Ntc-ptc?

NASIL YAPILIR.? HOW DO?
İlgili ısıl direncin yerine bir potansiyometre bağlanır. Olası değer 10k
Potansiyometrenin ayarı kombide görülen ve ortam sıcaklığınını doğru gösterecek şekilde pot çevrilir.
Ortam sıcaklığı bire bir doğrulandıktan sonra pot yerinden sökülür ve bağlanan iki ucu ölçülerek direnç değeri tam olarak bulunur ve not edilir.
Örneğin ortam sıcaklığı 20'C ise pot çevrilerek okunan değer de 20'C olacak şekilde ayarlanır.
Daha sonra pot yerine yine takılır ve pot bir yönde bir miktar çevrilir.
Bu durumda hem potun değeri hem de göstergede okunan sıcaklık değeri değişecektir. Dolayısı ile yükselen değeri referans alacak olursak, 30'C okunduğunda pot tekrar sökülerek iki ucundaki direnç yine ölçülür.
Pottaki değişim sıcaklık artışına göre artmışsa kullanılacak eleman PTC dir.
Pottaki değişim sıcaklığın artışına göre azalmışsa eleman NTC dir.
ölçülen değerin SET edilmesi.
Yukarda ilk okumada not edilen ve dış ortam sıcaklığını doğru olarak okuduğumuz direnç değerinde ısıl eleman (NTC veya PTC) temin edilir.
Okunan set direnci küsürlü bir omaja sahipse...Örneğin 7.5K PTC olsun
5k PTC temin edilerek PTC ye seri bir 5k lık trimpot bağlanarak dış ortam sıcaklığının tam okunacağı değer bu trimpot ile ayarlanır ve bırakılır.
Tam pes etmişken yeni bir fikir yarın ilk iş denemek
Aklıma gelen doğrumu ne dersiniz araya oda termostatı bağlantısı
Anlamadım hocam nasıl
Aklıma gelen doğrumu ne dersiniz araya oda termostatı bağlantısı
Anlamadım hocam nasıl

Anlamadım hocam nasıl

Viessmann vitopend 200 kombiye özel dış hava sensörlü panel takılıyor önünde istenilen dereceye getirmek için oda termostatı gibi panel
Örneğin 22 dereceye ayarlıyorsun kombi yazılımı ve dış hava sensörü ile hesaplıyor ona göre çalıştırıyor .

2022-02-01 23.47.21.png

2022-02-01 22.54.56.png

Normal hali dış hava sensörsüz panel

2022-02-01 23.39.12.png

Son düzenleme:
Bu fotoğrafdaki modülasyonlu oda termastadı denilen cihaz sanırım. Dış hava sensörünü halledeyim sonraki adım modülasyonlu oda termostadı

Son düzenleme:
NASIL YAPILIR.? HOW DO?
İlgili ısıl direncin yerine bir potansiyometre bağlanır. Olası değer 10k
Potansiyometrenin ayarı kombide görülen ve ortam sıcaklığınını doğru gösterecek şekilde pot çevrilir.
Ortam sıcaklığı bire bir doğrulandıktan sonra pot yerinden sökülür ve bağlanan iki ucu ölçülerek direnç değeri tam olarak bulunur ve not edilir.
Örneğin ortam sıcaklığı 20'C ise pot çevrilerek okunan değer de 20'C olacak şekilde ayarlanır.
Daha sonra pot yerine yine takılır ve pot bir yönde bir miktar çevrilir.
Bu durumda hem potun değeri hem de göstergede okunan sıcaklık değeri değişecektir. Dolayısı ile yükselen değeri referans alacak olursak, 30'C okunduğunda pot tekrar sökülerek iki ucundaki direnç yine ölçülür.
Pottaki değişim sıcaklık artışına göre artmışsa kullanılacak eleman PTC dir.
Pottaki değişim sıcaklığın artışına göre azalmışsa eleman NTC dir.
ölçülen değerin SET edilmesi.
Yukarda ilk okumada not edilen ve dış ortam sıcaklığını doğru olarak okuduğumuz direnç değerinde ısıl eleman (NTC veya PTC) temin edilir.
Okunan set direnci küsürlü bir omaja sahipse...Örneğin 7.5K PTC olsun
5k PTC temin edilerek PTC ye seri bir 5k lık trimpot bağlanarak dış ortam sıcaklığının tam okunacağı değer bu trimpot ile ayarlanır ve bırakılır.
Potansiyometreyi kombinin termistör ucuna bağladım (bağladığım potonsiyometrenin değeri çok yüksekti sanırım) potansiyometreden ayar yaparak 25dereceyi gördüm ohm metreyi 20k ya ayarlayıp ölçtüğümde 12k değer okudum bana lazım olan termistör 12k. Sıra geldi ntc mi ptc mi olduğunu anlama işi potansiyometreyi kıstığımda sıcaklık düştü yükselttiğimde ise sıcaklık arttı yani PTC sanırım ptc12k diye bir termistör yok :) nette biraz araştırdım ama hep ntc var

10K ya seri bir tane 5K trimpot bağlamalısın.
Trimpot ile tam dereceyi görünceye kadar ayarlayıp sabitlersin.
Yarın birde öyle denilelim bakalım sonuç ne olacak.
Dün airfel ve daikın a mail attım durumu anlattım ve modülasyonlu oda termostatı sordum bugün daıkın dan aradılar bana bulunduğum bölgedeki servisin numarasını verdiler servisden tedarik edebileceğimi söylediler:) bende aradım servisi sordum "dış ortam sensörü taktırmak istiyorum dedim " oda termostatı mı dediler hayır dedim ve anlattım yalancıkdan kombinin modelini sordu ve uyumlu değil dediler :) servisler bile olaydan bi haberler

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri