Pili Devre Üzerindeyken Şarj Etmek

eemkrks

Üye
Arkadaşlar Merhaba.
Sorumu, konu başlığında belirttiğim üzere biraz daha açıyorum.
Projem için şarjlı pil (lipo) kullanmam gerekiyor. Şarj devresine kadar her şeyi yaptım ancak bir sorunum var.
Devrem 3.3 V ile çalışıyor. Pil 3.7 V çıkış veriyor. Pili şarj etmek için de 4.2 V luk bir çıkış alıyorum şarj entegremin pininden.
Pil çıkışımı bir diyot ile düşürebilirim burada bir sıkıntımız yok. Devre sadece pile bağlıyken de bir sorunum yok. Ancak devre, şarja takıldığında, pili şarj etmek için çizmiş olduğum yol , aynı zamanda pil çıkışıyla (pil bağlantı pedlerinde hem şarj girişi var hem pil çıkışı var doğal olarak) kesiştiği için 4.2 V devreme zarar verecektir.
Pil şarjını ayrı yoldan, pil çıkışını ayrı yoldan nasıl verebilirim ?
Telefonlarda vs. bu sistem nasıl kullanılıyor acaba. Çünkü telefon şarjdayken, telefonumuz açık kalabiliyor. Halbuki şarj voltajımız 5V, pilimiz 3.7 V.

Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar

Profesyonel devrelerde ldo voltaj regülatörü yada lipo çıkışında ikincil bir regülatör bulunuyor. Giriş gerilimindeki ufak dalgalanma ve şarj deşarj esnasındaki voltaj farklılıklarını regüle ediyor.

Sizde pil çıkışında çekeceğiniz güce göre bir regüle devresi kurmalısınız.

Profesyonel devrelerde ldo voltaj regülatörü yada lipo çıkışında ikincil bir regülatör bulunuyor. Giriş gerilimindeki ufak dalgalanma ve şarj deşarj esnasındaki voltaj farklılıklarını regüle ediyor.

Sizde pil çıkışında çekeceğiniz güce göre bir regüle devresi kurmalısınız.
Teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri