Pic programlamak için dil önerisi

rahimcan01

Üye
Merhaba

Aktif olarak C# ve PHP dillerini 6 yıldır kullanıyorum . IC programlamada assembly dili ile birkaç uygulama geliştirmiştim . assembly dili bana rahat geldi bunu devam ettirmek istiyorum ama pic programlama için OS üzerinde programlamayı düşündüğümde Basic, Classic Asp gibi günümüzün şartlarına uygun olmayan bir dil öğrenmekte istemiyorum . bu yüzden sizin tecrübelerinizi almak istedim .

Modern hertürlü uygulama geliştirilebilecek , 1 satırla bitirilebilecek bir kodu 10 satırda yazılmasını önleyen Pic programlama dili önerilerinizi bekliyorum .

ccs c yi bende tavsiye ederim çünkü kullanımı basit ve çok geniş kullanım ağı olduğu için herhangi bir sorunla karşılaştığında hızlı cevap alabilirsin zira senin veya benim yapacaklarım çoktan yapılmış hatalarla karşılaşılmış ve çözümler üretilmiş oluyor.

Spesifik uygulamalar hariç tabi ki...İyi çalışmalar..

Teşekkrüler arkadaşlar bende araştırdım yaygın kullanımı var .

kesinlikle ccs c ve arduinoyu da denemelisin

C dilini öğrenmelisin. Programlama dili tek bir işe yaramaz. Yazdığın programı derlyeyici(compiler) programlarında
derleyip executable hale getirirsin.( Tabi derlemek haricinde başka işler de yapılıyor...)

Derleyici azan firmalar için de programlama dilleri standart hale getirilir. Şuan C nin güncel 89, 99 son olarak 2011
tarihli standartları olsada Genelde ve hala derleyiciler c 1989 tarihli standartına(C90 da denir) göre derleyici yazarlar.

Tabi herşey standartlarla belirlenmiyor. Bazı seçenekler derleyici yazanların insiyatifine bırakılıyor.
Bu yüzden ki ccs derleyicisi veya ide'si standart c den farklı gözüküyor olabilir.

Neticede dil olarak c(assembly de biliyormuşsun inline olarakda derleyebilirsin)
derleyici olarak da arkadaşlar önermiş.
Ama 6 sene yazılım ile uğraşan birisi olarak bu soruyu sorman garibime gitti.

Amacım tartışmak değil ama bazı kavramları anlayamadım;
modern dil (c 1970lerde geliştirilmiş bir dil)
modern uygulama
1 satırla bitirilebilecek bir kodu 10 satırda yazılmasını önleyen...
den neyi kastettiğinizi anlayamadım.

Pic programlama OS üzerinde olmayan başka nerede programlanıyor, bilmiyorum.

Ayrıca bazı kavramlar birbirine karışıyor;
dil, derleyici, ide, ben açıklık getirmek istedim.(Temel bilgiler çok önemlidir.)
Debug ile ilgili bir şeyde belirtmedim.

İstediğiniz kelimeler ccs c, pic basic ... ise, yazılım ile uğraşıyorsunuz google dan araştırmaya aşina olmalısınız.
Google a iki kelime yazmanız yeter.

Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.
Kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler