plc programı yardım

tayfa35

Üye
Arkadaşlar plc'de tankın seviyesiyle ilgili bir program yazdım.Scada ekranında da tankın seviyesini görebiliyorum.Yapmak istediğim tanka set değeri girdiğim zaman eğer tankın seviyesi set değerinden az ise kontrol vanasını 3 sn aralıkla %10 açacak.Eğer seviye sete ulaşırda tam kapatacak.Bunu programa yazarken nasıl bir yol izlemeliyim.Yardım ederseniz sevinirim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Girdiğin set degeri ile tanktaki degeri karşılaşıtır,set degerinden küçük ise bir biti set et .onunla zaman rolesini enerjilendir ve vanayı aç.%10 degerini görmen için vanadan analog sinyal alman lagzımki vananın açıldıgını anlayıp sistem vanayı açmasın(ama 3sn açma dedigin için bu %10 degeri farazi yazdıgını tahmin ediyorum) kolay gele

isikotomasyon ' Alıntı:
Girdiğin set degeri ile tanktaki degeri karşılaşıtır,set degerinden küçük ise bir biti set et .onunla zaman rolesini enerjilendir ve vanayı aç.%10 degerini görmen için vanadan analog sinyal alman lagzımki vananın açıldıgını anlayıp sistem vanayı açmasın(ama 3sn açma dedigin için bu %10 degeri farazi yazdıgını tahmin ediyorum) kolay gele
Benim anlatmak istediğim 3sn'de bir %10 arttırarak açmasıydı.Mesela %10 açacak 3sn sonra sete ulaşmadıysa %20 açacak bu şekilde set değerine ulaşana kadar arttırmaya devam edecek.

% olarak bir karşılaştırma yapmak istersen,(mesela 3 sn de 1cm yol al gibi) alınan mesafeyide kontrol etmen gerekir.Sen 3sn de %10 vana açsın diyorsun,herhanği bir sorundan dolaydı açmadığını düşün sistem bunu nasıl anlıyacak?Vana pozisyonunu izlemen mümkünse(analog olarak)tanktaki miktar ile vananın açma pozisyonunu ayarlayabilirsin bu daha mantıklı.Kullandıgın vana oransal anladıgım kadarı ile. Kolay gele

Vana %100 açıldığı zaman hattan tanka giden sıvının debisi belirlidir. Örneğin debi 1ton/dak eğer senin tankın actual değeri 20 ton ise ve seninde set değerinde 30 ton istiyorsan bu vanayı farkın 10 ton ve vanayı 10 dk açık tutman gerekecektir. Bu şekildede işi çözebilirsin. Vanayı sen her 3 sn de %10 açarsan set değerine ulaştığında vana kapatmada gecikme olursa set değerini çok geçersin.

cevaplar için çok teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri