Elektrik ve Güneş Yardımıyla Çalışan Fırın

NailOz

Üye
Sevgili arkadaşlar, ben bahçede, taş, toprak, saman ve su karışımıyla sıvanmış,
fırın içinin siyah boyalı bir metalle kaplandığı,
boyutlarının 120x50x25(En/Boy/Yükseklik) olacağı,
fırın tavanı ve ön yüzeyinin güneş ışınlarını rahatça fırın içine alabilmesi için cam kaplı olacağı,
fırının ısı kaynağını güneş olacağı basit bir fırın yapmayı istiyorum.
(Aslında hepinizin az çok bildiği Anadoludaki klasik taş toprak fırınların bir benzeri ancak bu odun kömür elektirk vs değilde sadece güneşle ısıtılacak)
Bir güneş yansıtıcının (reflektör) yardımı ile fırının altına açılacak 22cm lik bir delikten yansıtılacak olan güneş ışınları, fırın taban sacına açılacak bu 22cm lik delikten, yine bu deliğin üzerine oturtulmuş bulunan tencerenin tabanına güneş ışığının yansıtılması ve hem üstten hem de alttan elde edilecek ısı yardımıyla yiyeceklerin
pişirlmesini istemekteyim. Sizlerden yardım istediğim konular ise şöyle;
Fırın içinde istenilen ısı aralığı 30-200c
1-Fırın termostatı +-1 derece yanılma oranı ve 30-200c ye duyarlı seçilmeli.
Nasıl bir termostat tipi, hangi marka ve nereden bulabilirim?
2-Termostatın işleyişini fazlaca bilmediğimden soruyorum (cahilliğime verin),
örneğin termostat ayarlanmış sınır olan 53c ye ulaştığında, başka bir motoru çalıştırmak için açma kapama
yapabilirmi? nasıl eğer başka bir şeye gereksinim olacaksa bunlar nelerdir?

Bu elektirkli bir fırın değil ve güneş enerjisiyle çalışacak bir fırın olacağından, 22cm lik delikten fırın
tabanındaki tencereye gelen güneş ışınlarını kesebilmek için; sürgülü 22 cm lik bir saç kapağın (motorun döner
hareketini doğrusal harekete çevirebilen, dikey ve yatay çalışan sistemlerde kullanılabilecek) kramayerli
redüktör motor yardımı ile saç sürgüyü çekip deliği kapatarak gelen güneş ışınlarını kesmeyi ve böylelikle fırın
içindeki ısıyı kontrol edebileceğimizi düşünüyorum. (Bu fikir ne kadar doğru bilmiyorum ama aklıma çözüm olarak
bu geldi) Termostat 53c ye ulaştığında bu kramayerli redüktörü devreye sokabilirmi?
Sizce bu yöntem ucuz ve mantıklımıdır? Eğer öyleyse motoru hangi özelliklere haiz olmalı ve nerden alabilirim? :)
Dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım umarım başarılı olmuşumdur.
Yardımlarınızı esirgemeyeceğinizi umarak hepinize sevgi ve saygılar.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sn. NailOz,
Size termostat hakkında bilgi verebilirim, iki farklı genleşme katsayasına sahip metal plakanın birleşmesi ile elde edilir. Ortam ısısı arttıkça genleşmesi fazla olan metal, daha az genleşen metalin üzerine doğru eğilir, bu sayede elektrik devresini açar ve ısı azaldıkça tam tersi olduğundan devre kapanır. Fırın vb. ısıtıcılarda böyle. Buzdolabı vb. soğutucularda ise termostat ısı artınca devreyi kapatıyor, motor çalışıyor ve soğutma sağlanıyor.
Yani sizin çalıştırmak istediğiniz motoru çalıştırır ama durması için ortamın soğuması lazım ya da sınır anahtarı gibi birşey veya bir devre gerekli.

Sayın Dr. X
Bilgilerinizi benimle paylaştığınız için teşekkür ederim.
Diğer arkadaşlardan da en azından bahsedilen fırında kullanabileceğim ürünlerden bazıları hakkında kesin tavsiyeler beklerdim.
Sanırım bu aralar herkes ya meşgul yada konu pek ilgilerini çekmemiş olacak ki sizin haricinizde kimse yazmamış.
Ne yapalım... Bize de sağlık olsun demekten başka söz düşmüyor.
Herkese sevgiler ve saygılarımla,
Nail

Sayın NailOz

Belli bir dereceden sonra çıkış verebilmek için, digital termostat kullanabilirsiniz. Linkte teknik özellikleri mevcut.

DIJITAL TERMOSTAT

img559977390.jpg

Amacına uygun termostatı, beyaz eşya yedek parçası satan yerlerde bulabilirsin, fakat, istediğin ısıya ulaştıktan sonra termostatdan alacağın çıkışla, sürgünü çalıştıracak bir mekanizma kurman gerekecek.

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri