PLC Öğrenmeye Nereden Başlamalı?

abı_hayat

Üye
selamunaleyküm
arkadaşlar plc öğrenmek istiyorum bu işe s7 200 denmi başlanmalı yoksa direk s7300 denmi nasıl yapmalı deneyimli arkadaşlardan fikrine ihtiyacım var

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
selamunaleyküm
arkadaşlar plc öğrenmek istiyorum bu işe s7 200 denmi başlanmalı yoksa direk s7300 denmi nasıl yapmalı deneyimli arkadaşlardan fikrine ihtiyacım var

PLC öğrenmek istiyorsanız ilk başta daha sade yazılıma sahip ürünleri tercih etmenizde fayda var.Yoksa PLC Programı yazmaktan çok parametre ayarları ile uğraşırsınız ve heleki tecrübe de azsa ve yardımcı olabilecek kişi bulmaktada zorlanırsanız can sıkıcı hale gelebilir.O yüzden parametre ayarına ihtiyaç duyulmayan , compile edilmesi kolay , yazılımı çok kolay LIYAN PLC yi öneririm.Üstelik fiyatıda oldukça makul...Ayrıca Mitsubishi PLC ile aynı yazılımı kullandığı için biranda 2 PLC öğrenmiş olacaksınız...

Kolay gelsin

otomatik kumanda bilgin tam sa sorun yok hepsi aynı siemens hayranı değilim ama objektif olarak bakılacaksa yazılım olarak siemens en iyisi ama son zamanlar fatek ve delta da iyi onlada olabilir siemens ise s-300 daha iyi 200 il3 arasında önemli farklar var

S7-300'den başlamanız daha iyi olur.
300 pahalı gelir plc'sini alamam diyorsanız Fatek PLC'i öneririm.
Kolay fonksiyonları ile plc'nin tarama zamanını uzatmadan en rahat programlayabileceğin bir plc'dir.

ben öğrenmeye s7200 den başladım ve benim için büyük bir tecrübe oldu s7 200 ü öğrenirsen 300 ü öğren men çok kolay olur otomatik kumanda bilgin iyi ise 200 ü öğrenmende çok kolay olur

merhaba öncelikle ben elektrik-elektronik müh öğrenciyim 2 yıl bitti fakat henüz kapsamlı olarak bir konuda bir bilgi sahibi olmuş değilim kulak duyumlarıyla plcnin önemli bir konu olduğunu biliyorum.
ve artık öğrenmemin zamanı geldiğini düşüyorum.

İlk mesajdaki arkadaşımızın dediği gibi bu plc ye nereden başlamak lazım bazı arkadaşlar otomatik kumanda bilgin olmalı yazmış bu nedir ? nasıl öğrenilebilir? illa bir kursa mı gitmem gerekiyor?

yani kısaca daha hiç bir bilgisi olmayan biri plc yi nasıl öğrenmeye başlamalıdır?

plc öğrenmenin adımları nelerdir? hangi sıralamayla hangi bilgilere sahip olmamız gerekli?

Moderatör tarafında düzenlendi:
herkezinde dedigi gibi öncelik otomatik kumanda bilgisinde. otomatik kumanda ögrenilmeli önce sonrasında plc ye gecis yapılmalı ve görülcektirki plc cokta zor gelmeyecektir otomatik kumandadan sonra. Tabiki bu giris icin bahsedilen bir sey. Otomatik kumanda nasıl ögrenirim diye soran arkadas icin. basit kumanda devrelerini inceleyip calısma mantıklarını analiz ederek kumanda sembollerini ögrenerek bu ise baslaya bilirsiniz. ve tabiki otomatik kumanda bilgisi icin ise elektrik-elektronik bilgisi lazım bu olmazsa zaten imkansız hale gelecektir plc ögrenmek

S7200 (3 hafta) --> s7300 (4 hafta)-->Wincc Flex(2 Hafta)--> S7300&WinccFlex(3 hafta)
Program bu şekilde olursa, sahada (fabrika ortamında) sadece demiyeyim ama büyük bir çoğunlukla yazılımsal bir çaba göstermez, sanal yazılımla uğraştığından donanımla ilgili sıkıntılarınla uğraşırsınız.
Kolay gelsin..

Forum istatistikleri

Konular
128,222
Kullanıcılar
450,008
Son üye
velicetin06

Yeni konular

Geri