pıc16f877A led yakma uygulaması bir türlü çalışmıyor

Arkadaşım devre elemanlarından biri bozulmuş sanırım. Dediğin gibi PIC yanmış da olabilir. Elinde avometre falan varsa bence en baştan ölçmeye başla. İlk önce gerilim kaynağını ölç. (+) ve (-) arası 5V mu? Eğer burası doğruysa ilk önce PIC'teki programı sil tamamen ve doğru pinlerine beslemeyi verip çıkışlarından birini ölç dediğin gibi hangi ucu ölçersen ölç bir yerinden çıkış veriyorsa muhtemelen bozuktur PIC. Eğer çıkış vermiyorsa çok basit bir program yükle. LED'in blink etmesini bir kenara bırak önce. Misal veriyorum. B portunun 1, 3 ve 5 pini sürekli yansın gibi.

basla:
output_high(pin_b1);
output_high(pin_b3);
output_high(pin_b5);
goto basla;

Mesela böyle bir kod olabilir. Bundan sonra PIC'inin 1,3 ve 5 gibi uçlarının çıkışında gerilim var mı bunu ölç.
Bunlar da sağlamsa LED'in şu an sürekli yandığını da göz önünde bulundurursak geriye bir tek kristal kalıyor. Onu değiştirirsin. En azından donanımın sağlam olduğundan emin olmuş olursun.
kardeş herşeyi denedim olmuyor gittim 16f84 ge 16f877 aldım ikisinide denedi olmuyor 5vden biraz fala olduğu için olmuyordur dedim 7805le regüle ettim gene olmuyor sorun nerede anlamış değilim bide bir vdd den verdiğim güç öbür taraftanda çıkıyor bunun sebebi nedir 2 sinede + vermem gerekiyormu?

12-31 bacakları diyorsan ikiside + bağlanması lazım. ledin yönü doğruysa devrede sorun görünmüyo

picin besleme voltajının düzgün olup olmadığını kontrol edin öncelikle daha sonra bir ölçü aleti ile high yaptığınız pinin voltajını ölçün bakalım 5V görüyormusunuz. Tabiki bunu yapmadan önce programda bekleme süresini artırınki ölçü aleti algılayabilsin. Eğer voltaj geliyor ise ya ledi ters taktınız yada led bozuk.

picin besleme voltajının düzgün olup olmadığını kontrol edin öncelikle daha sonra bir ölçü aleti ile high yaptığınız pinin voltajını ölçün bakalım 5V görüyormusunuz. Tabiki bunu yapmadan önce programda bekleme süresini artırınki ölçü aleti algılayabilsin. Eğer voltaj geliyor ise ya ledi ters taktınız yada led bozuk.

tüm ledleri ayriyetten deniyorum besleme voltajı 5.2v rb0,rb1,rb2 sürekli yakıyorum gene güç gelmiyor acaba programlayıcı bozuk olabilirmi ama program attı diyor programı yazarken bir sorun yok

Eğer pici değiştirme imkaniniz varsa değiştirin. Yinede olmassa osilator ayarlarini kontrol edin

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Eğer pici değiştirme imkaniniz varsa değiştirin. Yinede olmassa osilator ayarlarini kontrol edin

osilatör ayarı bu
#fuses XT,NOWDT,NOPROTECT,NOBROWNOUT,NOLVP,NOPUT,NOWRT,NO DEBUG,NOCPD
#use delay(clock=4000000)
elimde 3 tane 16f877a 1 tane 16f877 bide 16f84a var hiçbirinde çalışmıyor acaba programlayıcımı sorunlu çünkü başkabir açıklaması yok

Osilatoru değiştir bide.

Ledi başka portlara bağlayın.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular