ohm nedir

ben şunu demek istiyorum mesela benim basım çıft bobin 2 ohm 4 ohm 8 ohm şeklinde kullanabiliyorum ve diyelimki anfimde 2, 4, ve 8 ohm şeklinde ayarlanabiliyor hangisini tercih etmeliyim Tabiki bas ve anfi aynı omaj da kullanmak şartıyla hangi omaj daha iyidir

ben şunu demek istiyorum mesela benim basım çıft bobin 2 ohm 4 ohm 8 ohm şeklinde kullanabiliyorum ve diyelimki anfimde 2, 4, ve 8 ohm şeklinde ayarlanabiliyor hangisini tercih etmeliyim Tabiki bas ve anfi aynı omaj da kullanmak şartıyla hangi omaj daha iyidir

Bas-refleks hoparlörde omajın çok düşük olması daha tok ve çok net sesi de (Hi-fi = Aslına çok sadık kalan,aslının tıpatıp aynisi) verir.Bu nedenle profesyonel hi-fi sistemleri için bas-refleks hop.üreten imalatçılar,mümkün olan en düşük omajda bu hop.lerin omajını düşük tutup piyasaya verir.(Profesyonel hi-fi sistemleri için) Yani sonuç olarak bunu göz önüne alarak çok iyi bir bas kalitesi için bu bas-refleks hop.ler için bir seçim yapılırsa 2 ohm.'luk hop. empedansıyla amfi çıkış empedansı için 2 ohm da uygunsa birlikte kullanılması çok daha iyidir. (Alınan ses kalitesiyle tadından yenmez,yani müzik sesinin gerçek bir müzik sesi olabilmesinde,hi-fi olabilmesinde katkısı büyük olur ve sonuçta elde edilen müzik de çok doyurucu olur.) Kolay gelsin.

tekrar rahatsız ediyorum ama bi sorum daha olacaktı.. Şimdi subwoofer'ın çift bobin olanları varya bunun bi girişine bass bi ses girsek diğer girişine biraz daha tiz bir ses girsek ikiside ayrıayrı çalarmı? Yoksa bi sorunmu çıkıarır? ... :)

ve bi sorum daha... 2 tane anfinin çıkışlarını birbirine baglayabilirmiyiz (örneğin A anfisinin çıkışıyla B anfisinin çıkışları paralel bağlayıp köprüleme işlemi yapıp ses çıkışının yükselmesini saglayabilirmiyiz) ?

- - - Updated - - -

lütfen bu 2 soruma cevap verin.... :)

tekrar rahatsız ediyorum ama bi sorum daha olacaktı.. Şimdi subwoofer'ın çift bobin olanları varya bunun bi girişine bass bi ses girsek diğer girişine biraz daha tiz bir ses girsek ikiside ayrıayrı çalarmı? Yoksa bi sorunmu çıkıarır? ... :)

Bass hoparlörler tiz yada orta frekans ses vermek için yapılmaz, iki bobine farklı frekansta sinyal girerseniz çorba olur... Zaten ses sistemlerinde amaç hoparlörlere olduğunca filtreli (alçak-orta-yüksek) frekansta ses girmek...

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
450,000
Son üye
ozproje46

Yeni konular

Geri