PLC İle Sıcaklık Kontrolü Ve Bilgisayardan Okuma

Merhabalar, Bir Konuda Bilgilerinize Ve Tecrübelerinize İhtiyacım Var. Büyük Bir Çikolata Fabrikasında Çalışıyorum. Bir Proje Sundular. Fabrikadaki Bütün Çikolata Tanklarının Sıcaklık Değerlerini Bilgisayardan Görmem Gerekli.Böylelikle Hangisinin Isıtmasında Arıza olduğunu Ve Normalde Kaç Derece Olması Gerektiğini Bilgisayardan Okuyarak Müdahale Etmemiz Gerekli.Kayıp Ve Zararları Önlemek İçin. Bunun İçin Önerebileceğiniz Bir Program Piyasada Varmı? PLC Kullanmam Gereklimi? Daha Basit Hangi Yöntemle Çözebilirim? Veya Önerebileceğiniz Başka Birşeyler Varsa Lütfen Yardım Edermisiniz. İyi Çalışmalar.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
ENDA nin kendi cihazlari ile haberlesen ucretsiz bir yazilimi var. Bu cihazlardan verileri alip kayit edebiliyor ve geçmişe yönelik kayıt analizi yapabiliyorsun. Ayrıca alarm koşullar da oluşturabiliyorsun. Istersen her bir ürün için ayrı ayrı ya da ürünlerin tamamı için toplu koşullar. Bunun için doğal olarak ürünlerin ENDA olması gerekiyor ve haberleşmeleri gerekiyor. Bilgisayarda ise sadece USB/RS485 çevirici yeterli.

Var olan termostatlar haberleşebiliyorlarsa ENDA PLC ve OPC Dongle ile çözüm üretebilirsin.

NexusHD2 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Piyasadaki bütün ısı kontrol cihazlarında rs485 portu bulunmakta. Yalnız bu ürünler tek bir markadan seçilmeli. Markaya ait programıda üreticisinden istersiniz. Benim aklıma ENDA yada EMKO geliyor.

ENDA nin kendi cihazlari ile haberlesen ucretsiz bir yazilimi var. Bu cihazlardan verileri alip kayit edebiliyor ve geçmişe yönelik kayıt analizi yapabiliyorsun. Ayrıca alarm koşullar da oluşturabiliyorsun. Istersen her bir ürün için ayrı ayrı ya da ürünlerin tamamı için toplu koşullar. Bunun için doğal olarak ürünlerin ENDA olması gerekiyor ve haberleşmeleri gerekiyor. Bilgisayarda ise sadece USB/RS485 çevirici yeterli.

Var olan termostatlar haberleşebiliyorlarsa ENDA PLC ve OPC Dongle ile çözüm üretebilirsin.

NexusHD2 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Cevabınız için teşekkür ederim. Yani tam istediğim gibi bütün kazanlardaki pt 100 fecons ptc ntc lerden değer alıp bilgisayardan rahatlıkla okuyup müdahale edebileceğim.teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için.enda ile bir görüşme yaparak eğitim isteyeyim o zaman.iyi çalışmalar dilerim.

Sent from my LT26w using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Piyasadaki bütün ısı kontrol cihazlarında rs485 portu bulunmakta. Yalnız bu ürünler tek bir markadan seçilmeli. Markaya ait programıda üreticisinden istersiniz. Benim aklıma ENDA yada EMKO geliyor.

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.peki delta ile böyle birşeyler yapmak mümkünmü ? Malum yazılımları türkçe ve anlaşılır basit sistemleri var.

Sent from my LT26w using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Plc ilede yapılabilir. Fakat sisteminizin kontrol yeri tek bir noktada mı? Mesela ısıtılan kazanlar farklı yerdedir. Fakat kontrol ettiğiniz gösterge ve elektrik bağlantıları tek bir yerde ise plc de olur. Fabrika içinde dağınıksa plc ile maliyetler daha yüksek olur. FAST Ltd. delta : 0 216 574 94 34

Plc ilede yapılabilir. Fakat sisteminizin kontrol yeri tek bir noktada mı? Mesela ısıtılan kazanlar farklı yerdedir. Fakat kontrol ettiğiniz gösterge ve elektrik bağlantıları tek bir yerde ise plc de olur. Fabrika içinde dağınıksa plc ile maliyetler daha yüksek olur. FAST Ltd. delta : 0 216 574 94 34

malesef aynı yerde değil.hepsi dağınık.ve toplamda 50 60 tane var.peki ince bir fikir verebilirmisiniz? mesela ben her kazana haricen termokupl bağlayıp hepsini tek bir yerde toplayıp bir modül ile bilgisayardan değerlerimi okuyacağım.?

Tam olarak emin değilim.Ama mesafe uzun olunca termocupl doğru ölçebilir mi? bilemiyorum. Bu üç telli PT100 olması gerekebilir. Yinede daha iyi bilen buraya yorum yapsın. Farz edelim ki termocuplları tek bir yerde toplarsak plc üzerinde birden fazla modül bağlayarak. PLC ile rs 485 ile uzaktaki pc den verileri okuyabilirsin. Ama Deltada tek bir modüle nekadar termocoupl bağlandığını ve bir plcye nekdar ısı kontrol modülü bağlanabildiğini FAST Ltd. den öğrenebilirsin. Teoride bunu yapmak mümkün.....

Ama benim fikrimi sorarsan. Normal üniversal tip ısı kontrol cihazı kullan. Bunlarıda birbiri arasında rs485 ile haberleştir. Son olarakta pc nin bulunduğu yere kadar kabloyu getir. İşçilik ve kablo maliyetin düşük olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri