Osilatör ve mosfet sürücü devresi tavsiye

0M42

Katılımcı Üye
Merhaba, 1 khz ile 500 khz arası ayar yapabileceğim high side&low side bir osilatör ve mosfet sürücü devresine ihtiyacım var.

Sürücü olarak IR2101 ve IR2110 u inceledim bu iki sürücünün tam olarak birbirinden farkı nedir? Datasheet lerine bakınca sanki bir fark yok gibi. Ayrıca bu sürücü entegrelerini tavsiye edermisiniz? Şu nedenden ötürü onu kullanma bunu kullan diyebileceğiniz önerilere her şekilde açığım.

https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/323402/IRF/IR2110.html

https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/89660/IRF/IR2101.html

Osilatör entegresi için de bir tavsiyeniz olursa çok sevinirim.

Tl494 var osilator icin ama 1 - 300 kHz icin. Siz daha yuksek frekans istiyorsunuz.

Suruculere detayli bakmak lazim illa bir farki vardir

2110 daha iyi ..
daha hızlı ve mosfet akım sürme kapasitesi daha iyi.
ikisinind 2 beslemesi var. kontrol kısmı ile mosfet besleme kısmı birbirinden ayrı.
izolasyon gerekmiyorsa tek beslemede yapabilirsiniz. vdd+vcc , vss+gnd birleştirilerek.
entegreleri kullanmadım pdf bilgilerine göre yorumladım. hata olabilir.

Kesmez hocam sürücünün gate besleme voltajını 3. vcc bacak mı belirliyor? Mosfet besleme kısmından kastınız nedir bu kısmı biraz daha detaylandırabilirmisiniz ayrıca ben bu sürücü ile (ir2110) kaç tane mosfeti aynı anda anahtarlayabilirim (paralel bağlantı) bu bilgiyi pdf te göremedim

Kesmez hocam sürücünün gate besleme voltajını 3. vcc bacak mı belirliyor?
Evet bu voltaj 12 -15 volt arası olmalı.
Mosfet besleme kısmından kastınız nedir bu kısmı biraz daha detaylandırabilirmisiniz
entegrenin giriş kısmının beslemesi Vdd- Vss arasına uyguladığınız voltajla yapılıyor. tipik 5v. 9-13 uçları arası.
Mosfetler ise 12-15 volt arası gerilimle beslenmesi gerekiyor. yani Vcc-gnd arası yani 3 ve 2 uçları.
mosfet beslemesi yüksek voltajla temas halinde. bu uca dokunursanız çarpılırsınız. yani 3 ve 2 uçları.
yani 2 ayrı besleme kullanılmasının sebebi kontrol yani giriş kısmını yüksek voltajdan izole etmek.

Fakat siz benim için izolasyonun önemi yok derseniz. 9 ile 3 uçlarını ve 13 ile 2 uçlarını birbirine kısa devre ederek de entegreyi besleyip çalıştırabilirsiniz.
Bu durumda entegreyi tek kaynaktan besleyebilirsiniz. fakat voltajınız 12-15 volt arası olmak zorunda.

Peki üstadım izolasyon hangi durumlarda gereklidir? Yoruyorum sizi ama bu kısmıda detaylandırmanızı isteyeceğim :)

Şu devreyi kurup bir deneme yapmak istiyorum;

P7XNzv.png

Bu arada cevabınız için de çok teşekkür ederim.

siz 300v dc gerilimi nasıl elde edeceksiniz. 220v ac gerilimi doğrultarak mı. yoksa seri bağlı akü grubuylamı.
Eğer 220 doğrultup şemadaki gibi vss ile com uçlarını birleştirirseniz. yukarıdaki bağlantıda 5v kısmı sizi çarpar.
akü grubu kullanırsanız çarpılmazsınız.
her durumda çarpılmamamak için 2 tane birbirinden bağımsız gerilim kaynağına ihtiyaç var 5v ve 12 volt.
bu iki gerilimin - uçlarını yani vss ile com uçlarını birleştirmemelisiniz.

300 volt DC gerilimi 220 volt AC doğrultarak elde ediyorum sürücü kısmı ile son sorum ise ir2110 ile birbirine paralel kaç adet mosfeti anahtarlayabilirim eklediğim şemadaki gibi H köprü yaptığımı varsayarsak?

Serkan hocam TL494 low side high side çalışıyor mu? Datasheet ine bakıyorum öyle bir çıkış göremiyorum yoksa ek işlemler ile o şekilde de çalıştırılabiliyor mu çalıştırabiliyorsa bunu hangi bacaklar ile yapıyor bu noktada takıldım.

Qgate değeri düşük olan mosfetlerden bir kaç tane paralel bağlayabilirsin. yüksek ise 1 tane bağla. toplam q gate (coloumb) 100 coloumbu geçmesin.
eğer anahtarlama frekansı düşükse mesela 10khz altındaysa 200 columb toplam qgate olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri