Panasonic plc PID kontrol yardım

fazloski

Üye
FPWIN GR 2.91 versiyon programını kullanıyorum. Daha önce hiç kullanmadım. PID yöntemini kullanmaya çalışıyorum. Ama bir arpa boyu ilerleyemedim. Bana sadece PI kısmının çalışması lazım. bunu nasıl yapabilirim? yapan varsa yardımcı olabilirmi? Yapacağım işlem şu aslında;
Bir analog girişim var 0 ile 10 volt arasında, birde set değeri girilecek 0 ile 100 arasında bu iki değeri karşılaştırıp girdiğim zaman kadar sonra istediğim set değerine eşit olarak 0 il 10 volt arasında çıkış almak istiyorum. yardım ederseniz sevinirim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Önemli Uyarı : Hiçbir değişken değerinin sıfır olmasına izin vermeyin !

Sabit bir fonksiyonu çalıştırmak kolaydır ama senaryosunu yazmak biraz zordur.

Senaryonu anlatırsan sana alternatif bir yol önerebiliriz.

Ayrıca model versiyon numaraları yüksek seviyedeki fonksiyonlar için önemlidir. Fonksiyonun nasıl yordamlanacağı versiyona bağlıdır(Temp, yön, atık bitler, vs)

Önemli Uyarı : Hiçbir değişken değerinin sıfır olmasına izin vermeyin !

Sabit bir fonksiyonu çalıştırmak kolaydır ama senaryosunu yazmak biraz zordur.

Senaryonu anlatırsan sana alternatif bir yol önerebiliriz.

Ayrıca model versiyon numaraları yüksek seviyedeki fonksiyonlar için önemlidir. Fonksiyonun nasıl yordamlanacağı versiyona bağlıdır(Temp, yön, atık bitler, vs)

. Set değeri giricem 0 ile 100 arasında bu makinada güç tayini yapıyorum.
. 0-10 volt devamlı akım bilgisi geliyor.
. 10-0 volt çıkış alıyorum.(10 volt minimum,0 volt maksimum yani ters işlem.)

Set değerini 50 yaptım misal. 0 dan 50 ye birden değil belli bir zaman içinde gelmesini istiyorum. Yani rampalı bir şekilde lineer gelmesini istiyorum. Ben bunu farklı bir şekilde yaptım PID kullanmasını bilmediğim için. Benim yaptığım rampa olayı sıkıntı cıkarıyor. Bazen hızlandırmak yada yavaşlatmak gerekiyor. Yaptığım yazılımda bunu halledemediğim için PID kullanmak zorundayım...

. Set değeri giricem 0 ile 100 arasında bu makinada güç tayini yapıyorum.
. 0-10 volt devamlı akım bilgisi geliyor.
. 10-0 volt çıkış alıyorum.(10 volt minimum,0 volt maksimum yani ters işlem.)

Set değerini 50 yaptım misal. 0 dan 50 ye birden değil belli bir zaman içinde gelmesini istiyorum. Yani rampalı bir şekilde lineer gelmesini istiyorum. Ben bunu farklı bir şekilde yaptım PID kullanmasını bilmediğim için. Benim yaptığım rampa olayı sıkıntı cıkarıyor. Bazen hızlandırmak yada yavaşlatmak gerekiyor. Yaptığım yazılımda bunu halledemediğim için PID kullanmak zorundayım...

Dediğin işlem PID işlemini karşılamıyor. Büyük ihtimal ile yazdığınız programın tarama süresi uzun. PID ile daha kısa zamanda döneceğinden emin konuşmak yanlış olur.
Demo bir program bulursam örnek yazmaya çalışabilirim.

Merhaba

Gecikme için kusuruma bakmayın.
fazloski arkadaşımın istediği programı FPWINGR de yapması biraz zahmetli.
Anladığım kadarı ile yeni Panasonic PLC software ini kullanıyor. Bu sebepten kendisine işini daha kolay yapabileceği FPWINPRO yazılımı tavsiye ederim.
PID bloğunu çıkışında dijital veya analog sinyal almak mümkündür.
Çıkıştaki analog skada aralığı kullanıcı tarafından belirlenmektedir.

Aşağıdaki linklerde FPWINPRO7 yazılımını ve PID örneklerini bulabilirsiniz.

PLC SOFTWARE

http://download.savior.com.tr/panasonic%20plc/FPWINPRO_7.rar Ana Kurulu dosyası serial içerisinde, rar şifresi: Özelden gönderdim

Panasonic FPWINPRO7 upgrade;

https://www.panasonic-electric-works.com/cps/rde/xbcr/pew_eu_en/sw_fpwinpro_sp7130.zip

https://www.panasonic-electric-works.com/cps/rde/xbcr/pew_eu_en/sw_fpwinpro_onlinehelp7130_en.zip
Umarım yardımcı olur.

Ekli dosyalar

• PID_örnek.rar
    240.3 KB · Görüntüleme: 62
  • PID_blok.JPG
    PID_blok.JPG
    193 KB · Görüntüleme: 61
  • FPWINPRO_library_ekleme.rar
    1.1 MB · Görüntüleme: 39
Merhaba

Şifre özelden gönderilmiştir.

iyi çalışmalar