plc ile 1 eksenli hareket

throjen

Üye
aslında plc lerle ilgili çok bilgimde yok ama yapmak istediğim şeyi sizlere anlatayım umarım yardımcı olursunuz.Şimdi istediğim şey bir panelde 1den 9a kadar rakamlar olucak ve ben mesela 50 yazdıgım zaman (servo veya step artık hangisi uygunsa) motor üzerine baglı tablayı 50 cm götürecek sonra 25 yazdıgımda baslangıca göre 25 cm götürecek.hassaslık 0.01 cm gibi olmalı.bunun için benim kullanmam gereken sadece 1 plc bir motor sürücü ve 1 encoderdan mı olusuyor.ve aşagıdaki resimde çizdiğim şey benim dogru anladıgım şey midir.çok teşekkür ederim

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Servo kullanirsan enkoder, motor sürücüsüne bagli olacak. Sürücüye X noktasina git dediginde, o gider; gidemezse hata sinyali alirsin.

Sürücüye seri port uzerinden dogrudan gidecegi konumu söyleyebilirsin veya adim/yön sinyallerini kullanarak, istedigin noktaya kendin getirirsin.

Bence seri port üzerinden dogrudan konumu göndermek daha pratik. Konumu gönderdikten sonra "hareket bitti mi" ve "alarm olustu mu" diye kontrol edeceksin. Sorun yoksa yeni konum girilmesini bekleyeceksin.

Servo kullanirsan enkoder, motor sürücüsüne bagli olacak. Sürücüye X noktasina git dediginde, o gider; gidemezse hata sinyali alirsin.

Sürücüye seri port uzerinden dogrudan gidecegi konumu söyleyebilirsin veya adim/yön sinyallerini kullanarak, istedigin noktaya kendin getirirsin.

Bence seri port üzerinden dogrudan konumu göndermek daha pratik. Konumu gönderdikten sonra "hareket bitti mi" ve "alarm olustu mu" diye kontrol edeceksin. Sorun yoksa yeni konum girilmesini bekleyeceksin.

benim sorum şu olucak;şimdi plc motor sürücüsüne seri port ile verimi gönderiyor?mesela plc ler pic gibi eger 3 numaralı bacagına sinyal geldiği zaman 5 numaralı bacagına sinyal yolla diye bişi olmuyormu?

senin istediğinde olur fakat zor olanı seçiyorsun digital inputlara buton bağlayıp outputlar ile süreyim diyorsun, olur ama encoderi digital input okumaz encoder hızına inputun erişemez couter modül kullanman gerekir bunun yerine kendinden encoderli servo motor ve sürücüsü kullanıp data gönderip almak daha kolay olur maliyet konusunda sıkıntın yoksa doğrusu budur ama illa input okuyup output alıcam dersen onada yardımcı olmaya çalışırım

senin istediğinde olur fakat zor olanı seçiyorsun digital inputlara buton bağlayıp outputlar ile süreyim diyorsun, olur ama encoderi digital input okumaz encoder hızına inputun erişemez couter modül kullanman gerekir bunun yerine kendinden encoderli servo motor ve sürücüsü kullanıp data gönderip almak daha kolay olur maliyet konusunda sıkıntın yoksa doğrusu budur ama illa input okuyup output alıcam dersen onada yardımcı olmaya çalışırım

benim anladıgım kadarıyla senin dediğin bu sistemde bir servo motor var encoderide içinde.yani bu sistemde sadece bir plc, encoderli servo motor ve sürücüsü olucak plc veri yollayıp alıcak?peki plc nin üzerinde bir arayüz varmı rakamları girecegim yoksa bunun içinde harici bir tuş takımı sistemi ile plc ye veri göndermem gerekiyor.

Servo motor kullanacak isen bir enkodere ihtiyacın olmayacak, fakat step motor kullanacaksan feedback olarak enkoder kullanmanda fayda var. Tabiki bu işi AC motor, hız kontrol ve enkoder kullanarak da yapabilirsin. İstediğin iş ile ilgili sana 3 tane çözüm.
Şimdi gelelim bunu nasıl yapacağına,
1 adet Fatek FBs 10MAT PLC (6 Giriş/4 Transistör Çıkış) alacaksın. İstersen servo veya step, istersen de AC motor ile kontrolü yapabilirsin.
FBs10MAT PLC ile 3 Adet enkoder okuyup, 2 Adet Servo veya Step Sürebilirsin

İyi çalışmalar

aslında plc lerle ilgili çok bilgimde yok ama yapmak istediğim şeyi sizlere anlatayım umarım yardımcı olursunuz.Şimdi istediğim şey bir panelde 1den 9a kadar rakamlar olucak ve ben mesela 50 yazdıgım zaman (servo veya step artık hangisi uygunsa) motor üzerine baglı tablayı 50 cm götürecek sonra 25 yazdıgımda baslangıca göre 25 cm götürecek.hassaslık 0.01 cm gibi olmalı.bunun için benim kullanmam gereken sadece 1 plc bir motor sürücü ve 1 encoderdan mı olusuyor.

avr- SMC Step Motor Controller Dogrusal Hareket Kontrol

Bu ürünümüz ile plcye gerek olmadan servo yada step motor kontrolü yapabilirsiniz.

Tam istediğiniz gibi kutu üzerinde 16 tuştan oluşan bir keypad var. LCD ekranda tüm girilşleri çıkışları kontrol ediyorsunuz.

gerekli ayarlamaları 1 kez yaptıktan sonra tuşları kullanarak gitmek istediğiniz noktayı yazıyorsunuz o noktaya gidiyor.
Hızı değiştirebiliyorsunuz.
Bunun yanında 40 noktaya kadar hafızasına kaydedebiliyor ve bu noktaları sırayla dolaşabiliyor.
Umarım ilginizi çeker.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri