PLC Programlama Dilleri?

yonzoglu

Üye
merhaba arkdaşlar

Plc programlama dilleri plc de plc ye değişiyor mu isimleri anlamadım.
ST ve StL farklı mı? veya Scl ne kadar farklı ? Birde plc de ladder diyagramı bilen biri olarak diger programlama dillerinin mesela özellikle FBD,SCL,SFC,CFC nin hiç bilmeyen biri olarak temel mantığını anlatabilirmisiniz? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
merhabalar arkadaşım..fbd fonkiyon blok diyagramı lojik entegrelermiş gibi programlıyorsun stl de sadece asm gibi komutları yazıyorsun ki bu biraz profesyonel işi..içerisine c ve basic yazılabilen plc ler bile var.yeni başlayanlar ya ladder yada fbd ile başlarlar tabi bunlar yetersiz demiyorum stl bazılarına daha yatkın gelir bence sadece bir tanesini iyi bil yeter çünkü hepsi aynı işi yapıyor yöntem farklı..plc ye göre illaki kullanımları değişebiliyor mantığı aynı olsada hatta bazılarında bütün bu diller yok..

merhabalar arkadaşım..fbd fonkiyon blok diyagramı lojik entegrelermiş gibi programlıyorsun stl de sadece asm gibi komutları yazıyorsun ki bu biraz profesyonel işi..içerisine c ve basic yazılabilen plc ler bile var.yeni başlayanlar ya ladder yada fbd ile başlarlar tabi bunlar yetersiz demiyorum stl bazılarına daha yatkın gelir bence sadece bir tanesini iyi bil yeter çünkü hepsi aynı işi yapıyor yöntem farklı..plc ye göre illaki kullanımları değişebiliyor mantığı aynı olsada hatta bazılarında bütün bu diller yok..

Öncelikle teşekkürler arkadaşım Peki SCF ve CFC ile bilginiz varmı?

Şöyle kısa bir GOOGLE turundan sonra;

SFC dili için akış diyagramı mantığına benziyor diyebiliriz. CFC ise daha çok sistem modellemeye benziyor diyebiliriz. Resimlerden de anlaşılacağı üzere, CFC bloklar ile çalışıyor fakat FBD gibi sadece lojik kapılardan oluşmuyor. Bence biraz araştırırsanız ayrıntılı bilgileri kolayca bulabilirsiniz. Aşağıdaki resimlerde örnekler yer almaktadır.

CFC Örneği
sfc.gif

SFC Örneği
3995.png

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular