Isı Sensörleri (PTC, NTC, Termokupl)

Konusu 'Sensörler & Algılayıcılar' forumundadır ve mert63 tarafından 18 Ağustos 2009 başlatılmıştır.


 1. mert63

  mert63 Üye

  Katılım:
  11 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  38
  Beğenilen Mesajları:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  Meslek:
  ceryancı
  Ortamdaki ısı değişimini algılayan cihazlara ısı veya sıcaklık sensörleri denir. Bir çok maddenin elektriksel direnci sıcaklıkla değişir. Sıcaklığa karşı hassas olan maddeler kullanılarak sıcaklık kontrolü ve sıcaklık ölçümü yapılabilir. Sıcaklık ile direnci değişen elektronik malzemelere; term (sıcaklık) ve rezistör (direnç), kelimelerinin birleşimi olan termistör denir. Termistörler genellikle yarı iletken malzemelerden üretilirler. Termistör yapımında çoğunlukla oksitlenmiş manganez, nikel, bakır veya kobaltın karışımı olan maddeler kullanılır.

  Termistörler ikiye ayrılır.
  PTC (sıcaklıkla direnci artan termistörler)

  PTC’nin çalışma prensibi; Bulunduğu ortamın veya temas ettiği yüzeyin sıcaklığı arttıkça elektriksel direnci de artan elektronik devre elemanlarıdır.

  PTC’lerin kullanım alanları; PTC’ler – 60 °C ile +150 °C arasındaki sıcaklıklarda kararlı bir şekilde çalışabilirler. 0.1 °C’ ye kadar duyarlılıkta olanları vardır. Daha çok elektrik motorlarını fazla ısınmaya karşı korumak için tasarlanan devrelerde kullanılırlar. Ayrıca ısı seviyesini belirli bir değer aralığında tutulması gereken tüm işlemlerde, tüm devrelerde kullanılabilir.

  PTC’nin çalışma prensibi; PTC’yi uçlarından ohmmetreye ohmmetreye bağladığımızda ilk olarak oda sıcaklığında PTC’nin üzerinde yazılı olan değeri okumamız gereklidir. Daha sonra mum veya benzeri bir araç ile ısıttığınızda direnci yükselir ise PTC sağlamdır. Bunun dışında bir durum gerçekleşiyor ise PTC arızalı demektir.
  NTC (Sıcaklıkla direnci azalan termistör)

  NTC’nin çalışma prensibi; Bulunduğu ortamın veya temas ettiği yüzeyin sıcaklığı arttıkça elektriksel direnci azalan devre elemanıdır. PTC’lerin tam tersidirler.

  NTC’lerin kullanım alanları; NTC’ler – 300 C° ile +50 C° arasındaki sıcaklıklarda kararlı bir şekilde çalışabilirler. 0.1 C°’ye kadar duyarlılıkta olanları vardır. Daha çok elektronik termometrelerde, arabaların radyatörlerinde, amplifikatörlerin çıkış güç katlarında, ısı denetimli havyalarda kullanılırlar. PTC’lere göre kullanım alanları daha fazladır.

  NTC’nin sağlamlık testi; NTC’yi uçlarından ohmmetreye bağladığınızda ilk olarak oda sıcaklığında NTC’nin üzerinde yazılı değeri okumamız gerekiyor. Daha sonra mum veya benzeri bir araç ile ısıttığımızda direnci azalıyor ise NTC sağlam demektir. Bunun dışında bir durum gerçekleşiyorsa NTC arızalıdır.
  Termokupl (Isılçift)

  Termokuplların çalışma prensibi; Bütün iletkenler ısıtıldıklarında içlerinde bulunan elektronlarda bir hareketlenme meydana gelir. Ancak bu hareketlenme çeşitli iletkenler arasında farklılık gösterebilir. Bu maddenin ayırt edici özelliklerinden biridir. Biz de iletkenlerin bu farklarından yararlanarak sıcaklık ölçümü yapabiliriz.

  İki farklı iletkenin birer uçları birbirine kaynak edilip ya da sıkıca birbirine bağlanıp boşta kalan uçlarına hassas bir voltmetre bağlandığında, eğer birleştirdiğimiz ucu ısıtırsak, sıcaklıkla orantılı olarak voltmetrede mV’lar mertebesinde bir DA gerilim elde ederiz. Elde ettiğimiz gerilimin değeri kullandığımız metallerin sıcaklığa verdiği tepki ile orantılıdır.

  Termokupllar evresel etkenlerden zarar görmemesi için genelde birleşim noktası bir kılıf içinde bulundurulur.

  Ayrıca termokupullar gerilim ürettikleri için aktif transdüserlerdir. PTC ve NTC ise pasif transdüserlerdir. Çıkış gerilimleri çok düşük olduğundan, daha çok çıkışına bir gerilim yükseltici bağlanarak kullanılır. Termokuplun yapımında genellikle bakır, demir, konstantan, platin, mangan, nikel gibi metaller kullanılır.

  Termokuplların kullanım alanları; Termokupllar -200 °C ile +2300 °C arasında çalışabildiklerinden endüstride en çok tercih edilen ısı kontrol elemanlarıdır. Genellikle endüstri tesislerindeki yüksek sıcaklıkta çalışan kazanların ısı kontrolünde kullanılır.

  Termokuplların sağlamlık testi; Avometre milivolt (örneğin;200mV.) kademesine alınır. Termokuplun uçlarına avometrenin prop uçları sabitlenir. Termokuplun ucu havya yada çakmakla ısıtılır.

  Avometrenin ekranında gerilim değişimi olup olmadığı gözlenir. Gerilim değişimi varsa termokupl sağlamdır.

  alıntıdır
   
  Son düzenleme: 18 Ağustos 2009
  etuzuner bunu beğendi.
 2. aycoor

  aycoor Üye

  Katılım:
  25 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  93
  Beğenilen Mesajları:
  5
  Ödül Puanları:
  3
  bilgi için teşekkür ederim.
  ben termokupl testi için milivolt metreyi nasıl bağlayacağımı anlamadım termokuplda bir çıkış var voltmetrede iki bunu anlatırsanız sevinirim
  aycoor
   
 3. D o l f TEK

  D o l f TEK Üye

  Katılım:
  9 Haziran 2011
  Mesajlar:
  60
  Beğenilen Mesajları:
  1
  Ödül Puanları:
  3
  Meslek:
  Mühendis
  Voltmetrede 2 çıkış var derken neyi kastettiniz. Voltmetre de çıkış olmaz. Onlar giriştir. Biri akım ölçmek diğeri ise gerilim ölçmek içindir.
   
 4. ismkir

  ismkir Üye

  Katılım:
  13 Ocak 2008
  Mesajlar:
  16
  Beğenilen Mesajları:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  NTC ve PTC ler doğrusal değildir fakat belli sıcaklıklarda doğrusal olarak kabul edilip matemeatiksel olarak modellenebilir. Bkz Steinheart metodu...
   
 5. melisius

  melisius Üye

  Katılım:
  11 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  17
  Beğenilen Mesajları:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Sensörlerin iç yapılarının şekli var mı ?
   
 6. itiraf

  itiraf Üye

  Katılım:
  17 Eylül 2009
  Mesajlar:
  22
  Beğenilen Mesajları:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Meslek:
  Mekatronik Mühendisi ve Uluslarası İlişkiler Uzman
  aslında bunlar günümüz literatüründe sensörden bile sayılmıyor, yani sensörün tanımına girmeyen ürünler olarak kabul ediliyor ama maalesef netten yapılan araştırmaların çoğu bunlardan sensör diye bahsediyor insanlarda da kafa karışıklığı yaratıyor.
   
 7. oddish888

  oddish888 Üye

  Katılım:
  17 Ocak 2010
  Mesajlar:
  12
  Beğenilen Mesajları:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  kizilotesi ici sensoru gibi bir malzeme var midir ?
   
 8. flyhansky43

  flyhansky43 Üye

  Katılım:
  11 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  20
  Beğenilen Mesajları:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  bitirme projemde iyi işime yaradı teşekkür ederim :)
   
 9. efekentli4809

  efekentli4809 Üye

  Katılım:
  15 Mart 2009
  Mesajlar:
  22
  Beğenilen Mesajları:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Meslek:
  Elektrik Teknikeri
  okulda anlatılanla aynısı ama teşekkürler ...Ç))
   
 10. kullan

  kullan Üye

  Katılım:
  11 Kasım 2008
  Mesajlar:
  5
  Beğenilen Mesajları:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  piyasa en çok NTC kullanılmaktadır. yukrıda verilen bilgi megep modüllerinde bulunmaktadır
   

Sayfayı Paylaş