PLC s7-300 ile motor hız kontrolü?

maren

Üye
arkadaşlar benim s7-300 ile motorun hızını kontrol etmem gerekiyo bununla ilgili döküman, çalışma notları yada yararlanabileceğim kaynaklar varsa paylaşabilirmisiniz. yardımlarınızı bekliyorum. birde her yerde aradım ama protool ile ilgili türkçe kaynak bulamadım eğer varsa paylaşırsanız sevinirim. şimdiden ilgilenen arkadaşlara teşekkürler...

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
analog giriş çıkış kullanarak kontrol etmek istiyorum

Nasıl bir motor kontrol etmek istiyorsun?
Rotoru sargılı asenkron motor, frekans konvertörü ile çalışan asenkron motor, DC motor, step motor....???

Maren, S7-300 ünün yanına analog output modülünü yerleştiriyorsun, hardware'den analog outputuna verdiğin adresi alıyorsun. örneğin 256 yıl aldın. OB1' açıp yazıyorsun

L MW10
T PQW256

MW10' daki değer senin sürücüne gnderdiğin referanstır. uygun modülü seçtiysen de 27648 değeri cihaz parametrelerinden ayarladığın maksimum hıza karşılık gelecektir. (4-20mA de yada 0-10V'ta)

automationer ' Alıntı:
Maren, S7-300 ünün yanına analog output modülünü yerleştiriyorsun, hardware'den analog outputuna verdiğin adresi alıyorsun. örneğin 256 yıl aldın. OB1' açıp yazıyorsun

L MW10
T PQW256

MW10' daki değer senin sürücüne gnderdiğin referanstır. uygun modülü seçtiysen de 27648 değeri cihaz parametrelerinden ayarladığın maksimum hıza karşılık gelecektir. (4-20mA de yada 0-10V'ta)

veriğin bilgiler için saol dostum. yalnız bu ikinci kısmı galiba eksik yazdım benim asıl sorunum programlama kısmıyla ilgili ben s7-200 kullanıyorum onda kesme ve interrupt lar zor değil ama bunu daha çözmeye çalışıyorum elimdeki kaynaklardan henüz bilgiye ulaşamadım o konuda o yüzden şu kesme ve interruptlar la ilgili kaynak ve yardımlarınız olursa sevinirim.

Öncelikle kesme ile interrupt aynı şeydir. Kesmeler adı üstünde işlemci rutin kodlarını işletirken gelirler ve bu işlemcinin rutin işlerini bırakıp bu kesme rutini altına yazılmış kodları işletir. Kesme rutininin işletimi bittiğinde geri program üzerinde kaldığı yere döner ve devam eder.
Kesmelerin çeşitleri ve öncelikleri vardır. Zamanlı kesmeler, i/o kesmeleri,... gibi.
s7-200 microwin programında OB nin haricinde birde kesme subroutine ini eklersin sonra OB içinde bu eklediğin subroutinin çalıştırılması için nereden gelecek sinyale bakacaksa işlemci onu subroutine bağlarsın.
Bağlama işlemini attach ve deattach komutlarıyla yaparsın.

Ayrıntılı bilgi için bir kitap almanı yada internetten ve bu siteden kolayca bulabileceğin dökümanları okumanı ve örnekleri incelemeni tavsiye ederim.

Kolay gelsin...

hocam yalnız ben s7-300 de yapmam gerekiyo s7-200 de kolay ama s7-300 de interrupt nerede ve nasıl kullanılır onu öğrenmem gerekiyo.

interrupt kullanmana gerek yok, ancak öğrenmek istiyorsan standart library içindeki, OB leri incelersen bütün interrupları görebilirsin.

s7 200 de kullanılıyordu da ondan dedim bunda da kullanılıyordur herhalde kullanmassak nasıl yaparız acaba onu söyleyebilirmisin?

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri