plc s7200- s7300 eğitiminin kolay yolu

kendi öğrencilerime yardımcı olması için hazırladığım videolar, yardımcı olabilir. Ayrıca msn üzerinden canlı uygulama örneği denememiz olmuştu. Şu anda bu konu ile çalışıyoruz. AB nin internet üzerinden ders verilmesi önem verdiği konulardan biri. Kolay gelsin.
(Videolar exe formatındadır her hangi bir yazılıma ihtiyaç yoktur)
S7-200 uygulama videoları

Volkan ÖZURUL
Elk.Elkn.Tek.Öğrt.
Demirtaşpaşa EML/Bursa

videolar için teşekürler hocam. msjınınızı aldım en kısa zamanda temasa geçicem.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
makcarty arakdaşıma katılıyosum benimde bulunduğum yerde fakat oğrenmek için bir senedir caba harcıyorum işi bırakıpta istanbula veya izmire gidemiyorum kurs saatleri çok ters oluyo bu uygulamaya başanırsa süper olur arakadşlar

haklısın kardeşim yol ve yer problemin benimki gibiyse kursa gitmek hayalden baska bişey olmuyor.

S7-300 örnek videolarıda hazırlıyorum yakında onlarıda paylaşacağım, aklınıza takılan bir şey olursa yardımcı olmaya çalışırım. Kolay gelsin...

Volkan ÖZURUL
Elk.Elkn.Tek.Öğrt.
Demirtaşpaşa EML/Bursa

S7-200 kursu yakında bir tıklama ile elinizde olacak.
Şu ana kadar hazırlanmış en kapsamlı plc eğitimi e-kitabı üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyoruz. E-kitab ile istediğiniz yerde plc kursunuz yanınızda olacak. Size şunu söyleyeyimki binlerce tl'lik plc eğitiminin içeriğini kapsamaktadır. Tüm anlatımlar videolar ile ve simülatör ile yapılmaktadır. Elinizde s7 200 olmasa bile e-kitabı bitirdikten sonra sanki yıllardır s7-200 ile program yazmış gibi olacaksınız. Üstelik tüm bu bunlara 50-60 tl gibi sembolik tanıtım ücreti ile sahip olabileceksiniz(Tanıtım ücreti ile 1-2 hafta satılacaktır).
E-kitabı ister cd olarak sipariş verebileceksiniz. İsterseniz yakında açılacak olan www.kolayplc.com adresinden hemen indirip çalışabileceksiniz. PLC eğitiminde sıfır zaman kaybı ile çağdaş eğitim yakında.
Şu anda iki cd(e-kitab) üzerinde çalışıyoruz.
1.cd'de komutlar ve uygulamaları olacak
2.cd'de Scada simülasyonlu gelişmiş örnekler olacaktır.

1.cd en geç 1 ay içinde çıkacak. 2.cd üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyoruz.
Çalışmalarımız bittiğinde buradan duyurulacaktır.
NOT-1: Ayrıca e-kitabı alsın almasın herkese ücretsiz kumanda eğitimi e-kitabı ücretsiz verilecektir.
NOT-2: Siemensin s7-200 için 2 günlük temel plc kursu 389 tl'dir
Siemensin kurs fiyatları
http://www.siemens.com.tr/i/Assets/sitrain_endustri_egitimleri/Kurs_Terminleri.pdf

Yine internet üzerinde yaptığım araştırmada 40 saatlik kursun 1000tl+kdv'lik ücretle verildiğini gördüm. Kursu veren firmanın adresini vermeyi uygun bulmadım ama internet üzerinde plc kursu diye aratırsanız bulursunuz.
Sadece 1.cd'nin içeriği bu kursun programında daha detaylı olacaktır.
Örnek bir plc kursu
PLC Programcılığı Kurs Programı 40saat(5gün) ücret 1000 tl+kdv
KONULAR
PLC (Programmable Logic Controller) Tanımı
PLC’nin Önemi, Özellikleri ve Kullanıldığı Yerler
PLC’nin Yapısı
Giriş Birimi (Input Unit)
Çıkış Birimi (Output Unit)
PLC Hafıza Diagramı
PLC Donanımı ve Bağlantısı
S7-200 Serisi PLC’ler ve Özellikleri
PLC Simatic S7-200 Programının Tanıtılması
PLC Simatic S7-200 Programının Bilgisayara Kurulması
Program Menülerinin Kullanılması
File Menüsü
Edit Menüsü
View Menüsü
PLC Menüsü
Debug Menüsü
Tools Menüsü
Windows Menüsü
Help Menüsü
PLC’de Programlama Mantığı
PLC Pogramlamada kullanılan komutlar
Ladder Diagram (Merdiven Diagramı) ile programlama

STL (Statement List) Komutları ile programlama
Logic Gates (lojik kapılar) ve Lojik Kapı Fonksiyonlarının PLC’de programlanması
NOT Gate (Değil Kapısı) fonksiyonunun PLC’de programlanması
AND Gate (VE Kapısı) fonksiyonunun PLC’de programlanması ve uygulamas
NAND Gate (VE DEĞİL Kapısı) fonksiyonunun PLC’de programlanması ve uygulama
NOR Gate (VEYA DEĞİL Kapısı) fonksiyonunun PLC’de programlanması. Yazılan programların PLC cihazına yüklenmesi (download) ve çalıştırılması.
Bazı Temel Elektriksel Kumanda Fonksiyonlarının PLC’de programlanması
Start Butonu ile Elektrik Motorunun Çalıştırılması fonksiyonunun PLC’de programlanmas
Stop Butonu ile Elektrik Motorunun Durudurulması fonksiyonunun PLC’de programlanması
Butonların Seri Bağlanması ve Çalıştırılmasının PLC’de programlanması
Paralel Bağlı Butonların Çalışmasının PLC’de programlanması
Acil Durum (Immediate) Kontağı foksiyonunun gösterilmesi ve PLC’de uygulanması
Ladder program yazılımında aynı network’de birden çok çıkışların belirlenmesi.
Ladder program yazılımında aynı network’de birden çok çıkışların belirlenmesi ile ilgili
Uygulamalar
STL komut yazılımında aynı network’de birden çok çıkışların belirlenmesi ve uygulamaları.
Enversör (İleri-Geri) Çalışmanın Programlanması
Bir elektrik motorunun buton kilitlemeli (buton emniyetli) enversör çalışmasının PLC’de programlanması ve uygulaması.

Bir elektrik motorunun elektriksel kilitlemeli (kontak emniyetli) enversör çalışmasının PLC’de programlanması ve uygulanması.
Özel Tip Röleler ve PLC’de programlanması
Set (S) Rölesi ve fonksiyonu,
Programlanması ve uygulamalar.
R (Reset) Rölesi ve fonksiyonu, programlanması ve uygulamalar.
Tetiklemeler
Bir Start Butonuna Start ve Stop Görevini yaptırma.
Pozitif Kenar Tetikleme (Edge Up)
Negatif Kenar Tetikleme (Edge Down)

Zamanlayıcılar (Timers) ve Zamanlayıcı Fonksiyonlarının PLC’de programlanması

Düz Zaman Röleleri (TON Zamanlayıcılar) tanıtılması ve PLC’de programlanması

Ters Zaman Röleleri (TOF Zamanlayıcılar) tanıtılması ve PLC’de programlanması

Toplamalı Tip Zaman Rölelerinin tanıtılması ve PLC’de programlanması

Bir elektrik motorunun belirli bir süre çalışıp ayarlanan süre sonunda duracak şekilde programlanması ve PLC’de uygulanması.

Bir elektrik motorunun ayarlanan süre sonunda çalışacak şekilde programlanması ve PLC’de uygulanması.

Üç Fazlı elektrik motorunun Yıldız/Üçgen çalışmasının PLC’de programla
Üç Fazlı elektrik motorunun PLC ile Yıldız/Üçgen çalıştırılmasının uygulanması.
Sayıcılar (Counters) ve Sayıcı fonksiyonlarının programlanması
Yukarı Sayıcılar (Count-Up) tanıtılması ve programlanması ve uygulamaları.
Aşağı Sayıcılar (Count-Down) tanıtılması ve programlanması ve uygulamaları.
Aşağı-Yukarı Sayıcılar (Count-Up/Down) tanıtılması ve programlanması.
Kıyaslama Kontakları
Byte Kıyaslama Kontakları
Tam Sayıları Kıyaslama Kontakları (Compare Integer)
Double Word Kıyaslama Kontakları
Gerçek Sayıları Kıyaslama Kontakları (Compare Real)
Move Komutları
Move Byte Komutu
Move Word Komutu
Problem Çözümleri
Proje Ödevi + Sertifika Sınavı
TOPLAM
40 Saat

Son düzenleme:
arkadaşlar ben s7 200 cpu 212 plc var microvin2.0 da mwp dosyalarını açamıyorum.bu dosyaları prj dosyasına nasıl çeviririm

bakın arakdaşlar istenilince oluyomuş ekitap da bunun bir başlanıgıcı bu bu işle ilgilenen arkadaşlara çok teşşkür ederim bu meslek öğrenme işini veya oğretme işini paraya dönüştürmeye çalışmaşakta ülkemiz için geliştirme olarak düşünsek bütün problemler kalkacak arkadaşlar

volkan beyin video çalışmaları ve paylaşımları için teşekürlerimi sunar. sizi yürekten selamlıyorum. çalışmalarınızda başarılar dilerim. uzun zamandır böyle bir şey bekliyordum. azda olsa bu benim için süper oldu.

sayın volkan bey, yardımlarınız için çok teşekkür eder. çalışmalarınızda başarılar diler. Diyarbakır da yaşıyorum. hiç plc kültürünün olmadığı böyle bir yerde plc programını öğrenmeye çalışıyorum. Uzun zamandır böyle bir şey arıyordum. Bu konuda İstanbul dan arkadaşlar yardımcı oluyorlardı. Azda olsa biraz bir şeyler öğrendim. çalışmalarınızın devamını diler,saygılarımı sunar. teşekkürler.

Ben teşekkür ederim benim asıl işim eğitim. yardımcı olabilmek sevindirdi beni, başka konular olursa seve seve yardımcı olurum. özel mesajdan da ulaşabilirsiniz. kolay gelsin...

internet üzerinden egitim veriyorum. ilgilenirsen yanlız pogram yüklemen gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri