plc' ye başlangıç

İnternette bol bol döküman var.Siemens ile başlayın,onun dökümanı da programı da çok.Onun programını indiririsizi yanına da simülasyonunu.Yani gidip plc almaya gerek yok.Aynı görevi görür merak etmeyin.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Bence kendinize bi sistem yada devre seçin onun üzerinde yol alın daha verimli olur. Bende öğrenmek istiyordum ancak nedense b,r türlü başlayamıyordum. Ama iş yerinde karşıma çıkınca orta seviyede çözdüm.

arkadaşlar elektrik kumanda devrelerini plcye taşınmış halde konu içeren kitap önerirmisiniz?
kolay gelsin

Sıemensten deltaya geçmek uğraştırır mı acaba

ben gebze myo mekatronik(iö) 1. sınıf öğrencisiyim ve plc yi temelden başlayıp ileri seviye kadar öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim....

Ufaktan ufaktan yazılımlar ve test yaparak kendini geliştirirsin kendimden biliyorum okulda oldugu gibi..!
Saygılarımla
Kolay gelsin!

Arkadaşlar PLC satın almak kolay olmayacaktır bütçe meselesi zor olasılık bence.
İlk önce PLC kavramını iyi kavramak için sağlam dökümanlardan,kaynaklardan yararlanmak lazım. Yavuz EMİNOĞLU nun kitabını öneririm S7-300 PLC kitabı.Daha sonra simatic manager programıyla simülasyonlar ve küçükten programlamaya başlayabilirsin.

Arkadaşlar PLC satın almak kolay olmayacaktır bütçe meselesi zor olasılık bence.
İlk önce PLC kavramını iyi kavramak için sağlam dökümanlardan,kaynaklardan yararlanmak lazım. Yavuz EMİNOĞLU nun kitabını öneririm S7-300 PLC kitabı.Daha sonra simatic manager programıyla simülasyonlar ve küçükten programlamaya başlayabilirsin.

Merhaba...
Bizim Okulda üçretli günlük 15tL karşılıgında(kişi alıyor) kurs verildigini duydum otomasyon konusunda...iş edindirme kursaları..6ay staj Askeri üçretli..Ayrıntıya qiremiyorum!

Başlangıcta S7 200 önenirim.
Kumanda bilginiz iyiyse PLC ye gecişte basit logic devrelerle başlayabilirsiniz.
Klasik start-stop,iki yönkü motor çalıştırma,yıldız ücgeni PLC ye göre kendiniz yazmaya çalışarak başlayabilirsiniz.
İleriki aşamada kapı,time,counter vs bit işlemlerinde belli bir seviyeye ulasınca aritmetik,analog, data,haberleşme vs işlemlere gecmek daha uygun olur.

Kumanda biliyorsanız yolunuz acıktır.
Tüm plclerde mantık asagı yukarı aynıdır.S7 200 ögrenince tum uzakdogu PLc leri az bir cabayla tum fonksiyonları ile olmasa da temelde kullanabileceginizi düşünüyorum.
Bunlarda belli bir seviyeye ulaşınca S7 300 e başlamayı düşünebilirisiniz.

arkadaşlar merhaba
s7 200'ün simülasyonunu nasıl indirebilirim yardımlarınıza ihtiyacım var.
kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,402
Kullanıcılar
450,296
Son üye
sinyorridak

Yeni konular

Geri