>Ni-Mh pil şarj olmuyor

Sarj voltajiniz ve Akiminiz yüksek. Sarj standında bir eleman veya bağlantıda kopukluk olabilir.

Sarj voltajiniz ve Akiminiz yüksek. Sarj standında bir eleman veya bağlantıda kopukluk olabilir.
yok hocam 2 gündür kontrol ediyorum bunlattı beni voltaj var görünüyor ama pil bi türlü dolmuyor , gerilim bölücü bi devre yaptım 2v civarı çıkış veriyor + hattında 4007 var onda belli bi miktar gerilim düşüyor pil uclarında 1.5v civarı gerilim oluyor sabaha kadar böyle şarja bırakacağım bunun işe yarayacağını umuyorum
piller şarz cihazıyla şarz edilmelidir. yüksek akımla şarz veya yüksek şarz voltajı pile zarar verir.
pil cihazın içinde onu sürekli söküp pil şarj cihazına takmam çok zor

yok hocam 2 gündür kontrol ediyorum bunlattı beni voltaj var görünüyor ama pil bi türlü dolmuyor , gerilim bölücü bi devre yaptım 2v civarı çıkış veriyor + hattında 4007 var onda belli bi miktar gerilim düşüyor pil uclarında 1.5v civarı gerilim oluyor sabaha kadar böyle şarja bırakacağım bunun işe yarayacağını umuyorum

pil cihazın içinde onu sürekli söküp pil şarj cihazına takmam çok zor
Voltaj sizi yanıltıyor olabilir.

O zaman sarj akımını ölçün. Bu bize fikir verir. Guc kaynagi sarj için akim uygulamıyor ise sorun vardır.

Şarj akımını olcmekte iyi bir kıstastir.

Voltaj sizi yanıltıyor olabilir.

O zaman sarj akımını ölçün. Bu bize fikir verir. Guc kaynagi sarj için akim uygulamıyor ise sorun vardır.

Şarj akımını olcmekte iyi bir kıstastir.
şarj akımı yok görünüyor pil doldu da artık güç çekmiyor olabilir mi acaba yada benim dandik ölçü aletimi ölçemeyeceği kadar düşük düzeyde akım çekiyordur

Pil doluysa cihazi çalıştırın görelim.

Multimetrenizi bilmediğim için yorum yapamıyorum. Belki adaptorunuz bataryaya akim basamıyor.

Pil doluysa cihazi çalıştırın görelim.

Multimetrenizi bilmediğim için yorum yapamıyorum. Belki adaptorunuz bataryaya akim basamıyor.
12 saat şarj için sabaha kadar şarjda tutacağım eğer ki 40 dk civarı çalışırsa sorun yok kılavuzda o kadar çalışabileceği yazıyor , adaptör olarak psu kullanıyorum o açıdan yetersiz olacağını sanmıyorum ve kullandığım multimetrede sıradan dt830b

2 dirençle gerilim bölersen akım cekemezsin ancak voltaj alırsın. En mantıklısı 2 seri diyot ile voltajı 1 volt kadar dusurmendir

2 dirençle gerilim bölersen akım cekemezsin ancak voltaj alırsın. En mantıklısı 2 seri diyot ile voltajı 1 volt kadar dusurmendir
şarjı kestim ve yaklaşık 12 dk kadar makine çalıştı acaba dediğin gibi akım mı yetersiz kaldı da onca saat şarjda kaldığı halde anca 12 dk makine çalıştı , birde dediğin gibi seri diyot ile şarjı deneyeceğim

TEKNİK BİLGİLER:
Ni-Mh pillerde hafıza denilen bir olgu vardır.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Hafıza_etkisi

Pilin tam bitmeden yeniden şarj edilmesi ile ilgili olup, bu seviye CYCLE (döngü) ile kronikleşmektedir.
Hafızanın belli seviyeye ulaşmasından sonra pil artık daha yüksek voltaj isteyeceği için bu durumda yapılacak şarjlar pilin ömrünü çok kısa sürede bitirecektir.
Hafıza olgusunun yok edilmesi.
Pillerdeki hafızanın yok edilebilmesi prensipte %100 değildir. Ancak bir miktar daha kullanılabilir olacaktır.
Pil sağlıklı bir cihaz ile şarj edilir. Şarj işleminden sonra 1 gün serin yerde bekletilmelidir.
Bir günün sonunda pile uygun güçte bir ampul bağlanarak daimi bir deşarj işlemi başlatılır. Bu deşarj işlemi ampul tamamen sönünceye kadar devam ettirilmelidir.
Sonra yeniden aynı makina ile şarj edilir ve tekrardan lamba ile tam olarak boşaltılır.
Pilin hafıza silinmesi tam olabilmesi için bu işlemi birkaç kez daha yapmak gerekebilir.
Şarj ve deşarj işlemlerinden önce pilin serin yerde bekletilmesi çok önemlidir.
Çünkü değişime uğramış pil kimyasallarının toparlanabilmesi için bekleme son derece gereklidir. Eğer bekleme yapılmazsa pilin elektrodlarındaki şarj edilmemiş bölgeler toparlanamaz.
İşlem tamamlandıktan sonra pil kendi şarj aleti ile şarj edilerek pilin dayanma süresi yeniden ölçülür. Orijinal kapasitesinin %50 veya daha fazla olması halinde kullanıma başlanabilir.
Cihazın şarj adaptörünün voltajı özellikle düşük tutulmaktadır.
Çünkü bu gibi basit aletlerde şarj kapatma özelliği yoktur. Bu sebeple pilin erişebileceği max voltajdan çok az bir voltaj farkı ile şarj edilmektedir.

Son düzenleme:
şarjı kestim ve yaklaşık 12 dk kadar makine çalıştı acaba dediğin gibi akım mı yetersiz kaldı da onca saat şarjda kaldığı halde anca 12 dk makine çalıştı , birde dediğin gibi seri diyot ile şarjı deneyeceğim

Bu is direncle gerilimi bölerek değil seri devrede akımı sinirlayarak olur.

Önerileri gibi voltaj yüksek ise bir kaç diyot seri bağlayın. Akımı düşürmek içinde Nikel pillerde sarj akımı 60 mA dir hızlı şarjda 100 mA civarında akımı ayarlarsaniz sorun olmadan kullanırsınız gibi gorunuyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri