Npn ve pnp sensör seçimi

Ben kendi bildigimi ve uygulamalarımda kullandıgım mantıgı şöyle açıklayayım.
Düşüninki onlarca kablo yanyana ve birbirlerine parazit yaratıyorlar.
Eger sizin cihazınıza giden bilgi eger + sinyale ihtiyac duyuyorsa,işte bu etrafındaki endüklenmelerden etkilenebilecegi ve hatalı bilgi alabileceginiz anlamına gelir..
Tersine cihazınıza giden bilgi - sinyale ihtiyac duyuyorsa,kendi üzerinde zaten + var demektir ve üzerine eklenecek herhangibir parazit sizin datanızı bozamayacak demektir.
İşte bu yüzden ben sensor kullanacagım zaman algılama yokken pozitif,algılama anında negatif sinyal veren sensörleri kullanmayı tercih ediyorum ve devrelerimi buna göre dizayn ediyorum.
Ayrıca bunun bir faydasıda sensor kablosunun kopması durumunda algılayıcı cihazın(plc,elektronik kart vs) bilgisi olmuş oluyor.Mesela limit swich sensorunun kablosunun kopmasını düşünün.

Programlama mantıgında biraz daha zor ve ters olsada ben bunun dogru bir yaklaşım oldugunu düşünüyorum.

Tercih konusunda bende fikrimi söyleyim.
makine üzerinde sürücü ve motorlardan kaynaklanan elektriksel gürültüler plc girişlerine PNP
sensörler bağlanmışsa yanıltabiliyor.
Ancak NPN çıkışlı sinyaller bu gürültülere daha dayanıklı.
İşte aradığım cevap 👍

Ben de PNP taraftaraıyım bir kaç tane NPN sistemde arıza kontrolü çok zor oluyor plc nin output çıkışını ölçmek çok sıkıntı oluyor uzakdoğu özellikle Japonlar NPN kullanır.Kablolar da kısa devre olursa NPN de kısa devre koruması olması nedeniyle tercih edilir PNP de kısa devrede power supply arızaya geçer direk
Sensörlerin kahve rengi kablosu +24 mavi kablosu -24 veya 0v siyah ucu da çıkış ucudur siyah ucundan +24 çıkan PNP 0V yani -24VDC çıkan NPN dir.

kısa devre, kısa devredir. NPN bağlantıdaki avantajını anlayamadım!

Sigara sarma makinesi metale duyarlı sensör kartın ınputuna bağlı sizce özellikleri ne olabilir yenisini almam gerekli

Ekli dosyalar

• IMG_20230124_124330.jpg
    IMG_20230124_124330.jpg
    172.2 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG-20230120-WA0067.jpg
    IMG-20230120-WA0067.jpg
    76.6 KB · Görüntüleme: 11
2, 3 veya 4 kablo mu kullanılmış?
dijital mi, analog çıkışlı mı?
PNPmi, NPN mi?
çap M12 mi?
algılama mesafesi?
sadece metali mi okuyor yoksa sayma işlemi mi yapıyor?

yukarıdaki sorulara verilecek cevaplara göre bi çıkarım yapılabilir. dış kılıf ve iki fotoya göre bi şey söylemek zor ancak böyle bi makineyi bilen gören biri varsa direkt yardımcı olabilir.

2, 3 veya 4 kablo mu kullanılmış?
dijital mi, analog çıkışlı mı?
PNPmi, NPN mi?
çap M12 mi?
algılama mesafesi?
sadece metali mi okuyor yoksa sayma işlemi mi yapıyor?

yukarıdaki sorulara verilecek cevaplara göre bi çıkarım yapılabilir. dış kılıf ve iki fotoya göre bi şey söylemek zor ancak böyle bi makineyi bilen gören biri varsa direkt yardımcı olabilir.
3 kablolu metale duyarlı sayma yapmıyor arduıno ile kontrollü M12 algılama 2veya 4 mm

Ekli dosyalar

• sens.jpeg
    sens.jpeg
    126.4 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.