PLC ve Modbus

renkli16

Üye
Öncelikle herkeze merhaba;

Kafama takılan bir soruyu sizinle paylaşmak istiyorum.PLC miz den, mbus hat olarak 4 ayrı kablo cıkıyor ve her hatta 20 adet mbus sensör okuyoruz.Böyle birşey mümkün mü?4 ayrı mbus kablosu ve her hatta 20 adet sensör?Araya bişey kullanmamız gerekiyor mu?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
modbus rs485 uzerinden haberlesiyorsanız uygulamada 100 metrede bir rs485 guclendiricisi kullanman gerek
bir diger hususta modbus okuyacaginiz her sensorun modbus adresi birbirinden farklı olucak
1, 2, 3 .......... max adres sayisi plc nin destekledigi limittedir . plc ne marka yazmamissin bu yuzden buna cevap veremedim

marka takıntım yok yalnız modbus tcp/ıp li olması lazım wintr Scada düşünüyorum.plc markasıyla ilgili öneriniz var mı?

markada ozgursunuz , siz karar verin , modbus tcp protokolunu destekleyen bir plc secmeniz yeterli , eger mesafe uzun ise o zaman ethernet hub tarzi birseyler kullanmakta fayda var
( endustriyel ethernet modulleri gerekirse kullanabilirsiniz )

Düşündüğün haberleşme ağını cizebilirmisin?
4 hattı PLC'den nasıl çıkarıcaksın?
Tavsiyem sistem haberleşmesini ring olarak kurman. Eğer bir koldan haberleşem koparsa diğer koldan haberleşmen devam eder ve sıkıntı yaşamazsın.

S.A.
4 hat derken 485 derken mi kastediyorsunuz. 422 4 hattır ( 4 kablo) oda uzak hatta yanlış değilsen tek cihaz için. ama 485 kullanacaksanız ve 4 sıra hat çekilecekse 2 damar burgulu kabloyu 4 sırada dolaştırman yeterli

Plc den itibaren 4 kablo çıkacak yani 4 bloğa ayrılacak toplamda 61 adet slave var sadece okunacak bir şey yazılmayacak.

İzleme için M_BUS protokolüne uygun programlar oldugunu biliyorum. Sadece okuma yapmak için PLC ye ihtiyacınız olmayabilir.

Ama fikir vermek açısından:
4 farklı bölgeye M_Bus hattınızı götürür, kalorimetreleriniz vs bu hatta bağlarsınız.
1 adet M_BUS /RS232 çevirici ile M_BUS hattını PLC nizdeki RS232 modülünüze bağlarsınız.
Buradan da adresleri hakkında gerekli konfigürasyonları yaptıktan sonra. ister webden ister pc den takibinizi yapabilirsiniz.

200 adet cihaz okuna bilir mi ? Okunması için ne yapılmalıdır..?

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri