Neon lamba yerine LED bağlantısı.

ozgurece-TA3HGU

Katılımcı Üye
Değerli forum arkadaşlarım Grup prizlerde mini fırınlarda su ısıtıcılarında kullanılan Neon lamba yerine aşağıdaki devre-1 uygulamasını uzun süre denedim. Üç farklı direnç değerlerini de denedim. Tüm renkteki ledler çalışıyor. Uzun süredir sorunsuz çalışıyorlar. Ama sorun şu Şema-1 deki devrede RGB ledler tek renk(Kırmızı ) olarak yanıyor. Oysaki ölçü aleti ile kontrolde RGB led 5 renk geçişli Kırmızı,sarı,yeşil,mavi,beyaz olarak yanması gerekiyor. Bu durumu çözemedim.
Diğer sorum Şema-1 devresimi daha sağlıklı güvenilir Şema-2 devresimi ?Hangisi tercih edilmeli.?

Ekli dosyalar

• 1656622187946.png
    1656622187946.png
    14.7 KB · Görüntüleme: 38
  • AC220v 1-LED ŞEMA.jpg
    AC220v 1-LED ŞEMA.jpg
    135.1 KB · Görüntüleme: 42
RGB için ayrı ayrı 3 adet led kullanılmalıdır. Şemada tek led görünüyor.
Önce bunu çözmek gerekir.
İkinci olarak ta 220V AC gerilimde güvenlik direnci değeri çok önemlidir. LED akımına göre belirlenmelidir.

Değerli forum arkadaşlarım Devre-2 şemasındaki uygulama kesinlikle yanlış! Denedim 20 saniyede direnç (15KΩ ) yanıyor. Bu durumda Devre 1 deki uygulama kesinlikle sorunsuz çalışıyor. Bilgilendirme paylaşımı olsun.

Ekli dosyalar

• HPIM8678.JPG
    HPIM8678.JPG
    136.9 KB · Görüntüleme: 18
Değerli forum arkadaşlarım Devre-2 şemasındaki uygulama kesinlikle yanlış! Denedim 20 saniyede direnç (15KΩ ) yanıyor. Bu durumda Devre 1 deki uygulama kesinlikle sorunsuz çalışıyor. Bilgilendirme paylaşımı olsun.
Sebebini merak eden arkadaşlar için, 2 devrenizde , direnç üzerinden iki alternans yani hem pozitif hem de negatif alternanslarda akım geçiyor, onun için devreniz 1 nolu devreye göre fazla akım çektiğinden direnç daha fazla ısınıyor.

diyot_led_akm_1.jpg

Bağladığınız direncin gücünü
hesaplıyor musunuz?
15K / 7W yapar yaklaşık.

Tek 15K direnç yerine;
470R/0,25W dirence seri 150nF/275VAC
kondansatör bağlarsanız daha uygun
olur. Direnç ısınna sorunu kalmaz.
Bu şekilde 15mA 'ayarlanır.

İlla 20mA olsun istenirse; kondansatör
200nF/275VAC olur.

Son düzenleme:
İkisi arasındaki güç farkını da ekledim.
Evet, bu dirençlere dokunursanız eliniz yanar, kablo plastiğini eritebilir, uygun soğutucu kullanmak gerekir

diyot_led_akm_2.jpg

veya @mehmet.bey in söylediği gibi seri kondansatörle halletmek en iyisi. veya Diyak lı alttaki devreyi yapabilirsiniz, sıva altı anahtarların içine bile monte edilebilir ,blink led. (Anahtar uçlarına bağlayabilirsiniz)
220v_blink_led.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,601
Son üye
AlienInc

Yeni konular

Geri