PIC 18F4550 İle LCD Programlama

ms_cikar

Üye
Ustalarima selamlar,

Ben µcontroler bölümünde daha baya bir acemiyim az cok C programliyabiliyorum.

okulda proje olarak bir Pic programlamamiz lazim Projenin icinde birtanede LCD Var, baya bir ugrastim ama birtürlü beceremedim yardiminiza ihtiyacim var.

Umarim bana yardimci olabilirsiniz.

Kullanilan LCD LGM12641BS1R
Kullanilan PIC Pic18F4550

Size ISIS ile yaptigim devrenin resminide yüklüyorum.

lcd.png

Yardiminiz icin simdiden tesekkür ederim.

Uğraşmışsınız ama ne denediğiniz kodları, ne kullandığınız kütüphaneleri, hatta isis çiziminizin orjinalini bile mesajınıza eklememişsiniz.

İsis çizimi 2-3 dakikamı aldı.

bitmap2lcd ücretsiz sürümünü indirmek, kodu oluşturmak ve nette bulduğum alelade örnek bir koda adapte etmek de 4-5 dakika sürdü(Çok kullanışsız bir kullanıcı arayüzü var bu programın)

Ustam eline saglik

Buarada ben Mikro islemcinin Datasheetine baktim ve C portun RC4 RC5 portlari USB icin oldugunu veya sadece Imput olarak kullanilabilecegini gördüm. "Datesheet P. 119, Note 1" sayfasinda

birde anlamadigim bir nokta daha var gönderdigin programlara baktim tam olarak nerde Kontrollkalemi yazdiriliyor. onu bulamadim.

dedigim gibi ben bu alanda daha yeniyim.

Yardimin icin Tesekkürler

O not tam olarak şöyle: İlk enerji verildiğinde c4 ve c5 dışındaki tüm pinler giriş durumunda.
C4 ve c5'i giriş olarak kullanabilmek için ise UCON 3. bitin 0, UCFG 3. bitin de 1 yapılması gerekiyor.

On a Power-on Reset, these pins, except RC4 and RC5, are configured as digital
inputs. To use pins RC4 and RC5 as digital inputs, the USB module must be disabled
(UCON<3> = 0) and the on-chip USB transceiver must be disabled (UCFG<3> = 1)

Portların giriş çıkış olabilme durumunu pin diagramında(4. sayfa) portların yanlarındaki oklara bakarak da anlayabilirsin.

ok Süper :) Peki bu bana göndedigin programm.

baya bir karisik ve allak bullak bir programm bu normal mi?

Ustalar bana yardim edebilecek varmi aranizda?

Forum istatistikleri

Konular
128,396
Kullanıcılar
450,282
Son üye
emrekrtd11

Yeni konular

Geri