Plc öğreniyorum

Herkese Kolay gelsin.
Ben plc öğrenmeye yeni başladım.
İlk sorum hangi plc yi hangi programla kontrol edebilirim mesela hepsini tia portal ile programlayabilirmiyim öncelikle bunu soracağım.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhabalar,

Her Plc markasının kendi programları mevcuttur.

Siemens: TiaPortal
Rexroth: Indraworks
Omron: sysmac Studio

Gibi,Gibi Çoğu Codesys tabanlıdır. Her markanın kendine göre kolaylıkları zorlukları vardır.
Öncelikle hangi marka kullanacağını belirmende fayda var.
Yada başka önerisi olan olacaktır muhakkak.

Selamlar,

Merhabalar,

Gibi,Gibi Çoğu Codesys tabanlıdır. Her markanın kendine göre kolaylıkları zorlukları vardır.

Selamlar,
Piyasada çok fazla plc çeşidi var hepsini tek tek öğrenmenmem mi lazım peki
Merhabalar,

Selamlar,
Çalıştığım fabrikada farklı farklı plcler var yeni girdim işe amacım plcden makinayı yönetmek hızlandırmak bazı ayarlarını değiştirmek v.s.

Son düzenleme:
Merhabalar,

Selamlar,
Mesela fatek marka plc var bunu için hangi programı kullanmam lazım onu nerden bileceğim

Ekli dosyalar

• 1616668751782..jpg
    1616668751782..jpg
    208.7 KB · Görüntüleme: 25
Çalıştığım fabrikada farklı farklı plcler var yeni girdim işe amacım plcden makinayı yönetmek hızlandırmak bazı ayarlarını değiştirmek v.s.
Hazır kurulu bir makinenin PLC ne müdahale etmek riskli bir iştir eğer plc deki programın yedeğini almazsanız yazılımı silerseniz veya çalışacağı bir işlemi iptal ederseniz uğraşırsınız bu konuda dikkatli olun ve bazı firmalar ürettikleri makinelerdeki yazılıma şifre kurar kimse müdahale etmesin bir kaza oluşmasın ve servise ihtiyaç olduğunda yine aynı firma çağrılsın diye
Piyasada çok fazla plc çeşidi var hepsini tek tek öğrenmenmem mi lazım peki
herşeyi bilen hiçbir şeyi bilmez bir veya iki marka belirleyin bu plc lerin yazılımlarında kendinizi geliştirin en çok kullanılan delta ve siemens plc dir.
Delta uygun fiyatı nedeniyle daha çok seçilir siemens çok profesyonel işler de daha çok kullanılır büyük fiirmalar makine ve otomasyon kurduklarında siemens isterler eğer bu işleri yaptıracak japon firmasıysa onlar japon malı mitsubishi,panasonic ve omron gibi japon mallarını isterler
Şunu da ekleyeyim siz plc yazmayı öğrendiniz bu plc hangi sektörde kullanılacak bu da önemli bir arakadşım var siemens le sadece robot devreye alma işi yapıyor başka bir arkadaşım siemens ve delta ile sadece enjeksiyon dediğimiz makinelere bakıyor başka bir arkadaşım kaynak makineleri otomasyon işini siemens ve delta (daha çok delta ile)yapıyor
Yani sadece plc yazmayı bilmek yetmiyor bu plc kullanılacak sistemi de bilmek gerekiyor işler çok çeşitlenince insan altından kalkamaz siz bir sektör belirleyin robot devreye alma mı pres makineleri mi kesme makineleri mi buna karar verin ve o işte uzmanlaşmaya çalışın

IMG_20210601_171912.jpg
IMG_20210601_172208.jpg

Merhabalar çalıştığım arıtma tesisinde kaba ızgara var 2 tane bu plc sayesinde aşağı yukarı ve kepçe açma kapama gibi komutlar otomatik te ayarlanmis.simdi ise sadece ızgara 2 tam anlamıyla çalışıyor ızgara 1 ise sadece kepçe açma kapama yapıyor aşağı yukari hareketi yapmıyor.bunun neden yapabilir.ve Ben mesela ızgara 2 ile 1 in sinyalllerini komutlarını ortaklayabilirmiyim tek çıkışla 2 devre ölümü.Bunu hangi çıkışlarla yapabilirim.projleri attım yardımcı olursanız sevinirim

Sistemde nsensörler vardır sağlıklı çalışıyor mu bunu kontrol edin siwich de olabilir kapaklar da eğer bunlar zamnala kontakları bozulmuşsa sistem doğru çalışmaz sizin durum da böyle bir arıza var ya buton ya siwich yada sensörler çalışmıyor kontrol edin

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri