PLC 'den PC Haberleşme

exghost

Üye
Merhaba bir kaç gündür delta plc ile pc aradında modbus ile haberleşmek için çalışıyorum. C# kullanıyorum. Değer alıp değer gönderebiliyorum bobin durumlarını kontrol edebiliyorum.

Sorum şu; PLC üzerinde bir değerde değişiklik olduğunda PC'ye doğrudan haber gönderebilir miyim? Yoksa PC üzerinden sürekli değişkeni kontrol mü etmem gerekiyor (Her saniye modbus sorgusu göndererek)? Sürekli olarak değişkeni kontrol etmem herhangi bir sıkıntı yaşatır mı ?

Not: PLC konusunda biraz zayıfım.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
hayır hiç bir sıkıntı olmaz

cevabınız için teşekkür ederim peki herhangi bir yavaşlama kopma problemi olmadan eş zamanlı kontrol edebileceğim değişken sayısı maksimum kaç olabilir sınırı nedir?

Not: Kontrol aralığı 1sn

Sonuçta modbus ise sıralı sorgu yapıyorsun sayı arttıkça dönüş zamanı uzar yani ping değerin büyür ama gördüğüm en büyük bus projesinde 120 x word okundu ve 5 km mesafede 1200 ms gecikme vardı.

Merhaba bir kaç gündür delta plc ile pc aradında modbus ile haberleşmek için çalışıyorum. C# kullanıyorum. Değer alıp değer gönderebiliyorum bobin durumlarını kontrol edebiliyorum.

Sorum şu; PLC üzerinde bir değerde değişiklik olduğunda PC'ye doğrudan haber gönderebilir miyim? Yoksa PC üzerinden sürekli değişkeni kontrol mü etmem gerekiyor (Her saniye modbus sorgusu göndererek)? Sürekli olarak değişkeni kontrol etmem herhangi bir sıkıntı yaşatır mı ?

Not: PLC konusunda biraz zayıfım.

Sonuçta modbus ise sıralı sorgu yapıyorsun sayı arttıkça dönüş zamanı uzar yani ping değerin büyür ama gördüğüm en büyük bus projesinde 120 x word okundu ve 5 km mesafede 1200 ms gecikme vardı.

2nci arkadaşımız kısaca 1 sn hiç birşeydir senin haberleşmende diyor kardeşim.

Süre sorunu plc den diil (plc çevrim süreleri 10ms yeyi bulmaz) modbus sorgusunun sıralı çalışabilmesinden gelir.

Elbette tek bit ile 60 dword sorgusu arasındaki farkı anlatmaya çalışmıştım.
Plc bus modullerine paketler halinde yolladığınız veri sonuçta sorgu sıralaması bitince döner. Küçük sorgu küçük ping

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri