Nokta kaynak makinesi arza tespiti

giohid

Üye
güzelce kaynak yapan makine nedense kaynağı eskisi gibi yapıştırmıyor? Acaba üzerinde ki kondasörü değiştirsem düzelir mi ?

Ekli dosyalar

• IMG_20201216_205109_HDR.jpg
    IMG_20201216_205109_HDR.jpg
    488 KB · Görüntüleme: 29
  • IMG_20201216_205117_HDR.jpg
    IMG_20201216_205117_HDR.jpg
    374.1 KB · Görüntüleme: 29
buradan bakınca sağlam görünüyor, söküp değerini ölçtün mü?
bir de bu soruyu şöyle sorsaydın kendine, bir nokta kaynak makinam var, önceleri düzgün kaynak yapıyordu şimdi eskisi gibi çalışmıyor, ben bunları yaptım acaba sorun bu mu?
1-güç kaynağım düzgün çalışıyor amperi voltajı tamam (E/H)
2-probplarımın ucunda defarmosyon (bozulma) yok (E/H)
3-SMD diren diyot ve entegreyi ölçtüm hepsi sağlam (E/H)
4-kart üzerindeki blok kondastörü söktüm ölçtüğümde %15 gibi bir değer kaybı var değiştirmem gerekir mi? (E/H)
soru bana böyle gelirse ben de bir tamirci olarak derim ki" kardeş o değerde verimli çalışmaz değiştir ve eskisi gibi kullanmaya devam et" ne kadar kaliteli soru o kadar kaliteli cevap. bizler müneccim değiliz görsel deformasyon harici her şeyi ölçerek tanımlarız arızayı bulur tamiri yaparız. resime bakarak arıza var diyemeyiz. sağlıcakla kal güzel insan

buradan bakınca sağlam görünüyor, söküp değerini ölçtün mü?
bir de bu soruyu şöyle sorsaydın kendine, bir nokta kaynak makinam var, önceleri düzgün kaynak yapıyordu şimdi eskisi gibi çalışmıyor, ben bunları yaptım acaba sorun bu mu?
1-güç kaynağım düzgün çalışıyor amperi voltajı tamam (E/H)
2-probplarımın ucunda defarmosyon (bozulma) yok (E/H)
3-SMD diren diyot ve entegreyi ölçtüm hepsi sağlam (E/H)
4-kart üzerindeki blok kondastörü söktüm ölçtüğümde %15 gibi bir değer kaybı var değiştirmem gerekir mi? (E/H)
soru bana böyle gelirse ben de bir tamirci olarak derim ki" kardeş o değerde verimli çalışmaz değiştir ve eskisi gibi kullanmaya devam et" ne kadar kaliteli soru o kadar kaliteli cevap. bizler müneccim değiliz görsel deformasyon harici her şeyi ölçerek tanımlarız arızayı bulur tamiri yaparız. resime bakarak arıza var diyemeyiz. sağlıcakla kal güz
kondansatörü ölçmedim tam nasıl ölçüleceğini de bilmiyorum :((

hocam video vardı yükleyemedim ancak 90 amperlik jel akü kullanıyordum, acaba ani akım vermeyimi kesti diyerek geçen hafta arabadaki aküyü söküp getirdim. ancak hibir değişme olmadı kısaca güç kaynağından olacak sorular çözldü...

problar nereyse 0 gibi onda da sorun yok.

SMD diren diyot ve entegreyi ölçtüm hepsi sağlam (E/H) hocam maalesf multimetre var ancak arza tespiti yapacak bilgim yok.

hocam ben ölçüm işini öğrenmeye çalışayım ve size en güzel öyle yazayım... Çok Sağolun..

demek ki neymiş? elektronikçi olmak başka şey, elektronik cihazı kullanmak başka şey. kolundaki 100 TL lik bir saatte zamanı gösterir, 100,000 TLlik saatte aynı zamanı gösterir, bozulduğu zaman da bir bilenden yardım alacaksın yada öğreneceksin. uzaktan bakıpta bir ustanın değiştir yada değiştirme demesiyle bu işler olmaz.. ben zamanında yavru balık nakliyesi yaparken, balıklar zarar görmesin diye balıkları uyuştururduk,(bu arada liseyi bile tekmeyle bitirdim). gittiğim limanlarda mühendisler miktarı sorarlardı. en kolay yol deneme yanılma yolu derdim bana kızarlardı. oysa ben o işi öğrenene kadar ve bana öğretenleri dinlerken ve uygularken en az onların okul okuduğu zaman kadar uğraştım ve öğrendim. onlar mühendis ben ise teknisyen(hatta etiketi bile olmayan) onlardan daha fazla şey biliyordum, ki e kadar çok işimi seviyordum ki okulda okudukları kitabı okuyup nerdeyse hatmeştim. bana sordukları soruyu kitabın şu sayfasında var diyebiliyordum. yani güzel insan bir işi yapıyorsan ya öğreneceksin yada iyi bir bilene sahip olacaksın ve-ya onun emeğinin karşılığını ödeyip hizmeti satın alacaksın bu işler o kadar kolay değil. benim zamanımda telefonlar sadece alo derdi, şimdikiler dünyanın öbür ucuna ki bilgiye ulaşıyor, ama yine de ya öğreneceksin yada bedelini ödeyeceksin, öğren ve ve yinede öğren kazanç her zaman senindir

• Beğen
Tepkiler: huh
demek ki neymiş? elektronikçi olmak başka şey, elektronik cihazı kullanmak başka şey. kolundaki 100 TL lik bir saatte zamanı gösterir, 100,000 TLlik saatte aynı zamanı gösterir, bozulduğu zaman da bir bilenden yardım alacaksın yada öğreneceksin. uzaktan bakıpta bir ustanın değiştir yada değiştirme demesiyle bu işler olmaz.. ben zamanında yavru balık nakliyesi yaparken, balıklar zarar görmesin diye balıkları uyuştururduk,(bu arada liseyi bile tekmeyle bitirdim). gittiğim limanlarda mühendisler miktarı sorarlardı. en kolay yol deneme yanılma yolu derdim bana kızarlardı. oysa ben o işi öğrenene kadar ve bana öğretenleri dinlerken ve uygularken en az onların okul okuduğu zaman kadar uğraştım ve öğrendim. onlar mühendis ben ise teknisyen(hatta etiketi bile olmayan) onlardan daha fazla şey biliyordum, ki e kadar çok işimi seviyordum ki okulda okudukları kitabı okuyup nerdeyse hatmeştim. bana sordukları soruyu kitabın şu sayfasında var diyebiliyordum. yani güzel insan bir işi yapıyorsan ya öğreneceksin yada iyi bir bilene sahip olacaksın ve-ya onun emeğinin karşılığını ödeyip hizmeti satın alacaksın bu işler o kadar kolay değil. benim zamanımda telefonlar sadece alo derdi, şimdikiler dünyanın öbür ucuna ki bilgiye ulaşıyor, ama yine de ya öğreneceksin yada bedelini ödeyeceksin, öğren ve ve yinede öğren kazanç her zaman senindir
İşin güzel tarafı, bizim zamanımızda bilgiye ulaşmak zorken, şimdi çok kolay oldu.

Bilgiye ihtiyaç duyan bir şekilde ulaşıyor.

Bununla beraber kötü taraf ise bir şey çoğalınca ya da erişimi kolaylaşınca değeri düşüyor. Kıymetsizleşiyor.

İşin güzel tarafı, bizim zamanımızda bilgiye ulaşmak zorken, şimdi çok kolay oldu.

Bununla beraber kötü taraf ise bir şey çoğalınca ya da erişimi kolaylaşınca değeri düşüyor. Kıymetsizleşiyor.
evet. cocukken ustamın dükkanına gelen misteri bıraktığı tv yi sorarken önünü ilikliyordu. simdi tv yi bırakırken ledler patlamıştır, kaca yaparsın diye soruyo. eskiden evdeki arızalara cağırırken rica minnet cağırırlardı, şimdi cağırırken başka birarızada olduğunu ve gelemeyeceğini söyleyince telefonda senle kavga ediyor.
biz mi değiştik, zaman mı bilmiyorum.

tabi nasihatlar güzel, bunlar zaten bildiğimiz birşey... biz bilgiye talip olduğumuz için buradayız, bilmediğimiizin talibi bildiğimizin hocasıyız. benim ihtisas alaınım bu değil ama elektoriniğe ilgiliyim yani mesai harcamaya bilrim veya bir ustaya ücreti tarifinde maaş versem ilakki bir şekilde daha daha hızlı öğrenirim yada bunu çöpe atarım yenisi 100 tl gibi birşey yeniden satın alırım, ama bu işi kolayı; yerine kendimi daha da geliştimek için öğrenmeye çalışıyorum... forumların kullanım amacı bilgiyi karşılıksız payşarak toplumu belli bir bilinç düzeyine getirmek amacı için kurulduğundan bizde bu amaca uygun haraket ediyoruz. Nasihatlardan arda kalanlardan siz üs dezey bir ustasınız sanırım ve dediğiniz gibi önce ölçme tekniklerini öğreneceğim...

doğru hocam herşey o kadar bol ki asıl sınavımız bu oldu işte. Bolluk devrinde bi sınav yaşıyoruz.

tabi nasihatlar güzel, bunlar zaten bildiğimiz birşey... biz bilgiye talip olduğumuz için buradayız, bilmediğimiizin talibi bildiğimizin hocasıyız. benim ihtisas alaınım bu değil ama elektoriniğe ilgiliyim yani mesai harcamaya bilrim veya bir ustaya ücreti tarifinde maaş versem ilakki bir şekilde daha daha hızlı öğrenirim yada bunu çöpe atarım yenisi 100 tl gibi birşey yeniden satın alırım, ama bu işi kolayı; yerine kendimi daha da geliştimek için öğrenmeye çalışıyorum... forumların kullanım amacı bilgiyi karşılıksız payşarak toplumu belli bir bilinç düzeyine getirmek amacı için kurulduğundan bizde bu amaca uygun haraket ediyoruz. Nasihatlardan arda kalanlardan siz üs dezey bir ustasınız sanırım ve dediğiniz gibi önce ölçme tekniklerini öğreneceğim...

doğru hocam herşey o kadar bol ki asıl sınavımız bu oldu işte. Bolluk devrinde bi sınav yaşıyoruz.
biz zaten bilgiyi karşılıksız paylaşıyoruz mantıklı ve makul soruları cevaplamak çok kolay, ama eksik ve aydınlatıcı olamayan soruları nasıl doğru cevaplayalım? evet bazen kırıcı olabiliyoruz. ben balıkçılık yaparken yırtılan ağı tamir ederdik, kaptanım bana bir kere gösterdi ben öğrendim ve çok ekmek yedim o işten. bir daha da göstermedi ama oğluna döve döve öğretti. bizim zamanımızda öğrenmek çırağın işiydi, şimdi her şey yarım okulda öğretilenlerden başlıyor ve devam ediyor. ben üst düzey usta filan değilim sadece tamirciyim, bu konudaki ilk postumu okursan ne demek istediğimi anlarsın. "değiştir düzelir" doğru bir cevap mı? ya da "ondan değildir"

eyvallah çok sağolun sayın abim. ben de bu işi meslek edinmeyeceğim sonuçta güzel bir forumdaşlık sağlamaya çalışırken kendimi geştirmeye çalışıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri