Delta PLC > PC Haberleşme

simdi arkadasim ilk once forumdaki bir Scada programini indirip inceleyiniz daha sonrada bunla ilgili programi kendiniz yazabilirsiniz.bunun icin sadece sayici degerini ekranda gormek ise sorun delta plc icindeki uygun bellegi okutup ekrana yazabilirsiniz.
AYRICA;
inputlar 1bayt olarak plc icerisinde tutulurlar vede Iw0,Iw1 gibi bellek adreslerine sahiptirler;ayni sekilde cikislarda ayni sekildedir

gezer77 arkadaşım scada yazılı ile değil vb ile yapmam gerekiyor.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Merhaba,

Delta PLC haberleşme protokol detayları linkteki dökümanda mevcuttur.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/delta-plc-protokol-pdf.37729/

VB ve VC ile haberleştirme için ise DMT library öneririm.
İlgili dosyaları kendi projenize ekliyorsunuz sonrasında size sonulan fonksiyonlar ile programınızda kullanıyorsunuz.

İçerisinde bir programcıya yardımcı olabilecek örnek VB proje, kodlar ve Help dökümanları mevcuttur.

İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• Delta-Plc-Protokol.pdf
    554.6 KB · Görüntüleme: 289
Kodlar üzerinde çalışıyorum paylaşımlarınız için teşekkürler...

Merhaba ben de DVP12Sa ile calisiyorum ancak bir türlü PC den programi PLC ye aktaramiyorum kontak kurulmaya calisoyor ama zaman asimi diye bi hata veriyo, zamani uzatmaya calistim ama bir türlü olmuyo. bu konuda yardimci olabilirmisiniz. Yalniz ben sizin dediginiz gibi bi haberlesme programi normal program icine yazmadim sadece ayarlar kisminda ayarlama yaptim ondan dolayi olmaya olabilirmi???

sayin cigdem simdi siz pc de plc ye yuklemek istediginiz programin icerigi nedir eger delta haberlesme kablosunun baglantisi duzgun degilse haberlesemezsiniz

sayin cigdem WPLSoft programında yazmış olduğun programımı PLC ye mi? yüklemek istiyorsun detaylı anlatırsan yardımcı olabilirim

merhaba ben de yeni katildim forma DVP12SA ile calismaya calisiyorum,
DOP ekrana yükleme yapabiliyorum ama PC den PLC ye aktarim yada Tam tersi olmuyo, zaman asimi hatasi veriyo ve baglanamiyor...
acaba baglanti icin ayri ön program mi yazmak lazim- yani RS 485 tanitmak icin gibi?? hic bi fikrim yok... bu kanuda bilgi verebilecek birisi varmi acaba.....

PC ile PLC haberleşme sorunu yaşıyorsunuz sorunlar şu şekilde olabilir.
1) Kablo bağlantınızı kontrol edin...

kablo.jpg

2) Haberleşme kablosu (PC) COM port bilgisayarınızın COMport çıkışı yok ve arada USBtoCOM çevirici kullanıyorsanız bilgisayarınızın sistem özelliklerinden çevirici ayarlarınızı kontrol edip hangi porttan tanıdığını öğreniniz. Örn. COM1,COM2.... USB cevirici kullanmıyorsanız bu adımı es geçiniz...

3) WPLSoft Programını açın ve programınızı yazın ve compile edin (ctrl+F9) daha sonra OPTIONS menüsünden COMMUNICATION SETTING i açın ve buradaki haberleşme ayarlarınızı sistem özelliklerindeki COM ayarlarınızla aynı olacak şekilde yapınız.

1.jpg 2.jpg

3.jpg 4.jpg

daha sonra AUTO-DETECT butonuna basın otomatik olarak tanıyıp haberleşecektir.

mrb hocamm ben anlattıklarınızı bır bır yabtım ama haberlesemıyorum... pc -plc arasıı

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri