Paralel bağlı çok akü mü? Tek akü mü?

24V Solar Sistem için akü seçimi yapacağım ancak kafamda bir soru var? Biraz baktım foruma ama direk bu şekilde soru solmamış ya da ben göremedim. İlk etapta 100 amper/saat civarı bir kapasite kurmayı düşünüyoruz. Burada iki seçenek ortaya çıkıyor ya iki adet 100 ah akü alıp seri bağlayacağım. Ya da daha düşük amperlerde(24ah gibi) çok sayıda akü alıp ikili seri gruplar oluşturup sonra da bu seri grupları paralel bağlayacağım.
Bana ikinci seçenek hem ekonomik açıdan hem de ileride yaşanabilecek akü kayıplarında tek akü değiştirerek yola devam etmemi sağlayabilecek olması açısından mantıklı geliyor ancak yine de bu konuda tecrübeli birilerine danışmak istedim.
1-Sizce hangi seçenek daha mantıklı ve neden?
2-Seçilebilecek çok sayıda marka var sizin tercihiniz hangi marka?(Orbus, TNL, Yiğit akü...)
3-Bir de monoblok akü ya da stasyoner akü gibi bir akü çeşidi varmış. Çok sayıda 2V luk hücrelerden oluşuyormuş. Sabit tesislerde kullanılır diyor. Bizim de yerimiz sabit. Fiyatarı vs. hakkında hiç bilgi bulamadım ama döngü sayıları jel akülerin 3 katına kadar çıkabiliyormuş sanırım ve arıza yaptığında bozuk hücre değiştirilip kullanıma devam edilebiliyormuş. Bu seçenek de çok mantıklı geldi açıkçası. Bu tip bir sistemi daha önce gören deneyen oldu mu? Sizce makul mü?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bildiğim kadarıyla stasyoner aküler baz istasyonu gibi yerlerde kullanılıyormuş?

Eğer ac220v ihtiycınız varsa aküleri olabildiğince seri bağlayıp çevrim farkı düşürülebilir. Paneller de ona göre kombine edilir.
Çok sayıda düşük amper aküyü paralel bağlamak da düşündüğünüz gibi arada birinin arıza yapması durumunda yenilenmesi daha ucuza gelecektir. Fakat unutmamak gerekir ki seri ya da paralel grup halinde kullanılan aküler eşdeğerde olması gerekir. Birinin yeni birinin eski ve kapasitesinin düşmesi şarj ve deşarjda sorun yapacaktır.

Merhabalar.
Benim tavsiyem 2 adet 100 ah akü alıp seri bağlayıp sisteme entegre etmeniz yönünde olacak.
Jel akü de marka olarak derin döngülü RİTAR akü bence baya iyi.

Bildiğim kadarıyla stasyoner aküler baz istasyonu gibi yerlerde kullanılıyormuş?

Eğer ac220v ihtiycınız varsa aküleri olabildiğince seri bağlayıp çevrim farkı düşürülebilir. Paneller de ona göre kombine edilir.
Çok sayıda düşük amper aküyü paralel bağlamak da düşündüğünüz gibi arada birinin arıza yapması durumunda yenilenmesi daha ucuza gelecektir. Fakat unutmamak gerekir ki seri ya da paralel grup halinde kullanılan aküler eşdeğerde olması gerekir. Birinin yeni birinin eski ve kapasitesinin düşmesi şarj ve deşarjda sorun yapacaktır.
Cevabınız için teşekkür ederim. Evet dediğiniz gibi baz istasyonu, santraller vb. yazıyor üretici sitelerinde
İnverteri 24V olarak temin ettik. Açıkçası daha büyük gerilime sahip inverterler var mıydı bilmiyorum. Varsa da ben denk gelmedim. O yüzden 24V olarak seçim yaptık.
Seri gruplarda birbirini etkilemelerini anlayabiliyorum ama paralel gruplarda da etkileme var mı?
Aslında ilk kurulum maliyeti hemen hemen aynı. İleride akü grubunu yenilemek gerektiğinde sağlam aküler ikinci el olarak satılarak da değerlendirilebilir. En azından bozulan 100Ah lik akü komple çöpe gideceğine 20/24Ah saatlik atıyorum 2 akü çöpe gider diğerleri de işine yarayacak birinin elinde değerlendirilir.
Benim burdaki sorum aslında şu Özdeş aküleri paralel bağlamanın şarj deşarj gibi konularda bir dengesizliğe sebep olması gibi bir durum var mı?
Merhabalar.
Benim tavsiyem 2 adet 100 ah akü alıp seri bağlayıp sisteme entegre etmeniz yönünde olacak.
Jel akü de marka olarak derin döngülü RİTAR akü bence baya iyi.
Cevabınız için teşekkür ederim. Düşüncenizin sebebini açıklamanız mümkün mü?

Paralel bağlı aküler daha sağlıkli çalışır. Ama bundan daha onemli şeyler var.

Uygun sarj ediliyor mu
Uygun deşarj ediliyor mu
Çalışma ortam sıcaklığı.
Rafta ne kadar beklemiş.

Aksi halde en iyi aküyü bile alsan performansı çabuk düşer.

Paralel bağlı aküler daha sağlıkli çalışır. Ama bundan daha onemli şeyler var.

Uygun sarj ediliyor mu
Uygun deşarj ediliyor mu
Çalışma ortam sıcaklığı.
Rafta ne kadar beklemiş.

Aksi halde en iyi aküyü bile alsan performansı çabuk düşer.
O zaman daha küçük kapasiteli çok sayıda akü almak daha mantıklı diyebilir miyiz?
Kapasitenin %10'u civarında bir akımla şarj edeceğiz.
Deşarj konusunda anlık 5-10 dakikalığına fazla akım çekilme durumu olabilir ama genelde orada da %10-15 civarında olacağını düşünüyoruz. Zaten ilerde kapasite artırmak istememizin sebebi de bu. Sistemin kurulacağı yerde Şebeke yok. Eğer olsa zaten akü işine hiç girmeyiz. Akü olayının ne kadar problemli bir mesele olduğunu az çok biliyorum.
Çalışma ortamı kapalı korunaklı olacak ama ısıtma vs. yok. yani sıcaklık dışarı ile hemen hemen aynı olur ama -derecelere düşecek bir yer değil.
Aküyü alırken üretim tarihine dikkat etmeye çalışacağım. O konuda da bilgim var.

Güneşsiz günler yaşanırsa ne olacak
Dediğim gibi ileride yetmeyeceğini biliyoruz. Ancak ilk etapta planladığımız kadar tüketim olmayacak zaten. Kaldı ki önümüz yaz güneşsiz gün sayısı giderek azalıyor. Biz de en yakın zamanda kapasite artışına gitmeyi düşünüyoruz. Takdir edersiniz ki akü oldukça pahalı bir malzeme bir seferde tümünü almak bizi zorlayacak ve zaten şu an bir kısmı da atıl kalacak biz de tüketim arttıkça kapasiteyi arttırmak istiyoruz. Aslında küçük akü grupları şeklinde istememin bir sebebi de bu. Tüketim arttıkça aküleri arttıracağım.
Şu aşamada aküler sadece geceleri bize en fazla 1500-2000w civarı bir enerji sağlayacak. Solar paneller monokristal. Güneş az olsa bile az da olsa bir enerji verebilir. Bu da bizi iki gün civarında idare eder diye düşünüyorum. Çok hayati bir cihaz kullanmıyoruz. Ayrıca çok uzun süre şarjsız kalma tehlikesi olursa aküleri şebeke olan bir yerde şarj etme yoluna da gidebiliriz.
Sizin bir öneriniz varsa bilmek isterim.

Sisteminiz net değil, ne ne kadar çalışacak, kaç watt çekecek belli olması lazım. Aksi taktirde afaki öneride bulunmuş oluruz.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri