PLC Programlama Yardım

Mete355

Üye
PLC'den anlayan arkadaşlar 2 tane sorum var yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

1) İki su pompası, bir depolama tankına su gönderir. Başlat düğmesine basıldığında, ilk pompa gecikmeden başlar ve 1 dakika sonra ikinci pompa başlar. Durdur düğmesine basıldığında her iki motor da durur veya bir sensör su haznesinin dolu olduğunu tespit eder. Bu problem için bir ladder programını yazın.

2)Beş odalı bir evin her odasına bir duman dedektörü monte edilmiştir. Bir yangın alarm sistemi evdeki tüm odaları izlemektedir. Sistemi başlatmak için on butonuna ve kapatmak için off butonuna basılır. Duman herhangi bir dedektör tarafından algılanırsa, alarm sistemi yanlış alarmları önlemek için 12 saniye bekler ve sonra yangın alarmı çalar. Bu problem için bir ladder programını yazın.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Slm. Durdur ve max seviye sinyali geliyorsa (nc kontak olduğunu var sayıyorum) başlat sinyali geliyorsa 1. Pompa set. 1. Pompa geliyirsa zaman rölesi preset değerine ulaştı ise 2. Pompa set.

Durdur sinyali veya max seviye sinyali gelmiyorsa 1. Ve 2. Pompa reset.

Durdur sinyali gelmiyorsa ( durdur sinyalini nc konyak olduğunu var sayiyorum) durdur sinyali geliyorsa ve başlat sinyali geliyorsa dedektörlerden herhangi biri gelmiyorsa (dedektörler nc kontak olduğunu var sayıyorum) zaman rölesi oreset değerine ulaştı ise alarm set.
Durdur sinyali gelmiyorsa veya dedektörlerin hepsinin sinyali geliyorsa alarm reset.

Moderatör tarafında düzenlendi:
2:
I0.0 : Dedektor_In
I0.1 : Start
I0.2 : Stop
M0.0 : System_Start
Q0.0 : Horn

-|i0.1|-----(M0.0(S))--
-|i0.2|-----(M0.0(R))--
-|m0.0|--|i0.0 /|--|TON 12s|----(Q0.0)--

ladder diyagramı böyle Dedektör NC olacak

PLC'den anlayan arkadaşlar 2 tane sorum var yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

1) İki su pompası, bir depolama tankına su gönderir. Başlat düğmesine basıldığında, ilk pompa gecikmeden başlar ve 1 dakika sonra ikinci pompa başlar. Durdur düğmesine basıldığında her iki motor da durur veya bir sensör su haznesinin dolu olduğunu tespit eder. Bu problem için bir ladder programını yazın.

2)Beş odalı bir evin her odasına bir duman dedektörü monte edilmiştir. Bir yangın alarm sistemi evdeki tüm odaları izlemektedir. Sistemi başlatmak için on butonuna ve kapatmak için off butonuna basılır. Duman herhangi bir dedektör tarafından algılanırsa, alarm sistemi yanlış alarmları önlemek için 12 saniye bekler ve sonra yangın alarmı çalar. Bu problem için bir ladder programını yazın.
Buyur kardeşim sorularının cevaplarını ekte gönderdim.
1. sorunun cevabında ben zaman süresini kısa tuttum onu 1 dakika yapabilirsin.

Ekli dosyalar

• Su pompası.PNG
    Su pompası.PNG
    14.8 KB · Görüntüleme: 41
  • Yangın alarmı.PNG
    Yangın alarmı.PNG
    13.8 KB · Görüntüleme: 37

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar