PLC de tasarım metodları

Arkadaşlar bu PLC de yeniyim ve ufaktan ufaktan çalışmalar yapıyorum.Sorum şu olacaktı.
Ufak çaplı bir sistem ve sizden yapmanız istenilen durumlar var.(Örneğin işte giriş olarak start butonu sensörler falan çıkış olarak bir veya iki motor Lamba vs) Size bir senorya verilir ve siz o senoryaya uygun programı yazarsınız.
Programı yazmaya başlamadan önce tasarım adımları olarak giriş ve çıkışları belirledikten sonra nasıl bir yol izliyorsunuz?
Megep dökümanlarına baktım bir akış diyagramı oluşturup öyle programı yazıyor.Biz okulda durum diyagramları oluşturup yazmaya çalışıyorduk.Sizin yöntemlerinizi ve kolaylık-zorluk derecesini öğrenmek istedim.

Hatta örnek bir ufak çaplı uygulama da olsa fena olmazdı :):):)

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
İlk olarak değindiğiniz şekilde, öncelikle sistem incelenmelidir.

Sistemin akış diyagramı, sistemin işleyişi belirlenmelidir.

Sistemin işleyişine göre, algoritma oluşturulmalıdır.

Algoritma belirlendikten sonra, programınızı yazmaya başlayabilirsiniz.

Sistem tasarımı içerisinde, kullanacağınız mazemeleri de göz önünde bulundurarak tasarım çalışmasında bulunursunuz ve son olarak montaj malzeme listenizi belirleyebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri