Delta PLC > PC Haberleşme

pc-plc arası haberleşmek için

1-pc de eğer dönüştürücü varsa ilgili com port adresini ögreniniz
2-daha sonra wpl soft programında şecenekler haberlesme ayarlarına giriniz
3-com port kısmında ilgili port adresi olduğunu 7 even 1 vede 9600 şecili olduğunu görünüz rs 232 seçili olmalı haberleşme tipi
4-tamam deyip cıkıp deneyiniz

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Sanırım PC-PLC haberleşmesini modbus üzerinden kuramıyor arkadaşlar!

Bunun içinde önce PLC'nin modbus üzerinden haberleşmesinin ön ayarları yapılmalı bildiğim kadarıyla...
buraya bir bakın resimde gerekli ayarlar var.

Delta--RTU.JPG

Bu arada modbus haberleşme için com2 kullanılıyor. RS232 girişinden (com1) yani standart program atma kablosunun ve onun bağlandığı yuva ile modbus haberleşme olmuyor.

Ayrıca CRC (doğrulama) kodu diye bişeyler daha var 0106XXXXX şeklindeki modbus kodunda ve bunun, sizin yazdığınız 0106XXXXX kodunun sonuna programınız tarafından her seferinde hesaplanıp eklenmesi gerekiyor. Bu kodla ilgili örnek kodlar PLC manuallerinde mevcut.

İnşallah bilgilerimde yanılmıyorumdur :D
Bu konuda yeniyim ve sadece teorik bilgim var, uygulamam yok :)

arkadaşlar benim bi sorunum var bu heberleşmeyi yaparken rs 232nin sürücüsünü bulamıyorum kendi cd si var ama benim pc win7 o yüzden olmuyor deneyen yada yapan varmı win7 de?

RS-232 sürücü ile kastınız bir çevirici mi ?
Win7'de tam olarak ne gibi bir durumla karşılaşmaktasınız ?

İyi çalışmalar.

Arkadaşlar bu yaptıklarınızı daha önce ben de yaşadım ve sonrasında UNITRONICS OPLC ile tanıştım. Unitronics tamamen kullanıcı dostu ve programcı için harika bir mantığı var. HMI ve LADDER programını aynı progam içinde yapıyorsunuz ve arada haberleştirme vs. uğraşmıyorsunuz. Ayrıca Unitronics Açık kaynak kod mantığında çalışır. Her türlü alternatif program için(Modbus, CanOpen vb.haberleşmeleri, Ethernet, GSM uygulamaları gibi birçok uygulama) kütüphanesinde örnek bir uygulama bulunur.

Tüm bunların yanı sıra her türlü program(OPC server, DDE server vb.) ve programlama kablosu ücretsizdir. Ayrıca VB6 ve Visual Studio ortamında PC kontrolü yapmak isteyen kullanıcılara .net ve ActiveX DLL' lerini ücretsiz vermektedir.

Unitronics ile tanışın, çok seveceğinizden eminim...

Bu arada Türkiye Distrübitörü
www.yorum-automation.com

Delta DVP-14SS model plc nin bilgisayar ile bağlantısını ben de yapamadım arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum

Merhaba,

Bu konu başlığını ve verilen tüm yanıtları detaylı olarak takip ederseniz sorununuzun neden kaynaklandığını fark edebilirsiniz.

Tüm önerileri uyguladığınız ve kontrol ettiğiniz halde yine de bağlanamıyorsanız haberleşme kablonuzu değiştirip deneyin.

İyi çalışmalar.

LRC =
Longitudinal redundancy check Sade bir PYTHONIC tabir ile yazmak gerekirse :

def calc(self,word):
sta = 0
sayi = 0
for i in range(2,(len(word)+1),2):
a = word[sta:i]
sta=i
sayi += int(a,16)
#print a,int(a,16)

return ":"+word+str(hex(256-((sayi)%256)).split("x")[1].upper())+"\r\n"

2 haftadır mahvetti beni dvp24sv comportu sapıtıyor ürünün paketini ben açdım. 1 Günde Panasonic Scada yazdım 2 haftadır patenaj çekiyorum.(Allah aşkına octal fiziksel adres olurmu yaaa !!!!)

Saygılar....

Merhaba, Karşılaştığınız sorunu tam olarak tanımlayabilirseniz yardımcı olmaya çalışalım.

mrb arkadaşlar kütahyada ikamet ediyorum ve otomatik kumanda plc pnömatik mekanik işlerden vb kendime yeteri kadar anlıyorum ve bobinaj işleri de yapıyorum kütahyada kütahya üçel elektri̇k i̇nşaat maden san. ti̇ç ltd şti̇ de i̇şçi̇ olarak çalisiyorum ve çalistigim i̇şyeri̇nde elektri̇k motorlarinida sariyoruz dolayisiyla bobi̇n leri̇ eli̇mi̇zle kalibta sariyoruz otomati̇k bobi̇n sarma maki̇nasi yapmak i̇sti̇yorum hayal ürünü olarak diş görünüş çalişma si̇stemi̇ kullanilacak malzemeler kisacasi si̇stemi̇ oluşturabi̇lecek beyi̇nler yorumlarinizi bekliyorum tsk e

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri