Plazma Ateşleme Problemi

Herkese merhaba,
Mach 3 programı ile çalışan cnc plazma makinamı, kesim problemleri sebebiyle geçtiğimiz aylarda kontrol üniteli sisteme çevirttim. Kesim kalitesi ve kullanım kolaylığı olarak oldukça fark etmesine rağmen eski sistemde de yaşadığım bir problemi hala yaşıyorum. Tablaya 4 tarafında şase beslemesi yapıldı, tüm yüzey pasları temizlendi, topraklama hattı dükkanın topraklama hattına bağlandı, plazmanın elektriği ile cnc makinanın elektrikleri ayrı panolara bağlandı, torç değişti, nozul sıfır, elektrot sıfır, parazit önleyici mevcut ancak hala işin ortasında torç ateşleme yapmayı bırakıyor ve tüm sistemi resetliyor. İnanın yaptığım masrafı bir kenara koydum artık kaybettiğim zaman ve iş kaybı beni daha çok yordu. Bunun çözümü nedir ?

Ekli dosyalar

• IMG_2020.jpeg
    IMG_2020.jpeg
    223 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_2018.jpeg
    IMG_2018.jpeg
    396.9 KB · Görüntüleme: 17
işin ortasında torç ateşleme yapmayı bırakıyor
Önce bu kısmı netleştirelim, daha sonra sağlıklı bir şekilde çalışması için dikkat edilmesi gereken noktalara bakalım.
1. Bahsettiğiniz "aniden durma" piercing sırasında mı oluyor yoksa kesim sırasında mı?
2. Bu hatalar genellikle "yanlış ayarlanmış" yükseklik sebebi ile oluyor. Eğer hemen duruyorsa yüksekliği ölçün. Verdiğiniz cevaba göre farklı yapılacak işler olabilir.
2. Topraklamanın bu hata ile direkt ilgisi olmayabilir. 4 yerinden bağlasanız bile, toprak değeri, bağlantı uzunluğunuz ve kablo kesiti önemlidir. Bunu da yazın.
3.Kullanılan parazit önleyici filtrelerinin boyutu?
Yukarıda yazanları fotoğraf ile desteklerseniz daha kolay olur.

Önce bu kısmı netleştirelim, daha sonra sağlıklı bir şekilde çalışması için dikkat edilmesi gereken noktalara bakalım.
1. Bahsettiğiniz "aniden durma" piercing sırasında mı oluyor yoksa kesim sırasında mı?
2. Bu hatalar genellikle "yanlış ayarlanmış" yükseklik sebebi ile oluyor. Eğer hemen duruyorsa yüksekliği ölçün. Verdiğiniz cevaba göre farklı yapılacak işler olabilir.
2. Topraklamanın bu hata ile direkt ilgisi olmayabilir. 4 yerinden bağlasanız bile, toprak değeri, bağlantı uzunluğunuz ve kablo kesiti önemlidir. Bunu da yazın.
3.Kullanılan parazit önleyici filtrelerinin boyutu?
Yukarıda yazanları fotoğraf ile desteklerseniz daha kolay olur.
Mehmet bey merhaba ilginiz için ömcelikle teşekkür ederim. Aniden durma piercing sırasında yapıyor. İş başlıyor üç beş desen kesimi yaptıktan sonra makinanın canı kesim yapmak istemiyor bir anda. Elektrik panosunun fotoğrafını ekliyorum sizler daha iyi anlarsınız benden ziyade. Farklı kesim ölçüleri denedim alçak yüksek orta ancak hepsinde bir müddet sonra bu problemi aldım. Plazma ünitesi kapalı iken cnc sorunsuz yolculuk yapıyor. 145 amper şimşek marka pilot ark plazma ünitesi kullanmaktayım.

Ekli dosyalar

• IMG_2019.jpeg
    IMG_2019.jpeg
    387.5 KB · Görüntüleme: 12
Aniden durma piercing sırasında yapıyor
Bu problem Çin malı ve maalesef bazı Türk malı Plazma ünitelerinden geiyor.
Piercing yaprken yani ilk anda ateşlemeyi yaparken yüksek frekans ve gerilimle yapılıyor ancak Amerikani Alman , Fransız ve İtalyan malı plazmalarda bunu (aşırı voltaj sıçraması-elektriksel gürültü) yü görmmedim.
(Varsa bile çok iyi filtrelenmiş).

1. Önce Toprak değerini ölçtüreceksiniz. 5 ohm altında olmalı, 2ohm iyidir.

2. En kısa mesafeden en az 50mm2 iletken ile tezgahınızdaki bakır toprak barasına bağlayacaksınız.

3. Tezgah üzerinde kablo paleti içindeki bütün kabloları bir paletten, sadece Plazma Kablosunu ayrı paletten, diğer tarafa kablo paleti monte edip bunun içinden plazma kablosunu geçireceksiniz. (bunu hemen yapamazsanız plazma kablosunu kablo paletinden geçici olarak dışarı çıkarıp 2metre uzakta tutup deneYebilirsiniz.

4. Büyük bir EMI filtresini (aldığınızın 4 katı) (Plazmanız 3 faz ise) 3 fazlı alıp Plazma enerji hattına bağlamanız gerekir.

Bu önlemlerin hepsini birden alırsanız bu sorunla tekrar karşılaşmazsınız.

PLAZMA_KABLO.png

Bu problem Çin malı ve maalesef bazı Türk malı Plazma ünitelerinden geiyor.
Piercing yaprken yani ilk anda ateşlemeyi yaparken yüksek frekans ve gerilimle yapılıyor ancak Amerikani Alman , Fransız ve İtalyan malı plazmalarda bunu (aşırı voltaj sıçraması-elektriksel gürültü) yü görmmedim.
(Varsa bile çok iyi filtrelenmiş).

1. Önce Toprak değerini ölçtüreceksiniz. 5 ohm altında olmalı, 2ohm iyidir.

2. En kısa mesafeden en az 50mm2 iletken ile tezgahınızdaki bakır toprak barasına bağlayacaksınız.

3. Tezgah üzerinde kablo paleti içindeki bütün kabloları bir paletten, sadece Plazma Kablosunu ayrı paletten, diğer tarafa kablo paleti monte edip bunun içinden plazma kablosunu geçireceksiniz. (bunu hemen yapamazsanız plazma kablosunu kablo paletinden geçici olarak dışarı çıkarıp 2metre uzakta tutup deneYebilirsiniz.

4. Büyük bir EMI filtresini (aldığınızın 4 katı) (Plazmanız 3 faz ise) 3 fazlı alıp Plazma enerji hattına bağlamanız gerekir.

Bu önlemlerin hepsini birden alırsanız bu sorunla tekrar karşılaşmazsınız.

Ekli dosyayı görüntüle 103552
ilginiz için teşekkür ederim. söylediklerinizi en kısa süre içerisinde uygulayıp sonucu mutlaka paylaşacağım.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri