Neden Kare Dalga?

berkgokmn

Üye
Bir çok kaynağa baktım tam olarak net bir cevap alamadım. Sayıcı devrelerinde neden kare dalga kullanılıyor? Kare dalga yerine neden sinüsoidal dalga kullanamıyoruz? Bu kare , üçgen , testere dişi dalgalarına neden ihtiyaç duyuyoruz? Aydınlatırsanız sevinirim.

Alçak Mühendis

Usta Üye
Cok guzel bir soru olmus. Umarim bir o kadar guzel ve aydinlatici cevaplar gelir

toyer

Profesyonel Üye
onlarda olur neden olmasın. uygun şekilde ayarlanabilir sanırım onlarda.

izmirial

Katılımcı Üye
İlk 1900lü yıllarda ortaya atılan lojik devrelerin mantığında hep bir(1) ya da (0) vardır.
Sonraki herşey bunun üzerine inşa edilmiştir.

Sayıcı devresinde birşeyin 1 ya da 0 olduğunu kesin olarak anlaman için kare dalga kullanılır(yani ya 5V ya da 0V). Diğer bahsettiğin sinüsoidal, testere vb tarzda sinyallerin gerilim değerleri 0-5v arasında herhangi bir değer alacağı için kararsızlığa sebep olabilir

Umarım faydalı olur

Konu Sah
B

berkgokmn

Üye
İlk 1900lü yıllarda ortaya atılan lojik devrelerin mantığında hep bir(1) ya da (0) vardır.
Sonraki herşey bunun üzerine inşa edilmiştir.

Sayıcı devresinde birşeyin 1 ya da 0 olduğunu kesin olarak anlaman için kare dalga kullanılır(yani ya 5V ya da 0V). Diğer bahsettiğin sinüsoidal, testere vb tarzda sinyallerin gerilim değerleri 0-5v arasında herhangi bir değer alacağı için kararsızlığa sebep olabilir

Umarım faydalı olur
Hocam cevabınız için teşekkür ederim.Biraz daha kafamda oturdu peki diğer dalga çeşitlerinin kullanıldığı devre modellerine örnek verebilir misiniz?

yunusx

Üye
Bir çok kaynağa baktım tam olarak net bir cevap alamadım. Sayıcı devrelerinde neden kare dalga kullanılıyor? Kare dalga yerine neden sinüsoidal dalga kullanamıyoruz? Bu kare , üçgen , testere dişi dalgalarına neden ihtiyaç duyuyoruz? Aydınlatırsanız sevinirim.
sayıcıdan ziyade tüm elektronik sistemlerde kare dalga mümkün olduğu kadar kullanıyor en ideal sinyal türü kararlı yapısı var yüksek ve düşük kenar hep eşit

Kare dalga üretilmesi ve okunması en kolay sinyal şekli olduğundan kullanılır.

Kolay gelsin...

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
105,450
Kullanıcılar
392,039
Son üye
elmeded

Yeni konular