edelim.
İnsan ve ya insanların hayatını doğrudan ilgilendiren ve "doğrudan" takılan cihazlarda hiç plc ye rastlamadım.
İçerisine doluşup seyahat ettikleri oto-uçak gibi araçlarda da hiç görmedim.

Forumlarda ödevcilerin paylaştığı devrelerin sorunları başka bir topiğe konu olabilir.
Ustaların devre ve programlarında hiç sorun görmedim.

İşi bilen birinin tasarladığı ürün aya gitsede bir şekilde iletişim kurulabiliyorsa kolayca devre üzerinde ikende ,çalışıyor ikende program yenilenebilir.
Basitce bir tex dosyasındaki .hex ler yüklenebilir .Bunun için 3-5 TL lik bir araç ve bir pc yeter .Pc pahalı dersen programı üzerine alıp pc ye bağlanmadan istediğiniz kadar elemana program atmak için mesela pickit3 (50TL) yeter.
Çalınmasın diye kod korumasını koyar ve 3-5 yedeği yanında verirsiniz.Bozuldukça değiştirir.Altı üstü kaç kuruş ki ?

Ama tabii dezavantajıda var.
Ticari hayatta kullanılacak bir uygulama için "elektronik" biliyor olmalısınız !!!

Merhaba arkadaşlar,
Ben ögrencilik hayatım boyunca hep mikrokontrolörlere ilgi duyudum ve 8051 çekirdeği kullandım,cok üst düzey projelerde yaptım, 4 senedirde otomasyonla ugraşıyorum, size şunu söyliyebilirim, bir makine üreticizsi iseniz ve aynı makineden hiç değşiklik yapmadan ayda 10-20 adet üretiyorsanız donanımı mikroişlemci tamanlı bir kontrol sistemi dizayn eder ve herşeyi onla yapabilirsiiz. Bu sistemde hiç bir esneklik olmaz. sizden başkasıda o işi çözemez. Donanımsal bir sorun olduğunda cok uğraşırsınız. tüm herşeyi modüler yapıp bir nebze rahatlayabilirsin. Ama makineyi sattın avusturalyaya sorun çıktı ne yapıcan ?
plc ile dizayn maliyetli ama firmalar genede plc ister. çünkü müdahalesi kolaydır, hata kolay bulunur, hata takibi kolaydır,endüstriyel uygulamalarda hatanı erken tespiti ve giderilmesi en önemli noktadır. gün gelir hatanın 2-3 saat erket tespiti 3-5 plc parasına değer kazanç sağlar. PLC li sistemler genişlemeye müsaittir, diger sistemlere kolay entegre edilir. donanım değişimi modüler ve kolaydır v.b.
Kısaca kıyaslanamaz iki yapıdan bahsediyoruz. Mikrokontrolörler elektronik tabanlı uyugulamalarda kullanılır PLC ler elektrik kontrol tabanlı uygulamalarda.
umarım açıklayıcı olmuştur.

pic tamam yerine göre hatta sadece küçük ve güvenlik unsurunun olmmadığı yerlerde
pic i bir punta kaynak makinasını içine koyduğumuzu düşünürsek vede kaynak esnasında işlem yapacaksa hekadar güven verir
o yüzden paradan daha kıymetli olan şey çoğu zaman(benim için herzaman)güvenlik kararlılık tır
ben birinci öncelikle siemens tercih ediyorum sebebine gelince aynı şartlarda çalışan birçok cihaz ex oldu (gazaltı kaynak fixtürü)siemensin maşallahı var.

Arkadaşlar bu konuyu PLC ve PIC' in hemen hemen aynı şeyler olduğunu belirtmek için açıyorum.Size şöyle söyiyeyim bir yerde PLC gördünüz işi PLC yapıyor....Ama PLC nin en ucuzu en az 150$ civarında...PIC ise 2$ arasındaki farkı gördünüzmü....Size şu kadar söyleyeyim PLC' nin yaptığını PIC ile de yaptırabiliriz...
PIC neden bu kadar yaygın değil ve küçük bir iş olsa bile PLC' ye başvuruluyor ???....
PIC' i progralayabilmek için ASM programlama dilini bilmen lazım....Bunu her adam bilmez...Yani her adam kod yazamaz....
PLC' yi programlamak için amcanlar oturmuş program yapmış....Kumandayı bilen herkes bu işi az çok yapabiliyor...Adam ladder ile işi bitiriyor ve 200$ ı bayılıyor...Oysa PIC programlamayı bilseydi en fazla ıvırı zıvırı 20 YTL ye bağlardı işi.....
yazdıklarınızdan anladığım plc kullanmayın ne gereği var pic kullanın gibi bişey çıkıyor,

Oysa PIC programlamayı bilseydi en fazla ıvırı zıvırı 20 YTL ye bağlardı işi demişsiniz
uygulamalarda plc kullananlar pic programlamayı bilmediği içinmi plc kullanıyor sizce.
sinekten yağ çıkaran,daha ucuza nasıl çıkar diye 40 takla atan makina imalatçıları yada onlara iş yapan otomasyoncular pic'ten bihabermi sizce?

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri