Otomatik Şarjlı Işıldak(Işık Ayarlı) Paylaşım

==DÜZENLENDİ=
Basit bir şarjlı ışıldak çizdim. 22k potansiyometre ile ışık ayarı yapılabiliyor. 24 saat fişte kalmasında bir sakınca yok. İlla şarjlı pile de gerek yok çinko karbon pillerle de kullanabilirsiniz. 9V yassı pil ile çalışıyor. Işık şiddetini düşük kullanırsanız devamlı olarak günlerce yanar.

Kablo bağlantıları şöyle olacak:
2020-02-05-214559_1366x768_scrot.png

PCByi kontrol etmeden basmayın. Aceleye gelen yerler olabilir bir yanlışlık varsa bildirin. Bitince şuna benzemesi lazım:

Full Flavoured Ishıldac.png
Baskı PDFleri ziptedir.

İyi çalışmalar...

Ekli dosyalar

• AyarlıŞLDKontrolkalemi.zip
    37.4 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Tekrar merhaba arkadaşlar devrenin boşta dururken (fişe takılı olmayıp LEDler de sönükken) kendi kendine pili bitirmek gibi bir sorunu vardı, bu sorunu düzelterek yeni baskı şeması oluşturdum. Devredeki değişikliği aşağıdaki resimde görebilirsiniz, ayrıca yeni zip yükledim, yaparsanız güle güle kullanın.

Şarjlı Işıldak Devre Şeması.png

Baskı pdfleri ziptedir.

Ekli dosyalar

• rev.3.Işıldak_baskı.zip
    37.6 KB · Görüntüleme: 4
Tekrar merhaba arkadaşlar devrenin boşta dururken (fişe takılı olmayıp LEDler de sönükken) kendi kendine pili bitirmek gibi bir sorunu vardı, bu sorunu düzelterek yeni baskı şeması oluşturdum. Devredeki değişikliği aşağıdaki resimde görebilirsiniz, ayrıca yeni zip yükledim, yaparsanız güle güle kullanın.

Ekli dosyayı görüntüle 61354

Baskı pdfleri ziptedir.
Elektronikten anlasam kesinlikle yapardım :)

Merhaba paylaşımlar için teşekkürler, gördüğüm bir kaç ayrıntıyı haber vereyim, ilk mesajda 2 pcb arasında fark var, ve kond ler 10mF görünüyor, son mesajdaki şemada 100mF ve pot altındaki 4007 diyot etiketi yok. Ayrıca ledler direk pile bağlı akım sınırlama direnci yok. Biraz daha dikkat lütfen ;).

Ledlerin bir özelliği var mı 10mA olması dışında, link vermeniz de mümkün.

Merhaba paylaşımlar için teşekkürler, gördüğüm bir kaç ayrıntıyı haber vereyim, ilk mesajda 2 pcb arasında fark var, ve kond ler 10mF görünüyor, son mesajdaki şemada 100mF ve pot altındaki 4007 diyot etiketi yok. Ayrıca ledler direk pile bağlı akım sınırlama direnci yok. Biraz daha dikkat lütfen ;).

Evet. Yorum için teşekkürler @by lent.
İlk mesajda iki PCB arasında fark olmasının nedeni, ilk resimde kablolamanın nasıl olacağını, ikincisinde de kartın neye benzeyeceğini kabaca göstermek istemem. Diğer sitelerde belirttim ama burada unutmuşum. Yapacak arkadaşlar sadece PDF dosyalarını basıp ona göre kursunlar.

Kondansatörleri 10uF olarak seçin. 3 ayrı sitede paylaşıyorum, nikimi değiştirmek ve her üç siteye uyarlamak için çok çaba sarfettiriyor affedin, arada gözden kaçmış. Konuyu takip ederlerse yanlış yapmazlar bakın buradan söylüyorum kondansatörler 10uF-35V olacak. 100uF de uysa da, elektrik kesilince anında yanmaz, yumuşak başlar bu yüzden 10 daha uygundur. 2N2222 tarafındaki kondansatörü bağlamamayı da deneyebilirsiniz. Çok birşey değişeceğini sanmıyorum.

Pot altındaki diyot, 1n400X herhangi biri olabiliyor, hatta, 1N4148 gibi küçük sinyal diyodu bile takabiliyorsunuz. Oradaki görevi akım yönüne göre transistörün LED'leri susturmasını sağlamak.

LEDlerin seri direnci yok evet. Bunun nedeni, transistörün beyzine yeteri kadar direnç uygulanmış olması olarak düşündüm(10k ve 22k pot). Yine de istenirse, LEDleri sıraladığımız PCB'ye giden yola seri 47 Ohm uygulanabilir. Ama bence gerek yok, dediğim gibi beyze bağlı 22k min.de bile olsa, 10k direnç yeterli olur diye düşünüyorum. Siz bilirsiniz. İşin doğrusu, her led'e seri birer direnç bağlamaktır. Ama ben burada bunu uygulamaya gerek görmedim.

LEDler her elektronikçide bulunan standart 5mm şeffaf BEYAZ, 10mA LED. 20mA da uyar. Ama pil ömrünü bitirir. 10x10mA=100mA. Sıradan çinko karbon pil çok olsun 150mAh olsun. Zor dayanıyor zaten. Şarjlı piller de keza öyle. Pili idareli kullanabilmek için 10 adet 10mA bence yeterli. Link atmaya gerek görmüyorum.

Teşekkür ederim.

Varsa daha yazabilirsin. Ayrıca diğer sitede açıklamalı yorum yazdım.

Ledlerin direk pile bağlı olması gerekiyor zaten. Akım sınırlamaya gerek te yok zaten :) Direnç kullanmak isteyenler kullanabilir. Ama bence hiç gerek yoktur.

Doğrudan bağlı olursa sürekli yanar. Mesele elektrik kesilince yanması.;)
Elektrik kesilince yanar :)
Bu devreye yorum yapacak en iyi usta olarak gördüğüm kişi burada @kesmez hocamdır.
Ben zaten anlamam elektronikten :)

Son düzenleme:
Ledlerin direk pile bağlı olması gerekiyor zaten. Akım sınırlamaya gerek te yok zaten :) Direnç kullanmak isteyenler kullanabilir. Ama bence hiç gerek yoktur.

Burada yorum yapiyorsunuz yorumdan bu isten anladiginiz dusunuluyor. :):):D

Elektrik kesilince yanar :)
Bu devreye yorum yapacak en iyi usta olarak gördüğüm kişi burada @kesmez hocamdır.
Ben zaten anlamam elektronikten :)

Burada da elektronikten anlamadiginizi soyluyorsunuz. Ne garip dunya
Tezatlarla dolu. :):)

Burada yorum yapiyorsunuz yorumdan bu isten anladiginiz dusunuluyor. :):):D

Burada da elektronikten anlamadiginizi soyluyorsunuz. Ne garip dunya
Tezatlarla dolu. :):)
Ben yorum yapabiliyorum.
Yani işin mantığını biraz biliyorum.
İş elektronik devre kurmak olunca o işte yokum.
Yani uğraşmıyorum öyle işlerle demek istiyorum :)
Bu arada türkçem biraz zayıf. Tam olarak istediğimi anlatamıyorum.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri