Siemens PLC program ve senaryo (MicroWin, Tia 13/14/15)

Teşekkür ediyorum hocam, bende yeni öğrenmeye çalışıyorum. Konuya dahil olmaya çalışacağım.

Sent from my MI 6 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Teşekkür ediyorum hocam, bende yeni öğrenmeye çalışıyorum. Konuya dahil olmaya çalışacağım.

Sent from my MI 6 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Bu işi öğrenmeye istekli kişilere yardımcı olmak, sahip olduğum bilgileri paylaşmak birinci vazifemdir. Asıl ben ilginizden dolayı size teşekkür ederim!

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Bu işi öğrenmeye istekli kişilere yardımcı olmak, sahip olduğum bilgileri paylaşmak birinci vazifemdir. Asıl ben ilginizden dolayı size teşekkür ederim!
Merhaba ben şuan yaskawa robot taşeronunda elektrik montaj işleri yapıyorum elektrik tesisatı ve panolarında sorunun yok 1 yıldır robot la ilgili çalışmalar yapıyorum.Bir kişi benden eski bir robot istedi tanıdığım birinden VKS serisi KUKA robot buldum onu teklif ettim.Robot çalışır durumda 150 kg taşıma yapabiliyor kaynakta yaprırılabilir müşterim 5500 euro yu fazla buldu bende facebook üzerinden bu robot u satabilirmiyim dedim bu robotu facebook a koyunca bir müşteri muğla da bir tane Bursa da Bir tane İstanbul da Robot isteyen çıktı.Elimdeki robot müşterilerin isteklerini karşılamadığı için başka robotlar bulup önerdim ama robotu satmak yetmiyor ki devreye almak plc sini çalıştırmak bunun içinde birilerini bulmak gerekiyor aslında uzun zamandır plc öğrenmeyi istiyordum ama şuana kadar hep montaj yaptığım için plc öğrenmeye çalışmadım birde maliyet işi @shox bilgisayarlarına baktım en ucuzu 4700 tl benim bütçemi çok aşıyor.Görüştüğüm işler var eğer onları başlarsam bir miktar toplu para olacak ama sadece bilgisayar yetmiyor plc ve bir şekilde de yazılımını almam lazım.Buyüzden siemens le bu işi öğrenmem maddi olarak imkansız mecburen Delta ile başlayacağım.
Ben pano toplarım bir panocu değilim ama proje okuyup proje den montajını panocu kadar güzel işçilik yapamasam da çalıştırabilirim bu neden le bir kaç yerde ladder ı gördüm ve bana elektrik projesi gibi geldi anlamam daha kolay diye düşünüyorum ladder ı!Daha önce Ekol lojististikte Beckhoff plc kullandık orada Tvincat kullanılıyordu sanki seneryo yazar gibi ingilizce terimler le yazılım yapılıyordu erhercat haberleşme ile saha da kullanılan I/0 modülleri vardı kullanımı çok kolay ama bana yazılım ı karışık geldi CPU ücretleri de bayağı yüksek
Ben şuan ikinci el robot satmaya ve kurmaya çalışıyorum Robot ların bazılarının fiyatı 5000 euro larda bu robot için 4-5 bin euro plc ve yine bu kadar yazılım ücreti gerekli demek olmuyor bu nedenle bunları Delta ile çözebilirisem benim için çok daha uygun olacak
Delta plc yazabileceğim bilgisayar yazılım hangisi olmalı?Elimdeki projeleri hayata geçirebilirsem bunları temin edecek bütçeyi ayarlayabileceğim

15MC ve 50MC cpu içerisinde 2 adet plc var motion control tarafını CanopenBuilder yazilimi ile plc tarafını ispsoft ile programlayabilirsiniz eger hafiza alanı yeterliyse iki taraf yerine sadece canopenbuilder ile hem plc hemde motion tarafını bitirebilirsiniz.
Yalniz canopenbuilder v4 kurmalisiniz 15mc ve 50mc bu versiyon tarafindan destekleniyor.
Canopenbuilder hem ladder hemde codesys ST ile programlanabilir backhoff'ta codesys yani ST kullanıyor. İsp soft ise modele gore bütün dilleri destekliyor. Delta Türkiye ofisinden edindiğim bilgiye gore 15mc ve 50mc serilerinin tamamen ispsoft ile programlanabilmesi icin calismalar başlamış sanirim bu yil icerisinde canopenbuildere gerek kalmadan herşeyiyle ispsoft ile programlanabilecek.
Eğer robotlar cabopen haberleşmeyi destekliyorsa delta ile daha uygun fiyata olur ama 15mc serisi plc fiyati yanlış hatirlamiyorsam 750 dolar civarinda olması gerekir

Merhaba ben şuan yaskawa robot taşeronunda elektrik montaj işleri yapıyorum elektrik tesisatı ve panolarında sorunun yok 1 yıldır robot la ilgili çalışmalar yapıyorum.Bir kişi benden eski bir robot istedi tanıdığım birinden VKS serisi KUKA robot buldum onu teklif ettim.Robot çalışır durumda 150 kg taşıma yapabiliyor kaynakta yaprırılabilir müşterim 5500 euro yu fazla buldu bende facebook üzerinden bu robot u satabilirmiyim dedim bu robotu facebook a koyunca bir müşteri muğla da bir tane Bursa da Bir tane İstanbul da Robot isteyen çıktı.Elimdeki robot müşterilerin isteklerini karşılamadığı için başka robotlar bulup önerdim ama robotu satmak yetmiyor ki devreye almak plc sini çalıştırmak bunun içinde birilerini bulmak gerekiyor aslında uzun zamandır plc öğrenmeyi istiyordum ama şuana kadar hep montaj yaptığım için plc öğrenmeye çalışmadım birde maliyet işi @shox bilgisayarlarına baktım en ucuzu 4700 tl benim bütçemi çok aşıyor.Görüştüğüm işler var eğer onları başlarsam bir miktar toplu para olacak ama sadece bilgisayar yetmiyor plc ve bir şekilde de yazılımını almam lazım.Buyüzden siemens le bu işi öğrenmem maddi olarak imkansız mecburen Delta ile başlayacağım.
Ben pano toplarım bir panocu değilim ama proje okuyup proje den montajını panocu kadar güzel işçilik yapamasam da çalıştırabilirim bu neden le bir kaç yerde ladder ı gördüm ve bana elektrik projesi gibi geldi anlamam daha kolay diye düşünüyorum ladder ı!Daha önce Ekol lojististikte Beckhoff plc kullandık orada Tvincat kullanılıyordu sanki seneryo yazar gibi ingilizce terimler le yazılım yapılıyordu erhercat haberleşme ile saha da kullanılan I/0 modülleri vardı kullanımı çok kolay ama bana yazılım ı karışık geldi CPU ücretleri de bayağı yüksek
Ben şuan ikinci el robot satmaya ve kurmaya çalışıyorum Robot ların bazılarının fiyatı 5000 euro larda bu robot için 4-5 bin euro plc ve yine bu kadar yazılım ücreti gerekli demek olmuyor bu nedenle bunları Delta ile çözebilirisem benim için çok daha uygun olacak
Delta plc yazabileceğim bilgisayar yazılım hangisi olmalı?Elimdeki projeleri hayata geçirebilirsem bunları temin edecek bütçeyi ayarlayabileceğim

Merhaba Berkan,

Factory I/O programını incelemeni tavsiye ederim. Sadece bir bilgisayar alarak PLC yazılımını öğrenebilirsin. Siemens yazılımını crack yaparak kurarsın bilgisayarına.

Robot programlarında genellikle I/O alışverişi oluyor. PLC ile sürekli bir haberleşme halinde, robotun konumları, yapacağı işleri, plc’nin yapacağı işleri sürekli haberleşerek bildiriyorsun. Yani çok karmaşık bir yazılımı yok robot konusunda.

Beckhoff çok güzel bir PLC. Youtube’a “Airport Kinetic Rain” yazarak, kinematik hareket ile yapılan bir modelleme izleyebilirsin. Mükemmel bir şey. Ama Beckhoff’ta her kütüphane hemen hemen paralı. Hazır kütüphaneler var ama kullanmak için belirli bir ücret vermen gerekiyor. Bu Siemens’te çok fazla yok.

Öyle de denilebilir. Factory I/O hazır olan scene ya da kendi oluşturacağınız scene’ler ile, analog I/O dahil olmak üzere 3D olarak simüle eden bir program.

Çok faydalı, inceleyebilirsiniz iyice.

bu program gibi başka programlar da var mı?Ben sayfasını inceledim ve gerçekten güzel bir program bir projenin başlangıcında özellikle çok faydalı olacaktır

Bildiğim kadarıyla bu sadece plc tarafını programlamaya yarıyor motion control tarafını CanopenBuilder ile yapıyoruz.
Çalışmalar tamamlanınca heriki tarafıda ispsoft ile programlanacak denilmişti bana.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri