Panel Paralel Bağlama Hızlı Diyot

kutudan sadece panel voltajlarını ölçebilirsiniz.

Amper ölçebilmek için panel devresine seri girmeniz gerekmektedir.

tamam hocam, şarj regülatörüm henüz gelmediği için şuanki durum nedir bilmiyorum.

amper ölçmek için araya oto far lambası bağlayacağım seri girip.

sanırım canlı sistemi kurmadan panel konumu açısı vs hakkında net bişey çıkmayacak.

peki hocam kutudan yine 2 panelide diyotların ucunu ölçsem tek yönde akım geçtiğini diğer yönde ise geçmediğini görür isem pararlel bağlantıda sorun yoktur diyebilir miyim?

yahut bu işlemi 2 pararlel bağlı panelden gelen artı ve eksi kablomdan bir sonuç çıkarabilir miyim? evet akım ters gidiyor yada sorun yok diyebilmek adına.

son olarak kutudan atıyorum ilk panelde 18v diğer panelde 17v okudum diyelim paralel bağlı son uçta ne okumam lazım 17.5v gibi bir değer mi? yoksa max gördüğüm paneldeki 18v mu?

yani volt ortalaması veya büyük voltaj değeri ama paralel bağlı olduğu için 9a yerine atıyorum 16-18amper gibi bir değer mi olacak?

kusura bakmayın çok soru sordum ama benim gibi acemi için sizlerin deneyimleri önemli. .

32 yaşında çokta bilgi olmadan böyle işlere kalkışırsan olacağı bu :)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
1- Amper ölçmek için oto far lambasını bağlamanız hangi teknikle akım ölçeceğinizi anlayamadım. Yük olarakmı oto far lambası bağlayacaksınız?

2- Gördüğüm kadarıyla zaten sınırlı alanda bu sistemi kuruyorsunuz. Panel açısı ve bina yönü nedeniyle en optimum noktadasınız. Çok fazla oynama şansınız olduğunu görmüyorum.

3- Kutulardan değilde akımın maksümum güneşlenmede yönüne bakmak lazım. Akım bir panelden diğerine akıyormu onu ölçmek lazım. Yada tam güneşlenmede akü yada kullanım devresinden geçen akım iki panelin toplamı ise sorun yoktur diyebiliriz.

4- Panel voltajları güneşlenme ve yük durumuna göre değişiklik gösterir. 18 volt panel güneş altında 21 volta kadar çıkar. Yük altında ise 16 volt gibi düşük voltajları düşebilir. Boşta ölçüyorsanız uçta en yüksek olan gerilimi görürsünüz.

Bu arada yer neresi? Yakınsanız fikir alışverişinde bulunabiliriz. Çok çok 81 de bir şansla :D

1- Amper ölçmek için oto far lambasını bağlamanız hangi teknikle akım ölçeceğinizi anlayamadım. Yük olarakmı oto far lambası bağlayacaksınız?

2- Gördüğüm kadarıyla zaten sınırlı alanda bu sistemi kuruyorsunuz. Panel açısı ve bina yönü nedeniyle en optimum noktadasınız. Çok fazla oynama şansınız olduğunu görmüyorum.

3- Kutulardan değilde akımın maksümum güneşlenmede yönüne bakmak lazım. Akım bir panelden diğerine akıyormu onu ölçmek lazım. Yada tam güneşlenmede akü yada kullanım devresinden geçen akım iki panelin toplamı ise sorun yoktur diyebiliriz.

4- Panel voltajları güneşlenme ve yük durumuna göre değişiklik gösterir. 18 volt panel güneş altında 21 volta kadar çıkar. Yük altında ise 16 volt gibi düşük voltajları düşebilir. Boşta ölçüyorsanız uçta en yüksek olan gerilimi görürsünüz.

Bu arada yer neresi? Yakınsanız fikir alışverişinde bulunabiliriz. Çok çok 81 de bir şansla :D

Keşke aynı ilde olsak :) ben ankaradayım maalesef, sanırım siz antalya

1)55w far lambası tam yük çeker sanırım diye toplam gelen akımı ölçmek istedim (sabah işe gelmeden 8 gibi ölçtüğümde 0.411A yani 400ma okudum, avometrem arızalı idi dün akşam yenisini aldığım için ancak deneme fırsatım oldu ki güneş vurmuyordu bu cehpe güney ama bu kadar az akım görmek umutlarımı yitirmeme neden oldu :( kışın ne olacak acaba demeye başladım)

2)camlarım gördüğünüz gibi yerden başlıyor acaba diyorum panelleri salon içine alsam ve eğimi arttırsam nasıl bir sonuç alırım? salon camları daha mı çok olumsuz etkiler? yada cam balkonum var ama oraya güneş daha az vuruyor bu camdan, yani burada aklıma takılan güneşin vurması mı yoksa eğim mi daha çok olumsuz etki ediyor bilemiyorum?

3)nasıl netleştiririm hiçbir fikrim yok, mesela paralel bağlantıyı söksem önce 1inci panelden gelen akımı ölçsem atıyorum 3 amper sonra 2inci panelde ölçsem atıyorum 2,5amper sonra paralel bağlayıp baksam ve 5,5amper görebiliyor isem sorun yoktur mu demeliyim?

4)evet kablosu şuan regulatörüm olmadığı için hiçbirşeye bağlı değil boşta ölçüyorum. ozaman panelin birisi 18 diğeri 16volt üretsede ben son uçta 18 göremem gerekiyor, ikisinin toplam volt/2 si değil anladığım kadarıyla

Ah ulan müstakil ev ahh :)

not: umarım boğmuyorum sizi :)

1- Panellerinizin etiket bilgilerini resimleyip eklermisiniz ? 12 volt 55 watt araç far lambası 4.5 amper akım çeker. Tam yük oluşturmaz. Test için 2 tane far lambası bir paneli yükleyebilir. Solar paneller aydınlıkta değil direkt güneş ışığı panele ulaştığında güç üretir. Yansıma ile gelen ışımada akım çok düşük olacaktır.

2- Panelleri oda içerisine almak konusu iki sonuç doğurur.

A- Evli iseniz ya başınızın etinin yenmesine yada boşanmanıza kadar gidebilir
B- Işınımın camdan geçmesi verim kaybına neden olur.

3- Panel testleri için öncelikle paralel bağlantıyı sökünüz. Güneşlenme olduğu zaman bu paneli yüke bağlayınız. Mesela oto far lambaları ile yaptığınız yük. ( Ancak şunu belirteyim sunni yükünüz ile test edecekseniz yükünüz iki panelin gücünün üzerinde olmalı 160 watt iki panel ise 320 watt ı geçecek bir yüknüz olmalı. Bazı yerlerde elektrikli ısıtıcı kullandıklarını gördüm eski kuvars sobalardan mesela fikir vermesi amacıyla dedim ) panelleri tek tek yük testine güneşlenme esnasında alınız sonrasında ise paralel bağlayıp yük testine alabilirsiniz. Bu esnada hem voltaj hem akım ölçmelisiniz.

4- Boşta göreceğiniz voltaj belirttiğim gibi en yüksek voltaj olacaktır. orantı formülü ile hesapladığınız değil. Bu konuda voltajı yüksek olan panel düşük olandan akım akıtmak isteyecektir sorunda bu.

Müstakil evim olsa bende kurucamda apartmanda malesef olmuyor.

1- Panellerinizin etiket bilgilerini resimleyip eklermisiniz ? 12 volt 55 watt araç far lambası 4.5 amper akım çeker. Tam yük oluşturmaz. Test için 2 tane far lambası bir paneli yükleyebilir. Solar paneller aydınlıkta değil direkt güneş ışığı panele ulaştığında güç üretir. Yansıma ile gelen ışımada akım çok düşük olacaktır.

2- Panelleri oda içerisine almak konusu iki sonuç doğurur.

A- Evli iseniz ya başınızın etinin yenmesine yada boşanmanıza kadar gidebilir
B- Işınımın camdan geçmesi verim kaybına neden olur.

3- Panel testleri için öncelikle paralel bağlantıyı sökünüz. Güneşlenme olduğu zaman bu paneli yüke bağlayınız. Mesela oto far lambaları ile yaptığınız yük. ( Ancak şunu belirteyim sunni yükünüz ile test edecekseniz yükünüz iki panelin gücünün üzerinde olmalı 160 watt iki panel ise 320 watt ı geçecek bir yüknüz olmalı. Bazı yerlerde elektrikli ısıtıcı kullandıklarını gördüm eski kuvars sobalardan mesela fikir vermesi amacıyla dedim ) panelleri tek tek yük testine güneşlenme esnasında alınız sonrasında ise paralel bağlayıp yük testine alabilirsiniz. Bu esnada hem voltaj hem akım ölçmelisiniz.

4- Boşta göreceğiniz voltaj belirttiğim gibi en yüksek voltaj olacaktır. orantı formülü ile hesapladığınız değil. Bu konuda voltajı yüksek olan panel düşük olandan akım akıtmak isteyecektir sorunda bu.

Müstakil evim olsa bende kurucamda apartmanda malesef olmuyor.

Tekrar 1 den başlayım :)

1) Haklısınız daha yüksek akım çekecek birşey lazım bana bakıyım başka ne kullanabilirim, illa 12-18v ile çalışan birşey mi gerekli yoksa nasılsa çalışmayacağı için atıyorum catle bağlasam ne olur :D sonuçta yük yüktür. 16.00 gibi evde olacağım deneyip fotolarını sizinle paylaşayım :) sanırım catle olur 3 de cevabı vermişsiniz.

2)Evliyim hanım alıştı ses çıkarmaz bana, evin kilerini görsen zaten anlarsın hocam :D bu benim için sorun değil sadece bana eğim ama camdan kırılan ışık mı daha çok akım veririr yoksa dik ama daha çok güneş alan panel mi onu çözmem lazım :)

4) anlaşıldı tamamen :)

konuya bilgisayardan cevap yazdım şimdi panel volt ve amper değerlini telefondan ekleyeceğim.

IMG_20180405_140729.jpg
IMG_20180412_144818.jpg

paneller birine değerek 1 1-5karış civarı ama dik konumda olma olasılığı var

IMG_20180412_182916.jpg
IMG_20180412_183330.jpg

yada paneller daha fazla iç içe geçerek ortalama 2 hücre kadar ama eğim daha çok koyma şansımda var, şu demirlerin oraya uçlarını sokmuştum yukarıdaki resimde. birde aşağıdaki gibi oradan biraz daha içeri çekip cama yaslanyınca heralde bi 60 65dereceye kadar eğim verebiliyorum.. bunuda denemek lazım hangisinde daha iyi verim alabilirim
IMG_20180405_153847.jpg
SAVE_20180415_111242.jpeg
IMG_20180412_182839.jpg

son resimde tam yaslamamışım cama sadece ne kadar iç içe geçtiğini görün diye ekledim

Moderatör tarafında düzenlendi:
hocam dün güneş batmaya yakın birkaç test yaptım 3 amper veriyordu, gölgede kalan panel 0.6 diğeri 2.2 falan veriyordu ve diyotlardan baktım tek taraflı akım geçiyordu (çok anlamıyorum diyotlardan ama artı eksi probları bağladığımda bir tarafta değer var diğer tarafta yoktu.)

yani anladığım panelin direk güneş görmesi

bende çözümü bu şekilde sabitleyerek buldum.
IMG_20180416_091201.jpg

açı farkına baktım, yatayken 65derece şuan 70 derece 5 derece fark var ama yatayda işte birbiri üzerine biniyor, birde şu demirlerin gölgesi daha az etkilesin diye en son böyle bağlamaya karar verdim.

@serkan_48

Bu montaj daha iyi olmus.

Bu panelleri ne tur bir sisteme baglayacaksiniz?

Sarj regulatoru ve aku seçiminiz nedir?

Bu montaj daha iyi olmus.

Bu panelleri ne tur bir sisteme baglayacaksiniz?

Sarj regulatoru ve aku seçiminiz nedir?

hocam şarj regülatörüm AliExpressden aldım daha gelmedi 30A

akü olarak araç aküsü 2 adet 60A den 120Ah

inverter olarak tommatech 600w tam sinüs inverter.

bugün şansıma hava bulutlu ama şöyle az bi güneş açtığında 3,5a tek panelden gördüm. fazla akım çekecek bişey bulamadım deneyemedim artık regülatör gelince bakacağım.

sonradan bi regülatör daha sipariş verdim yine 30Amper ama Mppt den. panelleri farklı yere monte edersem 2 akü 2 panel 2 şarj kontrol diye bölerim diye düşündüm ama gerek kalmayacak. neyse elimde yedek olur enazından. bu dolar kurlarından sonra birdaha bişey alamayız zaten :)

IMG_20180416_114139.jpg
IMG-20180414-WA0007.jpeg

IMG-20180414-WA0005.jpeg

hocam aslında istediğim şu idi.

evdeki sigorta kutusunda son 2 tanesi evin lambaları bunların yanına 1 sigorta ekleyip birde pako şartel ekleyip evin aydınlatmasında kullanmak istiyorum.

eğer yeterse 100w tv var ona kendim kablo çekip tv modem tivibu 55w notebook şarjı..

amacım bu şekilde idi.. bilmiyorum paneller yeterli olacak mı?

akşamları 6-7 saat yetsin yeter bana.evdeki lambaların hepsi 9w led zaten hadi yansın yansın 3 veya 4 tanesi aynı anda yansın 36w tv ye baktım 100w diyor ama 70w civarı çekiyor. toplam 100w oldu 55w notebook var 150w etti ıvır zıvr modem işte şerit led toplsan 200w çekeceğim her akşam 6 dan gece 12 yahut 1e kadar.

ama yeterli olacak mı hiçbir fikrim yok.. bende kış şartlarını baz alarak 200w çekeceğim sisteme 330w panel aldım ki yetsin diye.

ayrıca evin sigortasına nasıl pako şartel bağlacağım onuda bilmiyorum şu regülatör bi gelsin diye bekliyorum.

belki size saçma gelecek ama amacım sırf hobi, proje olsun öğreneyim diye. .tasarrufu ne kadar eder bilemiyorum. ama çocukluğumdan beri seviyorum böyle şeylerle uğraşmayı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aslında keşke 2 paneli de aynı marka alsaymışsınız hiç sorun yaşamaz ve rahatlıkla hiç bir şeye gerek kalmadan istediğiniz gibi bağlardınız. Ben şu an 265 watt 6 adet paneli hiç bir ara malzemeye ihtiyaç olmadan paralel bağlıyorum.Toplamda 48 amper civarında bir değere ulaşıyor. 2. ci bir 6 lı paralel sistemi daha hazırladıktan sonra bu ikisini de bu sefer seri bağlayarak sistemi 24 volt / 48 amper olacak şekilde 3 kw bir akıllı invertere giriyorum. Burada en önemli şey 48 amper gibi bir değere ulaşınca kablolamayı mutlaka MC4 konnektörlerle yapmak ve 6 mm solar kablo kullanmaktan geçiyor. Bir çok kişi hala solar sistemlerde eski usul kabloları birbirleriyle klemens yada doğrudan elle birbirine bağlamak gibi son derece tehlikeli yöntemlerle bağlıyorlar. Bunun yüzünden de ciddi yangın tehlikesi ile karşılaşıyorlar.
Netice olarak aynı fabrikadan çıkan ve aynı değerlere sahip olan panelleri şu ana kadar paralel bağlarken hiç bir ek diyot vs kullanmadım ve bildiğim kadarıyla da gerek yok. Eğer varsa da açıkcası bu konuda bilgi sahibi olmak isterim. Neticede öğrenmek kadar güzel bir şey yok.

hocam şarj regülatörüm AliExpressden aldım daha gelmedi 30A

akü olarak araç aküsü 2 adet 60A den 120Ah

inverter olarak tommatech 600w tam sinüs inverter.

bugün şansıma hava bulutlu ama şöyle az bi güneş açtığında 3,5a tek panelden gördüm. fazla akım çekecek bişey bulamadım deneyemedim artık regülatör gelince bakacağım.

sonradan bi regülatör daha sipariş verdim yine 30Amper ama Mppt den. panelleri farklı yere monte edersem 2 akü 2 panel 2 şarj kontrol diye bölerim diye düşündüm ama gerek kalmayacak. neyse elimde yedek olur enazından. bu dolar kurlarından sonra birdaha bişey alamayız zaten :)

Ekli dosyayı görüntüle 45003Ekli dosyayı görüntüle 45004
Ekli dosyayı görüntüle 45005

hocam aslında istediğim şu idi.

evdeki sigorta kutusunda son 2 tanesi evin lambaları bunların yanına 1 sigorta ekleyip birde pako şartel ekleyip evin aydınlatmasında kullanmak istiyorum.

eğer yeterse 100w tv var ona kendim kablo çekip tv modem tivibu 55w notebook şarjı..

amacım bu şekilde idi.. bilmiyorum paneller yeterli olacak mı?

akşamları 6-7 saat yetsin yeter bana.evdeki lambaların hepsi 9w led zaten hadi yansın yansın 3 veya 4 tanesi aynı anda yansın 36w tv ye baktım 100w diyor ama 70w civarı çekiyor. toplam 100w oldu 55w notebook var 150w etti ıvır zıvr modem işte şerit led toplsan 200w çekeceğim her akşam 6 dan gece 12 yahut 1e kadar.

ama yeterli olacak mı hiçbir fikrim yok.. bende kış şartlarını baz alarak 200w çekeceğim sisteme 330w panel aldım ki yetsin diye.

ayrıca evin sigortasına nasıl pako şartel bağlacağım onuda bilmiyorum şu regülatör bi gelsin diye bekliyorum.

belki size saçma gelecek ama amacım sırf hobi, proje olsun öğreneyim diye. .tasarrufu ne kadar eder bilemiyorum. ama çocukluğumdan beri seviyorum böyle şeylerle uğraşmayı.
Merhabalar @ercan_wrc bey, epeyce zaman geçmiş, çalışmanızın son durumu nedir?

2x165w paneliniz vardı. Uygun açılarda ve uygun konumda olmasalar da güç üretiminiz ne kadar olabildi?

bende kış şartlarını baz alarak 200w çekeceğim sisteme 330w panel aldım ki yetsin diye.
Bu sözünüzde toplam bir saatlik üretiminiz ve bir saatlik tüketiminizi karşılaştırmışsınız. Sanırım bir yanlışlık olmuş. Yani panelin kapasitesinin 330watt olması ve 7 saate kadar 200 watt tüketiminizi karşılaştırmanın hiç bir kıymeti harbiyesi yoktur! Çünkü güneşlenme süresi ortalama 5 saat alınıyor o da sizin panellerle saatte 200 watt civarında bir üretimle 1000 watt'ı zor bulur. Halbuki 200 watt'tan 6-7 saat tüketimle 1400 watt'a kadar bir tüketim belirtmişsiniz. Bu da akü kapasitesinin (jel akülerde) yüzde ellisi ile 1400w/12v=116A eder. Yani siz bu işi daha uzun soluklu yapabilmeniz için 240A aküye ihtiyacınız var demektir!;) Bu iş için de önerilen solar jel akü olması gerekiyor. Aküleri ne kadar az deşarj ederseniz beklenen ömürlerine o kadar yaklaşmış olursunuz. O yüzden yüzde ellinin altına düşmemek en iyisi. Yüzde 30-40'lar solar jel aküler için sınır değerler. Sulu kurşun otomobil starter aküleri bu iş için pek uygun değil.

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri