PLC'nin Fiyatı ve Gereksizliği

Aslında tercih meselesi, halihazırda milyon dolarlara mal edilen üretim hatlarına kimsa ucuz kontrolor takmak istemez evet istenirse yapılabilir ancak yeni bir geliştirme istenirse kendi yaptığınız sistem size daha pahalıya mal olabilir. Oncelikle yaptığınız işi sadece plc olarak düşünmeyin sistemde motion kontrol olabilir bircok cihazla sürücü, sensor, flowmetre, encoder vb. cihazlarlarla ve diğer kontrolcülerle, birçok hmi Scada ve dcs gibi altıyapılarla da haberleşme gerekebilir bunlar genelde ilk etapta yok iken sonradan talep edilebiliyor.

Örnek olarak çamaşır makinası imal ediyor olun ve bunların hepsinin hareketleri aynı opsiyonları aynı piyasada tutulmak için maliyetlerinizi aşağı çekmeniz gerekir ki bu sefer de plc kollanmak çok lüks ve abes olur.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Benzer çalışmalar var aslında:

PIC ile
https://www.olimex.com/Products/PIC/Development/PIC-IO/

Arduino ile
https://www.arduino.cc/pro/software-plc-ide
Valduino:
https://www.valduino.com/

Önemli olan kullanacağınız ortamın şartları, diyelim aynı ortamda bir kaynak mak. çalışırken kilitlenmemesi gerekli en basiti.
Anladım hocam. STM32 ile yapılmış bir PLC'de şurada var: https://github.com/DanielMartensson/STM32-PLC

Benim de tahmin ettiğim gibi, PLC yapmak çok zor değil ancak S7-1200 gibi her türlü testten sağlam çıkmış bir PLC ciddi bir ARGE istiyormuş.

Bir üretim hattında ilgili PLC ile ilgili
bir sıkıntı oluşursa; çıkacak maliyeti
karşılayabilecek seviyede bir gücünüzün
olması lazım.
Siemens böyle bir garanti veriyor mu? Bunu ilk defa duyuyorum.

Siemens ten çok daha daha kaliteli, geniş özelliklere sahip ve 4/1 fiyatına plc türü yapıp piyasaya çık yine tercih edilmezsin. Çünkü siemens siemens tir peki sen kimsin? İnsanlar milyon tl lik makinelerini siemens e emanet edebiliyorken şüphe etmiyor. Ha dersen ki ürünümün üretimi için ayırdığım paranın 5 katını da reklam için ayıracağım geniş bir reklam ağı oluşturacağım zamanla belki olabilir. Ama bunun için de milyoner olman lazım.

Siemens ten çok daha daha kaliteli, geniş özelliklere sahip ve 4/1 fiyatına plc türü yapıp piyasaya çık yine tercih edilmezsin. Çünkü siemens siemens tir peki sen kimsin? İnsanlar milyon tl lik makinelerini siemens e emanet edebiliyorken şüphe etmiyor. Ha dersen ki ürünümün üretimi için ayırdığım paranın 5 katını da reklam için ayıracağım geniş bir reklam ağı oluşturacağım zamanla belki olabilir. Ama bunun için de milyoner olman lazım.
milyoner olmak bile yeter mi? güven???

Bu tarz uygulamaları önemli endüstriyel tesisler yerine , Küçük ölçekli işletmelerde kullanmak daha mantıklı olabilir. Hem küçük işletmeye ekonomik çözüm sunmuş olursunuz. Hem de olası sistem arızalarında büyük zararlar değilde ,daha katlanilabilir maliyetler söz konusu olur .
Zaman içinde cihazı test etmiş ve geliştirme fırsatı bulmuş olarak, belki bazı makina veya sistemlerin ekonomik modernizasyonu pazarına sahip olursunuz.

S7-1200 'ü örnek vermişiniz. O zaman bu cihazın manualinin son sayfalarında Technical Specifications bölümü vardır. Kimsenin bakmadığı ilk bölümünü inceleyin. Burada cihazın hangi standartları karşıladığını ayrıntılı olarak anlatır. Ayrıca hangi ülkelerin standartlarını da karşıladığını yazar. En sonda da denizcilik alanında önde gelen ülkelerin gemi sınıflandırma kuruluşlarının onayı vardır. Buradan işin ne kadar büyük boyutta olduğunu anlamak mümkün...

Bence PLC lerde marka olmak tasarımlarının ustun bir aklın urunu olmasından gelmiyor.
Ama yılların deneyimi, sermayesi, bayi ağı, marka bilinirliği ve güveni, uyumluluk, kullanım kolaylıgı, vs.. den geliyor.
Bir PLC tasarladım testlerini yaptırayım desek testlere gir, çık bi daha gir vs. maliyeti bile bel büker...
Beckhoff un hikayesi bu alanda hem ilginç hem de rakabetçilik açısından fikir verebilir. Internet te bulabilirsiniz.

yol.png

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri