plc ile motor kontrolü

pygmalion

Üye
merhaba arkadaşlar ben siemens s7 200 kullanarak asenkron motor kontrol edeceğim.bu benim tez konum fakat sürücü kullanmadan plc ve asenkron motorla nasıl bir uygulama gerçekleştirebilirim bu konuda fikrim yok çalışan bir sistem gerçeklemem gerek yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba
PLC bir kontrol sistemidir. Motor besleme frekansı ile oynamadan motora yanlızca start stop verebilirsin. Sen en iyisi motor sürme yöntemlerini araştır sürücü dışında bir alternatif bulabilirsen PLC ile o cihazı nasıl kontrol edeceğini sonra düşünürüz
Kolay gelsin

Sn. pygmalion

Sn. MAT ın dediği gibi frekans kontrolü yani sürücü olmadan sadece kumanda devresini PLC ye taşıyabilirsin ve bu da tez olmaz.Sen hocan böyle bile vermiş olsa sürücü ile PLC yi haberleştirerek motora yol vermeyi araştır ve bunu tez olarak sun.Böylece hem sana faydası olur hem de hocandan iyi puan alırsın.Kolay gelsin

MEGEP den 12.sınıf modülleri "plc ile motor kontrolü" modülünü incele istersen. belki bir fikir verebilir. modülün yazarı benim gerekirse yardımcı olabilirim.(micromaster ile dijital girişleri kullanarak asm kontrolu konusunda da yardım edebilirim). kolay gelsin.
volkan özurul
bursa demirtaşpaşa eml
elektrik-elektronik tek.öğrt.

teşekkür ederim arkadaşlar sanırım bu işi sürücü kullanmadan yapmak mantıksız olacak fakat sürücü bir plc ye nasıl bağlanıyor elinde bu konuda resim olan bir arkadaş benimle paylaşırsa çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

selam.ben pek anlamadım ama sımmılasyon proğramlarını kullanman yetmıyormu acaba

Altivar sürücüyü Twido ile kontrol edersen en kolay yolu seçmiş olursun. En zevkli de denilebilir.

Yardımcı olabilirim istersen.

bir tanktaki sıvı seviyesini kontrol ettiğin bir program yaz. tANKTA 3 seviye olsun. 3 seviye için 3 ayrı seviye şalteri kullandığını varsay. bu tankta bir de boşaltma valfi olsun mesela. su seviyesi en alt seviyenin altına düşütüğünde falan çalıştırılamasın. motor su seviyesi en alt seviyeye geldiğinde çalışsmaya başlasın. en üst seviyeyi gördüğünde dursun benzeri bir uygulamqa yapabilirsin. bunu geliştirebilirsin. buna benzer basit örnekler mevcut çeşitli dökümanlarda. eğer s7200ün analog kartı olacaksa veya olacağını varsayarsan seviyeyi analog olarakk ölçüp motorun durma çalışma zamanlarını ayarlarsın. plcde motorun toplam çalışma süresini tutup belli saat sonunda Bakım zamanı geldi gibi uyarı outpuları çıakrıp bunları uyarıı lambalarını yaktırabilirsin.

vs vs..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,333
Kullanıcılar
450,176
Son üye
electrical_engineer

Yeni konular

Geri