Npn ve pnp sensör seçimi

engin92

Üye
Arkadaşlar merhaba

npn veya pnp sensörler hakkında bir soru sormak istiyorum.

avrupai ürünler genellikle pnp tip sensör oluyor, uzakdoğu ürünleri genelde npn olmaktadır. bunun bir anlamı var mıdır ? teknik olarak arasındaki farkları ve bağlantı tiplerini biliyorum ancak neden böyle bir tercih yapıldığını anlayamadım. yada şöyle sorayım. hangi seçim daha doğru olur ? npn mi pnp mi ?

yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalışmalar dilerim.

sensör gördüğünde sinyal ucu ve kahverengi kablo -24 volt çıkış veriyorsa NPN sensördür.
sensör gördüğünde sinyal ucu ve mavi kablo +24 volt çıkış veriyorsa PNP sensördür.
elimizde bir s7 1200 plc olduğunu düşünelim girişlerini besledik +24 volt ve - olarak. input girişleri içinde ayriyetten M kanalına - yi köprü atıyoruz.
yani input girişlerine ( - ) vermiş oluyoruz. ve input girişlerinde sinyal algılamamız için input girişi yapılan bir PNP sensör düşünelim sensör gördüğünde +24 volt sinyali gönderiyor ve sinyal algılanmış oluyor.
eğer NPN bir sensörü bağlasaydık -24 volt göndericekti zaten bizim input girişlerimiz - olduğu için sinyali alamıycaktık.

meslekte yeniyim yanlışım varsa kusura bakmayın

pnp daha doğru seçim olur bence. çünkü çıkış ucunda her zaman 24 olmaz , böylece kısa devre veya çarpılma riski olmaz. gerçi 24v çarpmaz ya...

Ben de PNP taraftaraıyım bir kaç tane NPN sistemde arıza kontrolü çok zor oluyor plc nin output çıkışını ölçmek çok sıkıntı oluyor uzakdoğu özellikle Japonlar NPN kullanır.Kablolar da kısa devre olursa NPN de kısa devre koruması olması nedeniyle tercih edilir PNP de kısa devrede power supply arızaya geçer direk
Sensörlerin kahve rengi kablosu +24 mavi kablosu -24 veya 0v siyah ucu da çıkış ucudur siyah ucundan +24 çıkan PNP 0V yani -24VDC çıkan NPN dir.

• Beğen
Tepkiler: huh
artık kullan at dönemindeyiz, tamir işi oldukça zor, yapılan tasarlanan sistemler tamir edilmemek üzerine yapılıyor. çünkü başka türlü para kazanamıyorlar. yapılan sistemin pnp veya npn olması sıkıntı değil onun arkasınadaki devreye bakmak lazım. tasarımcı sen olsan hangisini seçerdin? tabii ki tamir olamayacak ve senden yeni ürün satacak olanı seçerdin.

Kaldı ki gömülü yazılımlar şu kadar saat çalışınca arızya geç gibi.
yeni nesil cihaz dünya markası VİCTRON- MASTERVOLT tamiri mümkün değil, garanti kapsamındakini anında yenisi ile değiştiriyor, baştan sona tüm elemanları ölçüyorum sağlam ama yazılım kısımı kilitli ve çalışmıyor

pnp daha doğru seçim olur bence. çünkü çıkış ucunda her zaman 24 olmaz , böylece kısa devre veya çarpılma riski olmaz. gerçi 24v çarpmaz ya...
tam anlayamadım. çıkış ucunda 24 olmaz dediğiniz ne demek yani ? o mantıkla gidecek olursak npn'de de çıkış ucunda voltaj olmayabilir.
Ben de PNP taraftaraıyım bir kaç tane NPN sistemde arıza kontrolü çok zor oluyor plc nin output çıkışını ölçmek çok sıkıntı oluyor uzakdoğu özellikle Japonlar NPN kullanır.Kablolar da kısa devre olursa NPN de kısa devre koruması olması nedeniyle tercih edilir PNP de kısa devrede power supply arızaya geçer direk
Sensörlerin kahve rengi kablosu +24 mavi kablosu -24 veya 0v siyah ucu da çıkış ucudur siyah ucundan +24 çıkan PNP 0V yani -24VDC çıkan NPN dir.
sizin bahsettiklerini output için mi sensör için mi ? temel mantık olarak pnp'de de npn'de de arıza kontrolü yapılabilir sensör için. birisi negative diğeri pozitif voltaj verecektir çıkış olarak. neden pnp seçtiğiiniz anlamadım.

Son düzenleme:
Tercih konusunda bende fikrimi söyleyim.
makine üzerinde sürücü ve motorlardan kaynaklanan elektriksel gürültüler plc girişlerine PNP
sensörler bağlanmışsa yanıltabiliyor.
Ancak NPN çıkışlı sinyaller bu gürültülere daha dayanıklı.

sizin bahsettiklerini output için mi sensör için mi ? temel mantık olarak pnp'de de npn'de de arıza kontrolü yapılabilir sensör için. birisi negative diğeri pozitif voltaj verecektir çıkış olarak. neden pnp seçtiğiiniz anlamadım.
NPN sistemler ister plc olsun ister sensör olsun bence sıkıntılı

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri