pc güç kaynağı

darrk74

Üye
pc güç kaynağının 12voLt çıkışı simetrikmidir arkadaşLar

Simetrik çıkış var ancak +12V hattından çekeceğin gücü -12V hattından çekemezsin...

anfi için simetrik besLeme gerekiyo anu nasıL yapabiLirim bu güç kaynağı iLe internetten videoLara baktım yapanLar pc güç kaynağı ile çalıştırmış ben nasıl yapacağım
devrem tda7294 100 watt minik anfi

güç kaynağın üzerinde yazar kablo renkleri ona göre bağlantını yap simetrik çıkış var

PC'nin +12 voltundan çektiğin akımı -12 voltundan çekemezsin. dengesiz olabilir bu yüzden..

pc güç kaynağının 12voLt çıkışı simetrikmidir arkadaşLar

Simetrik değildir.Bunu da tda'lı simetrik beslemeli amfilerde ayrıca kullanamazsınız.Simetrik beslemeli olabilmesi için üçüncü bir çıkış ucunun ortada (Sıfır= 0 =gnd )yer alıp bulunması,böyle yapılmış bir güç kaynağının olması gereklidir.Yalnızca 12 volt dc. güç kaynağı simetrik devrelerde direk olarak kullanılamaz.Bilgisayar psu'ları bu amaç için daha yüksek voltaj beslemelerinde kullanılırken de bu işin bazı inceliklerine ,küçük bazı tadilatlarının yapılmasına dikkat etmek,en iyi akım verimini alma açısından çok önemlidir.320volt.com sitesinde sn.gevv tarafından bu seri bağlantılı psu'lar konusu detaylı olarak da açıklanmıştır.Voltaj yükseltmesini eğer bu şekilde yapacaksınız,tek veya simetrik beslemeli amfilerde gerekli bağlantı özelliklerini de sağlayarak özel olarak kullanacaksanız,burada yapılan açıklamaları,şemalı gösterimleri de dikkatlice okumanızda,incelemenizde yarar vardır.Kolay gelsin.

http://320volt.com/seri-baglanti-ile-guc-kaynagi-voltajini-yukseltme/

"anfi için simetrik besLeme gerekiyo anu nasıL yapabiLirim bu güç kaynağı iLe internetten videoLara baktım yapanLar pc güç kaynağı ile çalıştırmış ben nasıl yapacağı devrem tda7294 100 watt minik anfi "

Düzeltme: Yazının en başındaki "pc" kelimesini görmeden yorumu acele ile yapmıştım,ilginize istinaden düzeltiyorum,trafolu bir redresör olarak algılayıp öyle cevap vermiştim.Psu çıkışlarında 12 volt - çıkış olarak da ve 2. bir çıkış (Simetrik tarzda) ayrıca vardır,ancak simetrik bağlantılı amfide doğrudan doğruya da kullanılamaz.Çünkü +12 volt dc. tarafı, daha yüksek besleme akımı (Amper kapasiteli çıkış) için düşünülüp dizayn edilmiştir,dengeli bir çıkış buradan,aşırı bir yüklenme,100 watt gibi,vb. durumlarında ,sn.dexxen'in de belirttiği gibi alınamaz.Başka trafolu kaynaklar veya psu'ların yalnız +12 volt çıkışları (seri-paralel) karışık bağlantıyla,uygun şekillerde bağlanarak(Ortadaki ortak olan düğüm noktası "GND" oluşturacak,çift 36 voltu + ve - uçlardan,toplamda + ve - den 72 volt alacak tarzda,ancak ortadan "GND" ile bölünmüş olan voltaj eldesi tarzıyla) bu gerekli olan +-36 volt elde edilebilir.Burada da ayrıca özel bağlantı incelikleri 320voltcom'da ayrıntıları ile belirtildiği üzere vardır.

http://320volt.com/seri-baglanti-ile-guc-kaynagi-voltajini-yukseltme/

Bu size biraz zor gelecekse(6 adet psu konstrüksiyonu ile simetrik bir besleme kaynağı oluşturulması)yerinizde olsam yalnızca "2*36 volt" çıkışı verecek şekilde bir trafo(Torroidal),yani yuvarlak trafolu olanlarını,(amfi için elektronikçilerde satılıyor,2 el ucuz bir şey işinizi de görür)satın alırdım. Bilgisayarcım en son gittiğimde alacağım psu'lar yerine bunu bana önermişti,ancak ben amfi için 2 adet eski psu satın almıştım.Eğer yukarıdaki gibi bu kadar detayla da uğraşamam diyorsanız bu sade yolu seçin derim.Çıkışta da uygun köprü diyot bağlantlarıyla dizayn ederek(İnternette,ayrıca bu simetrik çıkışlı olan bağlantı şekilleri de yaygın olarak mevcuttur,bulabilirsiniz) bu simetrik çıkışı da alırsınız,bu 2*36 volt çıkışlı,çıkışta 3 ucu bulunan trafodan.Kararı size bırakıyorum.Kolay gelsin.

Moderatör tarafında düzenlendi:
​peki pinbaşı bunun fiyatı ne kadardır tahmininizce

Bilgisayarcımdan niyetim olmadığı için bir fiyat almamıştım,ama normal trafolardan biraz daha pahalı olduğunu(Ses kalitesi açısından en iyi ideali olduğunu) yalnızca biliyorum.Yanız şunu söyleyim ki sıfırdan 6 adet satın alacağınız pc'lerin psu giderinden,tek bir torridal sarımlı özel trafo daha ekonomik olması gerekiyor diye düşünüyorum.Ama kesin fiyatını şu anda bilemiyorum.Bu şekilde amfi yapan(Ben hiç yapmadım şimdiye kadar)arkadaşlar forumda varsa eğer,onlar kesin bir rakamı size verebilir.Belki siz de bir ön araştırma yaparak kesin fiyatı,elektronikçilerden bizzat sorarak da öğrenebilirsiniz sanırım.Kolay gelsin.

power supply iLe besLemek istiyorum ben anfiyi ne yapmaLıyım yani

Forum istatistikleri

Konular
129,349
Kullanıcılar
451,821
Son üye
abdllahblt

Yeni konular

Geri