PLC seçimi.

Otomasyon alanında kendi işimi yapmak istiyorum ama Plc ve Hmi seçimi yaparken bazı zorluklarla karşılaşiyorum.
Niçin karşılaşıyorum çünkü Siemens Plc çok pahalı kablosuna varıncaya kadar paralı yazılımından tut teknik desteğe varıncaya kadar paralı
ve aynı zamanda
Gmt marka Plc milli ve yerli diyorlar çok gurur verici herşey tek bir Cpu üzerinde(Ethernet,modbus,Rs232,Analog giriş ve çıkış ) var ve fiyatı da çok iyi her türlü yazılım ve teknik destek sağlıyorlar.

Çok kararsızım nerden nasıl başlamam gerekir yardımcı olursanız çok sevinirim...Yukarıda Plc markaları anlaşılmam açısından örnek verdim herhangibir Plc ve Hmi ne kullanabilirim piyasada zorlanmadan iş yapabilmek için.
Yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleme:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
gerçek bir otomasyoncu her markayı bilmek zorunda ve yanında cep telefonu gibi veri aktarım kablosunu taşımalı...
Allen Bradley, Delta, Fatek, LG, Mitsubishi, Omron, Panasonic, Schneider, Siemens, GMT, Gemo...

plc nin çalışma mantığını ve plc içindeki sayı verilerini nasıl işlendiğini kafanda otutturursan (bool , int , word, dword vb...) gerisi kendiliğinden geliyor
marka ve model önem kalmıyor hepsinin çalışma olarak mantıkları aynı sadece donanım yapıları farklı

Bende uzun yıllardır otomasyon işleri ile uğraşıyorum çok çeşitli yabancı firma ürünlerini kullandım ve hepsi dünyanın parası kur farkından dolayı ve bende yerli ürünle kullanmaya başladım ilk başlarda bazı çekincelerim vardı,teknik destek, dayanıklılık, doğru ve kararlı çalışma gibi. Fakat denemeden ve kullanmadan anlıyamayacaktım.

ilk önce yerli plc denedim.
mikrodev plc çok kolay ve başarılı.
https://mikrodev.com/tr/

sonra modbus haberleşme ile çok işler yaptığım için yerli bir firma aradım
bqtek firmasını buldum cihazlar çok başarılı çok zor sıcak ortamlarda uzun süredir çalışan cihazları var elimde.
RF kablosuz modbus cihazları çok başarılı.
https://www.bqtek.com/

benim tavsiyem deneyin fiyat avantajı sağlarsınız.

her iki firmada tüm teknik sorularıma cevap buldum. Dünyanın parası verip yabancı firma seçmeye bence gerek yok.

Hocam çalıştığım işletmede siemens ve omron plc ön planda.herikiside sağlam yapili kullanışlı.Ama lisanslı yazılım,modullerin pahalı olması,haberleşme versiyon problemleri gibi sıkıntılarla karşılaşıyoruz...
Dışarıdan aldığım işler için bende sizin gibi kararsız kalmıştım.piyasayı araştırdım ve Delta plc'de karar kıldım.Plc-Hmi-Servo-Sıcaklık kontrol-Analog okuma-Hızlı sayici gibi uygulamalar yaptım.Takıldığım yerde Delta teknik destek'ten veya forum'dan yardım aldım.Hızlı ve doğru şekilde geri dönüşler oldu.Özetle size önerim.Delta markasıdır.

Yorum yapan arkadaşlarıma fikir ve tecrübelerini paylaştıkları için teşekkür ediyorum.
Lise elektrik bölümünden mezun olduktan sonra ağırlıklı olarak makine firmalarında kumanda panoları montörü olarak çalıştım. Zamanla dışarıdan program yazmaya gelen programcı arkadaşlar bu işi yapabilmen için video ve sanal test uygulamaları olmaz kendin bizzat işin içine girip beyin yakman gerekiyor yoksa işin içine girmezsen bu şekilde izleyerek öğrenemezsin dediler.
Biraz Ls ,Panasonic,Schneider,Siemens,GMT öğrendim ama hiçbirinde tam uzmanlaşamadım yalnız GMT plc de biraz ilerlemiştimki hatta iki tane ufak press makinesi işi yaptım. Bu da Çalışırken hafta sonları akşamları işimin haricinde zor medet yaptığım işlerdi.

,

Hocam çalıştığım işletmede siemens ve omron plc ön planda.herikiside sağlam yapili kullanışlı.Ama lisanslı yazılım,modullerin pahalı olması,haberleşme versiyon problemleri gibi sıkıntılarla karşılaşıyoruz...
Dışarıdan aldığım işler için bende sizin gibi kararsız kalmıştım.piyasayı araştırdım ve Delta plc'de karar kıldım.Plc-Hmi-Servo-Sıcaklık kontrol-Analog okuma-Hızlı sayici gibi uygulamalar yaptım.Takıldığım yerde Delta teknik destek'ten veya forum'dan yardım aldım.Hızlı ve doğru şekilde geri dönüşler oldu.Özetle size önerim.Delta markasıdır.
Teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: huh

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri