Ntc-ptc?

İlker8383

Üye
Merhaba arkadaşlar
Airfel marka kombi kullanıcısıyım kombiye dış hava sensörü takmak istiyorum fakat internette hiç bir bilgi bulamadım kullanım kılavuzunda bağlantı şemasında sadece "NTC" ibaresi olduğu için bende ntc10k termistör bağladım Kombide hava sıcaklığı 10derecelerde olmasına rağmen 35dereceleri gösterdi sensörü elimle tutup ısıttığımda derece 20derecelere kadar düştü hata kullanım kılavuzundamı acaba PTC termistör mü takmalıyım acaba.

Ekli dosyalar

• 16436517669812132515006.jpg
    16436517669812132515006.jpg
    207.4 KB · Görüntüleme: 37
Cevabınız için teşekkür ederim
Bu konuları okumuştum ama sorun NTC termistör taktığımda termistörü ısıttığımda kombideki dış sıcaklığı gösteren kısımda sıcaklığın düşmesi termistör soğudukça da sıcaklığın artması

Cevabınız için teşekkür ederim
Bu konuları okumuştum ama sorun NTC termistör taktığımda termistörü ısıttığımda kombideki dış sıcaklığı gösteren kısımda sıcaklığın düşmesi termistör soğudukça da sıcaklığın artması

Eski evimde viessmann vitopend 200 dış hava sensörlü
Tam bilmiyorum
Bulunduğunuz il ( yöre ) için parametre ayarı ? ve diğer ne ise .
Kitapcığınıda olması gerekir servis ayarları .

Daikin kombi Dış hava sensörü

Değerlerini bilmediğim 3farklı ntc termistör denedim hepsinde de termistörü ısıtınca sıcaklık değeri düşüyordu sadece PTC deneyemedim.
Kullanma klavuzunda NTC yazmasına rağmen PTC olma ihtimali olabilirmi

NTC Thermistor 102 1K

Son düzenleme:
Değerlerini bilmediğim 3farklı ntc termistör denedim hepsinde de termistörü ısıtınca sıcaklık değeri düşüyordu sadece PTC deneyemedim.
Kullanma klavuzunda NTC yazmasına rağmen PTC olma ihtimali olabilirmi

Evet sicaklik ters çalışıyorsa ptc takmalisiniz. Ntc yanlış olmuş. Neden öyle yazmışlar bilemem ama sensor tipinin ters olduğu aşikar.

Ptc ile deneyip sonucu yazarsanız seviniriz. Ama kaclik ntc olacak onu bilmiyorum.

Merhaba arkadaşlar
Airfel marka kombi kullanıcısıyım kombiye dış hava sensörü takmak istiyorum fakat internette hiç bir bilgi bulamadım kullanım kılavuzunda bağlantı şemasında sadece "NTC" ibaresi olduğu için bende ntc10k termistör bağladım Kombide hava sıcaklığı 10derecelerde olmasına rağmen 35dereceleri gösterdi sensörü elimle tutup ısıttığımda derece 20derecelere kadar düştü hata kullanım kılavuzundamı acaba PTC termistör mü takmalıyım acaba.
Hocam yetkili servise danışın bence. Airfel kombi Japon patentli diye biliyorum Japonlar böyle hatalar yapmaz genelde.

PT 1000 ( mavi ) olabilir . ( benim ki ) kombi paneli değişiyor dış hava sensörlü takılıyor ve parametre ayarları ? galiba var .

ve NTC 10k diğeri ( çeşitli )

dış hava s.png

dış.png

dış1.png

Son düzenleme:
NTC ve PTC termistör tipi sensördür.

NTC termistörleri, “Negatif Sıcaklık Dayanım Katsayısı” na sahip yarı iletkenlerdir. NTC termistörlerinin direnci, sıcaklık arttıkça azalır. PTC termistörler, “Pozitif Sıcaklık Dayanım Katsayısı” na sahip dirençlerdir. PTC termistörlerinin direnci, sıcaklık arttıkça artar.

Sizin ölçüm deneyiminize göre taktığınız sensör NTC sıcaklığa göre ters çalışmaktadır. Size elinizdeki sensörün çalışma mantığına göre tersi çalışan bir ürün lazım.

Bu üründe yukarıda tanımladığıma göre PTC tipi sensör işinizi görecektir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri