PLC Hakkında

RDJ35

Üye
2 adet sorum var
1.Bir PLC programı yazarken donanımı hakkında illa bilgi sahibi olmak gerekir mi ? Örneğin bi plc programı yazdık ama plc miz röle çıkışlı bunun program ile bi alakası var mıdır ? yok mudur ? sadece bağlantı yaparken dikkat etmemiz gerekir değil mi ?

2.Örneğin s7 200 için yazılmış bir plc programı tüm s7 200 plc lerde çalışır mı ? giriş yada çıkışın nasıl olduğu farketmeksizin ( Misal giriş ac yada dc olabilir çıkış dc / ac yada röle çıkışlı olabilir) Bunlar bağlantı yaparken dikkat etmemiz hususlar değil mi ?
Şuna Cevap verebilecek yok mu ?

s7 300 veya s7 1200 plc hakkında bilgi sahibi olan biri bana ulaşabilirmi ?

Son düzenleme:
RDJ35 Merhabalar
Eğer hızlı sayıcı yada servo-yada step motor gibi pwm kanal kullanmıyorsanız transistör ve röle çıkışlı röle farketmez sadece hardware kablolamada dikat edersiniz.
Ancak her program her plc de çalışmayabilir programa bakmak gerek haberleşme ve ya özel uygulamalar var ise her modelde bu haberleşme olmayabilir.

Kolay gelsin

Bir Adet Orta seviye açıklayıcı plc programı atabilecek yok mu yav :)

Siemens plc için 1 adet orta düzey açıklayıcı bir plc programı yollarmısınız ? sen yap devamı biz yapalım mesajlarını Allah için atmayın yazmayı bilmiyorum çünkü o örneği anlamaya çalışacağım

Sorununuzu burdan yazarsanız daha fazla insan yardımcı olabilir.İlla özel diyorsanız özelden bana yazabilirsiniz :)

2 adet sorum var
1.Bir PLC programı yazarken donanımı hakkında illa bilgi sahibi olmak gerekir mi ? Örneğin bi plc programı yazdık ama plc miz röle çıkışlı bunun program ile bi alakası var mıdır ? yok mudur ? sadece bağlantı yaparken dikkat etmemiz gerekir değil mi ?

2.Örneğin s7 200 için yazılmış bir plc programı tüm s7 200 plc lerde çalışır mı ? giriş yada çıkışın nasıl olduğu farketmeksizin ( Misal giriş ac yada dc olabilir çıkış dc / ac yada röle çıkışlı olabilir) Bunlar bağlantı yaparken dikkat etmemiz hususlar değil mi ?
Şuna Cevap verebilecek yok mu ?

Eğer yazmış olduğunuz programı PLC ye yükleyecekseniz elbette donanımı bilmeniz gerekir. Çünkü ilk önce uygulamada kullanacağınız PLC yi Tia portalda seçip PLC ye doğru donanımı yüklemeniz gerekir.

röle çıkışlı dc yada ac olması donanımsal meselelerdir. Yazılımda (sizin dediğiniz gibi orta düzey bir yazılımda)
etkileyecek bir durum yoktur.

'mmtkaya1' hocamın dediği gibi hızlı sayıcı yada servo-yada step motor gibi pwm kanal gibi uygulamanız yoksa yazılımda farkeden bir durum yok.

orta düzey bir plc yazılım arıyorsan internete ' s7-1200 trafik ışıkları kontrol ' yada asenkron motor kumanda vs. diye aratıp bir çok örnek bulabilirsin

Eğer yazmış olduğunuz programı PLC ye yükleyecekseniz elbette donanımı bilmeniz gerekir. Çünkü ilk önce uygulamada kullanacağınız PLC yi Tia portalda seçip PLC ye doğru donanımı yüklemeniz gerekir.

röle çıkışlı dc yada ac olması donanımsal meselelerdir. Yazılımda (sizin dediğiniz gibi orta düzey bir yazılımda)
etkileyecek bir durum yoktur.

'mmtkaya1' hocamın dediği gibi hızlı sayıcı yada servo-yada step motor gibi pwm kanal gibi uygulamanız yoksa yazılımda farkeden bir durum yok.

orta düzey bir plc yazılım arıyorsan internete ' s7-1200 trafik ışıkları kontrol ' yada asenkron motor kumanda vs. diye aratıp bir çok örnek bulabilirsin
Keşke internette s7 1200 için çıksa çıksa bile donanımı hakkında bilgi sahibi değilim

Keşke internette s7 1200 için çıksa çıksa bile donanımı hakkında bilgi sahibi değilim

Belli ki temelde halletmen gereken eksiklerin var. Bunları da bu forumda bu şekilde öğrenmen bence çok zor. Burada ancak nokta bazlı sorunlarını çözebilirsin benim kanaatim. youtube da onlarca temel seviye s7-1200 eğitim videoları var. Bu şekilde daha iyi halledersin diye düşünüyorum. Kitabın orta sayfasından değilde başından başlaman lazım. Eğer öğrenmek istediğin net bir nokta varsa, onu açıklarsan yardımcı olmaya çalışırım.

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,952
Son üye
alihan özkan

Yeni konular

Geri