pıc16f877A led yakma uygulaması bir türlü çalışmıyor

nalcam22

Üye
arkadaşlar breadboard üzerinde denedim olmadı delikli plakete kurdum gene olmuyor acaba sorun nerede

https://i.kontrolkalemi.com/1/wLRrao.jpg

bağlantılar aynı şu çizimdeki gibi

https://i.kontrolkalemi.com/1/KrXmMN.jpg

kaç gündür bununla uğraşıyorum bundan önce başka bir foruma attım ordaki arkadaşlarda sorunu anlayamadı

programı pıckıt2 den atıyorum başarıyla atıldı diyor ama devre çalışmıyor kodda burada

Kod:
#include <16F877A.h>
#fuses XT,NOWDT,NOPROTECT,NOBROWNOUT,NOLVP,NOPUT,NOWRT,NODEBUG,NOCPD
#use delay(clock=4000000)
#use fast_io(b)

void main(){
setup_psp(PSP_DISABLED);
setup_timer_1(T1_DISABLED);
setup_timer_2(T2_DISABLED,0,1);
setup_adc_ports(NO_ANALOGS);
setup_adc(ADC_OFF);
setup_CCP1(CCP_OFF);
setup_CCP2(CCP_OFF);
set_tris_b(0x00);
output_b(0x00);
basla:
output_high(pin_b0);
delay_ms(500);
output_low(pin_b0);
delay_ms(500);

goto basla;

}

Devre biraz karışık geldi gözüme, bağlantıları tam net olarak seçemedim ama kristali PIC'in bağlantı bacaklarından o kadar uzağa koymanı hiç tavsiye etmiyorum arkadaşım... Kristali öncelikle araya kablo bağlantısı koymadan PIC'ın OSC uçlarının dibine yerleştir.

Devre biraz karışık geldi gözüme, bağlantıları tam net olarak seçemedim ama kristali PIC'in bağlantı bacaklarından o kadar uzağa koymanı hiç tavsiye etmiyorum arkadaşım... Kristali öncelikle araya kablo bağlantısı koymadan PIC'ın OSC uçlarının dibine yerleştir.
orayı düzelttim zaten delikli plakete yaptım gene Olmadı

x35825.jpg

o butonla 10k hariç olan direncide çıkarttım

11 veya 32 nolu ayaklara ilave olarak 100nf C koy ve (-) ye bağla bakalım fark olacak mı

Merhaba,
PIC çalışmalarınızı önce proteusta deneyin sonuç alırsanız protoborda kurun.Aklıma gelen bir olasılık da ledin anoduna katoduna dikkat ettiniz mi?

yazılımın yanlış olsa hex kodu alamazsın ve yükleme yapılamaz o zaman hatayı başka yerlerde araman lazım.

11 veya 32 nolu ayaklara ilave olarak 100nf C koy ve (-) ye bağla bakalım fark olacak mı
şimdide değişik bişey oldu lede giden + ucu pıcin hangi ucuna değdirirsem değdiriyim led sürekli yanıyor onu taksamda aynı takmasamda aynı acaba pıc imi yaktım

BU KONU İLE ilgili devreler ve yazılımlar yapıyorum ayrıca usb üzerinden de nerde kullanacaksınız tam olarak yazabilirmisiniz burda ledleri yakıp söndürmeden ziyade otomasyon sistemi olucakmı sadece aç kapatmı tam olarak nerelerde kullanılıcak röle kontrol aygıt kontrol bunlarıda yazarsanız öğrenci projesi mi yoksa kullanılıcak bir yerlerde ile yaricak bir projemi belirtiniz e-posta ********* veya buraya ayrıntıları yazabilirsiniz saygılar iyi çalışmalar

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşım devre elemanlarından biri bozulmuş sanırım. Dediğin gibi PIC yanmış da olabilir. Elinde avometre falan varsa bence en baştan ölçmeye başla. İlk önce gerilim kaynağını ölç. (+) ve (-) arası 5V mu? Eğer burası doğruysa ilk önce PIC'teki programı sil tamamen ve doğru pinlerine beslemeyi verip çıkışlarından birini ölç dediğin gibi hangi ucu ölçersen ölç bir yerinden çıkış veriyorsa muhtemelen bozuktur PIC. Eğer çıkış vermiyorsa çok basit bir program yükle. LED'in blink etmesini bir kenara bırak önce. Misal veriyorum. B portunun 1, 3 ve 5 pini sürekli yansın gibi.

basla:
output_high(pin_b1);
output_high(pin_b3);
output_high(pin_b5);
goto basla;

Mesela böyle bir kod olabilir. Bundan sonra PIC'inin 1,3 ve 5 gibi uçlarının çıkışında gerilim var mı bunu ölç.
Bunlar da sağlamsa LED'in şu an sürekli yandığını da göz önünde bulundurursak geriye bir tek kristal kalıyor. Onu değiştirirsin. En azından donanımın sağlam olduğundan emin olmuş olursun.

her taraftan güç verme sorunu vss üçünün tam temas etmenesindenmiş multi metretle ölçtüm kaynak 5 v öbür dediğinizide denedim gene olmuyor osilatörüde değiştirdim.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri