Panel Paralel Bağlama Hızlı Diyot

ercan_wrc

Üye
Arkadaşlar merhaba

2 adet 165w panelim var. 2.panel aldığım üretici firmaya telefonda hızlı diyot işini sordum gerek olmadığını, zaten panellerde hızlı diyot kullanıldığını söyledi, bende panel gelince kapağını açtım baktım içinde diyot var diğer panelimini de açtım baktım ondada var,

sizce benim ayrıca tekrar diyot bağlamama gerek var mı?

IMG_20180412_144824.jpg
IMG_20180412_145950.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
@Hayri düzen
IMG_20180412_183330.jpg
IMG_20180412_182916.jpg
bilmiyorum ki hocam 2 panelide farklı marka aldım üstteki panel türk montaj gesper marka, alttaki resimde lexron marka.

ya bir sorunum daha var 2 panel olunca cam önüne sığmadı, zaten 60 derece civarı dik duruyordu şimdi daha dik ve 2 panel birbirine 1 karış kadar kesişti..

işin kötü tarafı en iyi güneş alan cam resimdeki yer.

1 yer daha var ama orası sadece sabah güneşi alıp birdaha almıyor. sanırım bu işin çözümü açı yer vs tek tek deneyerek bulacağım gibi.

Bu panelleri serimi paralelmi bağlıyorsunuz?

Seri ise diyota gerek yok evet. Ancak paralel ise bu diyotların görevi nedir ne işe yarıyor biliyormuyuz?

altta kalan paneliniz en az 1 hücre bile gölgede kalıyorsa o panel iş görmez.

Şahsi fikrim özdeş olmayan iki panel paralel kullanılıyorsa o zaman diyot takmakta fayda var. Paneller seri ise diyota gerek yok.

Solar panellerdeki diyot kullanımı nedendir hangi durumlarda diyot nasıl kullanılır ? biliyormuyuz?

Son düzenleme:
Bu panelleri serimi paralelmi bağlıyorsunuz?

Seri ise diyota gerek yok evet. Ancak paralel ise bu diyotların görevi nedir ne işe yarıyor biliyormuyuz?

altta kalan paneliniz en az 1 hücre bile gölgede kalıyorsa o panel iş görmez.

Şahsi fikrim özdeş olmayan iki panel paralel kullanılıyorsa o zaman diyot takmakta fayda var. Paneller seri ise diyota gerek yok.

Solar panellerdeki diyot kullanımı nedendir hangi durumlarda diyot nasıl kullanılır ? biliyormuyuz?

hocam paneller paralel bağlı, ve resimde gördüğünüz gibi 2 şer diyot var.

diyot bildiğim kadarıyla tek yönlü akım geçirmesi için.

hücre kapanmaması için tam dik konumda koymam gerekiyor ancak. ozaman 2 3 parmak birbirinin üzerine geliyor.

ne yapacağımı şaşırdım açıkcası, üretici biz diyot ekliyoruz gerek yok diyor, sizlerden bazıları gerek var bazıları gerek yok diyorsunuz, ben bunu ölçü aleti ile nasıl netleştiririm? ve bu diyotlar ozaman ne amaçlı konulmuştur?

panellerin verimi hangi türlü daha iyi olur onu nasıl netleştiririm?

yardımcı olursanız sevinirim.

Kardesim sana soyle anlatayim.

PAnellerde iki şekilde diyot kullanılır.

Bunlar ,

1- Bypass diode
2- Blocking diode

Birincisi panelin terminal kutusunda bulunan By Pass diyotudur. Sizinde resimde görüldüğü üzere panelinizin terminal kutusunda bulunur. Ne işe yarar derseniz o diyot şu işe yarar. Diyelimki solar bir sisteminiz var ve 10 tane paneli paralel bağladınız. Herhangi bir nedenle panellerin biri arızalandı yada gölgede kaldı diyelim. Arıza ne gibi mesela panel açık devre oldu yada hücrelerin biri çatladı. Ne olacak hücreler hepsi seri bağlı olduğu için ve panel çatlayarak iletimi keseceği için o panel voltaj geçirmeyecektir. Bu durumda By Pass diyotu diğer panelden gelen voltajı ilerki panele iletecektir. Sistem kesintiye uğramayacaktır. Keza aynı durum panel gölgede kaldığında iç direnci yükseleceği için gelen voltaj bypass diyotundan ilerki panele ilerleyecektir.

İkincisi özdeş olmayan paneller paralel bağlanması durumunda bazen farklı voltajlar üretebilirler. Bu fark çok yüksek değildir. Mesela biri 20 volt üretirken diğeri 18 volt ürettiğini düşünelim. 20 volt olan panelin gerilimi 18 volt olandan akım akıtmak isteyecektir. Nihayetinde eş potansiyelde değiller ve özdeş olamdıkları için iç dirençleride farklı olacaktır. Bu durum verimi düşürecektir.

Bu iki durumu aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Bu yüzden paralel panel kullanacaksanız Blocking Diodes kullanmalısınız. Bu diyotlara bariyer diyoduda denilmektedir.

solar3.gif

Kardesim sana soyle anlatayim.

PAnellerde iki şekilde diyot kullanılır.

Bunlar ,

1- Bypass diode
2- Blocking diode

Birincisi panelin terminal kutusunda bulunan By Pass diyotudur. Sizinde resimde görüldüğü üzere panelinizin terminal kutusunda bulunur. Ne işe yarar derseniz o diyot şu işe yarar. Diyelimki solar bir sisteminiz var ve 10 tane paneli paralel bağladınız. Herhangi bir nedenle panellerin biri arızalandı yada gölgede kaldı diyelim. Arıza ne gibi mesela panel açık devre oldu yada hücrelerin biri çatladı. Ne olacak hücreler hepsi seri bağlı olduğu için ve panel çatlayarak iletimi keseceği için o panel voltaj geçirmeyecektir. Bu durumda By Pass diyotu diğer panelden gelen voltajı ilerki panele iletecektir. Sistem kesintiye uğramayacaktır. Keza aynı durum panel gölgede kaldığında iç direnci yükseleceği için gelen voltaj bypass diyotundan ilerki panele ilerleyecektir.

İkincisi özdeş olmayan paneller paralel bağlanması durumunda bazen farklı voltajlar üretebilirler. Bu fark çok yüksek değildir. Mesela biri 20 volt üretirken diğeri 18 volt ürettiğini düşünelim. 20 volt olan panelin gerilimi 18 volt olandan akım akıtmak isteyecektir. Nihayetinde eş potansiyelde değiller ve özdeş olamdıkları için iç dirençleride farklı olacaktır. Bu durum verimi düşürecektir.

Bu iki durumu aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Bu yüzden paralel panel kullanacaksanız Blocking Diodes kullanmalısınız. Bu diyotlara bariyer diyoduda denilmektedir.

anladım hocam. benim panellerimin 2side 165w 9 amper. peki bir soru sormak istiyorum.

şuan panelleri paralel bağladım ve bantladım.

şimdi 2 panelide amper ve voltaj olarak ölçmek istersem ölçebilir miyim kutudan?

yani 1. panelin arkasını açtım diyotların önünden veya arkasından bilmiyorum avometre ile baksam sizce o panelin voltajını veya amperini mi ölçmüş olurum yoksa paralel gücü mü ölçmüş olurum? aynı şekilde amper olarakta. ..

aslında elimde 20a hızlı diyot var ama panelin o kalın kablosuna lehlimleyemdim birtürlü

kutudan sadece panel voltajlarını ölçebilirsiniz.

Amper ölçebilmek için panel devresine seri girmeniz gerekmektedir.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri