Nem transmitteri arızası

Harici 24 v dc beslemeli 4-20 ma 2 çıkışı olan biri nem ölçümü (+akım, _ akım) biri de sıcaklık ölçümü için kullanılan kendinden gösterge panelli transmitter de kendi gösterge panelinde nem değerleri normal iken nem çıkışının bağlı olduğu plc nin analog girişine bağıl nem değeri anlık olarak 117 olarak gelmekte buda 22ma karşılık geldiği için sistemi durdurmaktadır. Plc nin bağlı olduğu girişe 4_20ma akım verdiğimde 4 ma de sıfır nem 20ma de 100 nem değerini görüyorum. Plcye gelen akımı ölçtüğümde hiç bir zaman 22 ma değerini okumuyorum. Nem transmitterinin panelindeki değerler ile Scada daki değerler eş giderken anlık olarak paneldeki değer olması gereken değer iken scadaya 117 nem değeri yani 22ma yansıyor ve sistem duruyor. Sistemde s7 300 plc var 117 nem değeri 1,5 kw lik sürücü çalıştığında anlık geliyor. Sürücü stop pozisyonda iken nem değerleri transmitter paneli ve scadada birbirleri aynı değerlerde gidiyor. Yaptıklarım, nem probunu, transmitter plc arası kabloyu degiştirdim düzelmedi. Transmitter ile plc arasında ki kabloda dahil bütün sinyal kablolarının ekranlarını tek taraflı toprakladım olmadı. Sürücü topraklamasını motor gövde topraklamalarını kontrol ettim olmadı.Başka neler yapılabilir. Bu istenmeyen parazit veya sinyali yazılıma müdahale etmeden bir zamanlayıcı ile örneğin.... Zaman sinyali görme gibi bir şey yapılabilir mi. Ya da bu olayda pull_up, pull_down direnç kullanılarak anlık gelen değer kabul edilebilir limite indirgenebilir mi?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri