PIC devremi 5v dc adaptörle beslemenin zararı!

musti463

Üye
PIC devremi 5v dc adaptörle beslemenin zararı var mı? 2 tane 16f877a yaktım neden olduğunu bulmaya çalışıyorum.beslemeye koruma olarak diyor,transistör,regülatör vs. eklemem gerekiyor mu? entegre bu yüzden bozulmuş olabilir mi?

pic lere 6 v üzeri gerilim veremezsin. Bazı adaptörlerin gerilimi yükte üzerinde yazan gerilie düşüyor. Picin çektiği akım yeterli gelmezse besleme yükseliyor. Adaptör çıkışından emin değilsen 7805 türübir reğüleişini görecektir.

adaptör tam regüle etmez eğer smps değilse buda demek oluyor ki arkadaşında dediği gibi 7805 ama 25 krşluk olanlları değil biraz kıyın güzel bir besleme devresi yapın birdaha götürsün uzun süre

lm7805 kullanarak voltajı 5v a getirebilirsin

7805 işi görürde besleme zorunu varsa eğer başka sorun varsa entegre çıkışlarına dikkat edilmeli

Adaptörünü ölç,tam 5V olmadığını görürsün,zenze'nin dediği doğru,yüklenince 5V a düşüyor gerilimi,özellikle eski tipler.Eğer seninki de onlardansa,gerilim 5V un üzerinde olacağından PIC yanmış olabilir.

Adaptörünü ölç,tam 5V olmadığını görürsün,zenze'nin dediği doğru,yüklenince 5V a düşüyor gerilimi,özellikle eski tipler.Eğer seninki de onlardansa,gerilim 5V un üzerinde olacağından PIC yanmış olabilir.

evet adaptörün(ATABA) üzerinde 5V yazıyor fakat ölçtüğümde 7,5 V çıkıyor lm7805 takınca tam 5,00V gösteriyor.

dostum 7805 girişine 10 mikro henry bobin takmanı öneririm böylece herhengi bir akım dalgalanmasındada piki korumuş olursun ayrıca 7805 giriş ve çıkışına 100 nf kondansitör de bağla ben kendime yaptım sorunsuz çalışıyo çok şükür daha hiç pik yakmadım;)

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri