PİRE'lendim :D

Mr_YAMYAM

Profesyonel Üye
Pire'lenmek kelimesi, bir haşarat olgusu değildir.
Yani pireler tarafından vücudum işgal edilmedi. Ancak yine de kaşıntılar tuttuğu için bu kelimeyi kullandım.
Biz elektronikçiler, bir proje düşünürler. Binbir güçlükle bu projeyi geliştirirler. Proje bitiminde istenilen sonuca ulaşılabilirse, o proje tamamlanmış demektir.
Keza ben de uzun bir süre önce bir projeye başlamıştım.
Bu projeyi büyük bir sabır ve metanetle tamamladım ve istediğim sonuca ulaşmış bulunuyorum.
Sizler de tanık olmuşsunuzdur.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/bu-da-benim-amplİfİkatÖr.117485/
Gel gelelim elim ayağım doğru durmuyor. İlla birşeylerle uğraşma isteğim, daima kafamda bir PİRE etkisi yaratıyor. Kaşıntı tutuyor ve daha üst seviye bir cihaz yapabilme isteği doğuyor.
Yahu zaten oldukça kaliteli bir sistem yapmış bulunuyorum. Eve gelen ziyaretçilerin hepsi de ampliyi dinleyince kaşınarak gittiler. Bir kişi bile olumsuz eleştride bulunamadı. Hani keşke şurasını şöyle yapsaydın bile demediler.
O halde neden hala pire'lenip duruyorum :D
Belki de pire'lenmek kelimesini PRE-AMPLIFIER ve POWER AMPLIFIER ikilisi ile bağdaştırdığım içindir :D
Şimdilerde, acaba amplimi, pre-amplifier ve power amplifier ikilisi şeklinde geliştirsem mi diyorum?
Ancak böyle bir projeye adım atacaksam kriterlerimi de ortaya koymalıyım ki, iyi bir amaç uğruna kendimi paralayayım.
ÖN KRİTERLER:
35m2 salon için yaklaşık 120dbA ses seviyesine ve 120dbA lık dinamik alan seviyesine ulaşabilirmiyim.?
120dbA ses seviyesi için hoparlör ve power ampli çıkış gücü önem arzettiği için, direk olarak böyle bir projeye başlamak hayal kırıklığı yaratacaktır. Ancak ampli güçlerini bölersem ve bir pre ampli tarafından kontrol edebilirsem, kaynak buldukça çıkış modüllerini teker teker yapabilirim.
Haliyle her çıkış modülü için ayrı bir hoparlör gurubu da gerekemektedir. Dolayısı ile ciddi bütçeler sözkonusudur.
O halde böyle bir proje için öncelikli olarak iyi kalite bir PRE-AMPLİ tasarlamalıyım. Pre-ampli kriterleri istenilen parametreler doğrultusunda tasarlanabileceği için...
120dbA ses şiddeti için 120dbA dinamik alan isteniyorsa, ampli kazancı istenilen güç için 30 veya 40db olursa, pre-ampli gürültü faktörünün en iyimser hali ile -80db olması zorunludur.
Bu gürültü seviyesine ulaşabilmek sanıldığı kadar kolay değildir. LAMBALI teknoloji ile nispeten ulaşılabilir olsa da, şimdilik bu teknolojiye girmeyi düşünmüyorum.
Yarı iletken teknolojisinde ise bu denli düşük gürültü seviyesine ulaşabilmek sanıldığı kadar kolay ve ucuz olmayacaktır elbette.
Bu durumda sizlerden öneri isteyebilirim.
1 Uzmanlık konum olan ses frekans tekniği doğrultusunda böyle bir proje mantıklımıdır.
2 Amatör telsizci iken yüksek frekans tekniği ile de çok fazlaca ilgilenmiştim. Ancak, yüksek frekanslarda ölçüm ve kalibrasyon tekniği daha pahalı olduğu için, uç noktalara girebilmek elimdeki olanakalarla pek olası görünmemektedir.
Eskiden almış olduğum frekans sayıcım ve frekans üreticim biryerlerde yatıyor.
Osiloskopum zaten bozuk olup, en fazla 200MHz (X10Mag ile) e kadar izin vermektedir.
3 PC teknolojisi ile ilgileniyor olsam da geliştirip üzerinde çalışabileceğim birşeyler göremiyorum.
@serkan_48 , @taydin , @by lent ve ilgili diğer arkadaşlardan öneri beklerim.

Plak çalar bağlayacaksınız herhalde. Bunun için iyi bir preamp lazım hakkaten. Ama ortaya çıkan devrenin performansını nasıl ölçeceksiniz? Osiloskop bunun için çok yetersiz kalır, çünkü osiloskobun kendi gürültü seviyesi ortalama bir preamp'ten bile kötüdür.

Bunun için audio analyzer denen cihaz lazım. Benim kullandığım APx525 cihazının kendi iç THD si %0.0002 ve girişe hiçbirşey bağlı değilken noise floor da -140 dB de :eek:

ap525_thd.PNG

Son düzenleme:
Plak çalar bağlayacaksınız herhalde. Bunun için iyi bir preamp lazım hakkaten. Ama ortaya çıkan devrenin performansını nasıl ölçeceksiniz? Osiloskop bunun için çok yetersiz kalır, çünkü osiloskobun kendi gürültü seviyesi ortalama bir preamp'ten bile kötüdür.

Bunun için audio analyzer denen cihaz lazım. Benim kullandığım APx525 cihazının kendi iç THD si %0.0002 ve girişe hiçbirşey bağlı değilken noise floor da -140 dB de :eek:

Ekli dosyayı görüntüle 43370
İşi bilen kişilerle sohbet tatlı oluyor hocam.
İçimi okudunuz desem yeridir. Haliyle plakçalar olmalı. Bu iş için hazırlıklıyım.
IMG_1265.JPG

IMG_1266.JPG

Tarafımca daha önce tasarlanmış ve ölçümleri yapılmış RIAA pre-ampli kartından yedek elimde bulunmaktadır.
Teknik karakteristikleri.
GAIN= 50db 1KHz For MM 3-5mV headshell.
Max output level=10Vpp
NOISE FACTOR= 5 to 50KHz full spectrum total -72db. A-WEIGHTED LF-82db
RIAA RESPONSE=+/-0.2db 20Hz to 20KHz
THD =%0.02 at 1Vpp output.

Sizin de değinmiş olduğunuz üzere bu ölçümlerin osiloskop ile ölçülebilmesi mümkün değildir. Bu ölçümler işyerimdeki NEUTRIK AUDIO ANALIZER ile yapılmıştır. Avatarımda görülebilir.
Şöyle bir alettir bu gıcık şey :D
A2 (Front-Side).jpg
log2611.jpg

Ayrıca kendimde PC tabanlı bir BLACKMANN-HARRIS spectrum analizer bulunuyor olup, kaba ölçümlerim için oldukça işe yaramaktadır.

Yapmaya başlayın, biz de takip edelim :)

Ben de memleketten plak çaları getireceğim. Salonda marantz sr7011 var, hazır phono girişi de var, hemen bağlayacağım. Umarım pikap kafasında sorun yoktur. 35 yaşında :rolleyes:

Yapmaya başlayın, biz de takip edelim :)

Ben de memleketten plak çaları getireceğim. Salonda marantz sr7011 var, hazır phono girişi de var, hemen bağlayacağım. Umarım pikap kafasında sorun yoktur. 35 yaşında :rolleyes:
Yamyamları takip etmek TACİZ ile adlandırılır :D
Kanıma girmeyin hocam. Başlarım yapmaya haa :confused:
Elbette ki bu iş için sizlerin de önerilerinize ihtiyacım olabilir.
Eğer pre-ampli işine girecek olursam öncelikli olarak KUTU meselesini halletmem gerekir.
İyi bir SHIELDING için ise sizlerin bilgilerine ihtiyacım var.
Eğer bu işe başlayacak olursam, gümüş kaplamalı ve iç tarafı bakır, silisli sac düşünüyorum. Ne dersiniz?
Bu tür malzemeyi hazırda bulamayız. SHIELDING için her türlü önerilere açığım.
Pikaplar konusunda elimden gelen yardıma hazırım hocam. Sizin amplinizin içerisindeki RIAA devresi muhtemelen basit yapıdadır.
Tahmini kazancı 20db civarındadır. Hazır amplilerde durum böyle.
Eğer pikap işine girerseniz size kendi üretimim olan cihazlarımdan hediye edebilirim.
IMG_1267.JPG

Satış amacıyla üretmiş olduğum bu minikler oldukça iyi karakteristiğe sahiptir.
IMG_1269.JPG

40db civarı kazanca ve yaklaşık -68db civarı gürültü seviyesine sahip bu cihazlar piyasada büyük beğeni toplamıştı.
Ancak pazarlamacı firma cazgırlık edince ben de ürünlerimi satmamaya karar vermiştim.

İLAVE:
Ampliniz hiç te fena değilmiş. Oldukça da pahalı bir ürün.
https://urun.n11.com/5arti1-ev-sine...focal-dome-51-hi-fi-sinema-sistemi-P206014221
En beğendiğim özelliği ise DOLBY PROLOGIC II z ve DTS HD MASTER özellikleri.
Linkeki video'yu izleyiniz.
https://www.dolby.com/us/en/technologies/dolby-pro-logic-iiz.html

Son düzenleme:
Konu takibimde her ne kadar bu konulara merakım olsada bilgi birikimim dahil olacak kadar değil.

O nedenle sessizca koltugumda oturum buraya düşen her bilgiyi kemirebilirim düşüncesindeyim.

İlgiyle takip ediyor olacağım. Pikap merakım benimde var ancak bazı nedenlerle bu meraklarımı gideremiyorum.

Bu arada Marantz'ında helali varmış maşallah güle güle kullanınız.

Konu takibimde her ne kadar bu konulara merakım olsada bilgi birikimim dahil olacak kadar değil.

O nedenle sessizca koltugumda oturum buraya düşen her bilgiyi kemirebilirim düşüncesindeyim.

İlgiyle takip ediyor olacağım. Pikap merakım benimde var ancak bazı nedenlerle bu meraklarımı gideremiyorum.

Bu arada Marantz'ında helali varmış maşallah güle güle kullanınız.
@serkan_48
Yiyebilmen için sana bilgi sunuyorum :D
Bizde iken dinlemiş olduğun ses şiddeti takribi 90dbA idi.
Hatırlarsan tatilde kulaklıklar ile dinlemiş olduğun ses şiddeti de aynı idi.
Tabiiki tüm frekanslarda hemen hemen eşitlik unsuru var. Çoğu ampliler tüm frekanslarda bu eşitliği sağlayamamaktadırlar.

Hoparlörlerin duyarlılığı, 1m mesafede 1W referans güçte, elde edilen ses seviyesi, ile ifade edilmektedir.

Benim STK'lı amplim 30W tır. Hoparlörlerimin duyarlılığı 90db/SPL dir. Amplimizin max. gücü ile elde edebileceğimiz max. ses seviyesi 105dbA dır. HESAPLAYALIM.
1W = 90dbA
2W = 93dbA
4W = 96dbA
8W = 99dbA
16W = 102 dbA
32W = 105dbA :D
Demekki 30Wlık Ampli gücümüzle hoparlörümüzün duyarlılığı doğrultusunda bu ses şiddetine erişebilmekteyiz. Oldukça iyi bir değerdir. Zaten bu sebeple bu ses sistemine belli bir kalitede diyoruz.
Hoparlörlerimiz daha kötü olsaydı. Yani duyarlılığı daha az olsaydı ne olacaktı.
Referans seviyesinde elde edebileceğimiz ses şiddetimiz azalacaktı.
ÖRNEK :
85db/SPL duyarlılıklı hoparlörler. Benim amplim ile kullanılıyor olsaydı.
1W = 85dbA
2W = 88dbA
4W = 91dbA
8W = 94dbA
16W =97dbA
32W = 100dbA
Ne oldu? max. ses seviyesi daha düşük kaldı. 100dbA ses şiddeti la 105dbA ses şiddeti arasında neredeyse 4 katı bir güç faktörü vardır. 106dbA olsaydı tam 4 katı olacaktı. Bu da hoparlörlerimizin ne denli önemli olduğunu ifade etmektedir.
Konu içeriğinde bahsetmiş olduğum 120dbA ses şiddetine ulaşabilmem mümkün mü? Hesaplayalım.
hoparlörlerimin duyarlılığı 90dbA ve max RMS dayanma gücü 140W tır.
32W çıkış gücünde 105dbA ses şiddetine erişebildiğimize göre buradan 120dbA ya kadar devam edelim.
32W =105dbA
64W =108dbA
128W =111dbA
256W =114dbA
512W =117dbA
1024W= 120dbA OHAAARAAA :D (Sözüm forumdan dışarı) Benim hoparlörler çoktaaan patladı ve kavruldu. 120dbA ses şiddetine erişebilmek hayal oldu.
NEDEN 120dbA dedik.
İnsan kulağı 120dbA ses şiddetine tahammül edebilir. Bu eşik artık rahatsızlık eşiğidir. Daha yukardaki ses şiddetinde, anlık bile olsa kulaklar hasar görmektedir. Uzun süreli dinlemelerde 90 dbA ve yukarısı ses şiddeti de kulaklarda hasar bırakmaktadır.
Ancak doğada 120dbA gibi yüksek ses seviyesinde olgular da bulunmaktadır.
ses-seviyeleri-ve-konfor.jpg

En üst sınır olan 140dbA ise sadece olası üst sınır olarak sadece değer ifade etmektedir. Bir JET motorlu uçağa 50m yakında iken duyulabilen şiddettir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri